میلگرد تقویتی چیست؛ کاربرد و ویژگی آن

میلگرد تقویتی یکی از پُرکاربردترین مصالح در ساختمان‌سازی است. پیمان‌کاران و مهندسان ساخت و ساز به خوبی با این فرآورده آهنی آشنا هستند. نحوه محاسبه میزان میلگرد مورد استفاده در هر سازه، نکته بسیار مهمی است. در این می‌خواهیم در مورد این موضوع که میلگرد تقویتی چیست؛ چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد به طور کامل صحبت کنیم.

مطلب «میلگرد چیست؟ با انواع میلگرد و تفاوت میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 آشنا شوید» به شما کمک می‌کند که ذهنیت بهتری در مورد میلگردها و کاربردهای آن‌ها داشته باشید.

میلگردهای تقویتی را بهتر بشناسیم

میلگرد-تقویتی-چیست

میلگردهای تقویتی، حاصل شمش‌های فولادی نورد گرم هستند که با توجه به ویژگی‌های فنی خاص‌شان، برای افزایش مقاومت در مقابل انواع نیروی کششی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهم‌ترین همراه میلگرد تقویتی، بتن است؛ حالا سوال اینجاست که بتن چگونه با میلگرد همراه می‌شود؟ مهندسان ساختمان در طراحی بخش‌های متفاوتی از یک سازه، به این نتیجه می‌رسند که بتن به تنهایی قدرت تحمل چنین باری را ندارد. به بیان علمی‌تر، بتن نیرو کششی پایینی برای تحمل چنین فشاری دارد؛ در نتیجه، باید بتن را با میلگردهای تقویتی همراه کنیم، تا سطح مقاومت کششی افزایش پیدا کند و از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

برای مشاهده به‌روزترین قیمت انواع میلگرد، لینک “قیمت میلگرد” را دنبال کنید.

 

میلگرد تقویتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی-های-میلگرد-تقویتی

مهم‌ترین ویژگی میلگرد تقویتی، همانطور که در بخشی قبلی گفتیم، مقاومت کششی بسیار زیاد است. علاوه بر این مورد، میلگرد تقویتی تا 180 درجه خم می‌شود و این نکته یعنی، به راحتی در قسمت‌های متفاوتی از سازه‌ها به کار خواهد رفت.

یکی از کاربردهای این میلگرد بر اساس قابلیت خم‌شونده آن، به کارگیری آن در فوندانسیون است. میلگردهای تقویتی در دو شکل آجدار و بدون آج به بازار عرضه می‌شوند. نحوه خرید آن‌ها هم بصورت کلاف‌ها و شاخه‌ها در دسته بندی و سایزهای متفاوت است.

 میلگرد تقویتی به عنوان یکی از پرکاربردترین مقطع‌های فولادی، تقریبا در همه سازه‌های مدرن به کار می‌رود. مهم‌ترین کاربرد میلگرد تقویتی، همانطور که از اسم آن مشخص است، افزایش مقاومت در قسمت‌های مختلف سازه‌ است.

میلگردهای تقویتی چه کاربردهایی دارند؟

کاربرد-میلگردهای-تقویتی

چنانکه در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، زمانی که میلگردها و بتن‌های استفاده‌شده در بتن، تاب تحمل نیروی کششی وارده را نداشته باشند، مهندسان از میلگردهای تقویتی استفاده می‌کنند.

باید بگوییم که بازه استفاده از این محصول، بسیار گسترده است و در بخش‌های متعددی به کار گرفته می‌شود، اما مهم‌ترین استفاده‌های این میلگرد، در موارد زیر آورده شده است:

تیرچه بلوک

تیرچه قسمتی از سازه است که بار بسیاری را تحمل می‌کند. معمولا در تیرچه از میلگردهای طولی کششی زیادی استفاده می‌شود اما نکته اینجاست که در برخی موارد، باید تعدادی هم میلگرد تقویتی به آن اضافه کنیم.

برای نحوه استفاده از میلگرد در تیرچه باید موارد زیر رعایت شود:

  • حتما باید از میلگرد آجدار استفاده شود.
  • میلگردها باید طولی کمتر از تیرچه داشته باشند و در داخل بتن قرار بگیرند؛یعنی بتن ریزی  بر روی میلگردهای تقویتی انجام شود.

علاوه بر این نکات، مسائل زیر هم در استفاده میلگرد تقویتی در تیرچه مهم است:

  • چیدمان میلگردها، نحوه قرارگیری و فاصله‌شان از یکدیگر بسیار مهم است.
  • طول میلگردها باید از روی نمودارهای لنگر خمشی تعیین شود.
  • معمولا از میلگردهای “آجدار” برای تقویت سقف‌های تیرچه و بلوکی استفاده می‌کنند.

برای اینکه میلگرد آجدار را بیشتر بشناسید، می‌توانید مطلب « انواع میلگرد آجدار و کاربردهای آن» را در سایت بخوانید. 

فوندانسیون

کاربرد میلگرد تقویتی در فوندانسیون

فوندانسیون یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر ساختمان است. جالب است بدانید که وزن کلی ساختمان ابتدا به اسکلت، سپس به ستون‌ها و در نهایت به فوندانسیون منتقل می‌شود. در نتیجه فوندانسیون باید بسیار مستحکم باشد تا از پس تحمل چنین باری برآید.

میلگردهای تقویتی برای به کار گیری در فوندانسیون، ابتدا خم یا برش داده می‌شوند و پس از آن، برای وارد شدن به قسمت اصلی فوندانسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میلگردهای تقویتی هم‌زمان با جای‌گذاری میلگردهای معمولی نصب می‌شوند و قاعدتا در بخش پایینی فوندانسیون قرار می‌گیرند؛ یعنی در “پی ساختمان”، جایی پایین‌تر از ستون‌ها.

در برخی موارد، با تشخیص مهندس‌های ساختمان، از میلگرد تقویتی در ناحیه‌های بالاتر هم استفاده می‌شود.

دیوار برشی

دیوارهای برشی برای افزایش استحکام سازه‌ها در برابر زلزله، بادها و طوفان‌های بسیار قوی،ساخته می‌شوند. این دیوارها معمولا بصورت مستقیم به فوندانسیون متصل می‌شوند و به نحوی، در قسمت خارجی ساختمان تعبیه می‌شوند.

دیوار برشی به انواع متفاوتی مانند دیوار برشی “مونولیتیک” یا دیوار برشی “جفت” تقسیم می‌شود.انتخاب اینکه هر سازه از چه نوع دیوار برشی بهره ببرد، تماما به عهده مهندس ساختمان است.

میلگردهای تقویتی نقش بسیار مهمی را در دیوارهای برشی بازی می‌کنند؛ عمده‌کمک میلگردهای تقویتی در این بخش، افزایش استحکام و پیشگیری از کمانش دیوار برشی است.

یکی از مشکلاتی که در زمان استفاده از میلگرد تقویتی در دیوار برشی بروز می‌کند، اشکالات در بتن‌ریزی اطراف دیوار و قسمت‌های نزدیک به پی ساختمان است.برای رفع این مشکل، دو راه حل اساسی وجود دارد:

  • استفاده از میلگردهای تقویتی قطورتر
  • استفاده بیشتر از میلگردهای سراسری اصلی و کم کردن تعداد میلگردهای تقویتی

چگونه وزن میلگردهای تقویتی را محاسبه کنیم؟

فرمول زیر برای وزن میلگردهای تقویتی به کار می‌رود:

 

تعداد میلگردهای تقویتی* طول کلی یک میلگرد تقویتی *وزن یک عدد میلگرد تقویتی

 

چه برای خرید و فروش میلگرد و چه برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی دانستن وزن میلگرد موضوع بسیار مهمی است. میلگرد در اندازه‌های استاندارد موجود است، بنابراین می‌توانید وزن و ابعاد میلگرد را متناسب با پروژه خود محاسبه و انتخاب کنید. برای محاسبه وزن میلگرد، روی لینک زیر کلیک کنید:

«محاسبه آنلاین وزن میلگرد+ جدول وزن میلگرد همه کارخانه ها»

 تعداد میلگرد تقویتی مورد نیاز برای سازه

تعداد-میلگرد-تقویتی-مورد-نیاز

محاسبه تعداد میلگرد مورد نیاز برای یک سازه، فرآیندی تخصصی است که معمولا توسط مهندسان ساختمان انجام می‌شود. این مسئله بسیار حساس است و پس از اجرای نادرست، مطمئنا امکان جبران آن وجود ندارد.

آیا استفاده از میلگرد تقویتی در ساختمان‌سازی اجباری است؟

جالب است بدانید که بسیاری از ساختمان‌های قدیمی و فرسوده، بدون استفاده از میلگرد تقویتی ساخته شده‌اند. علاوه بر این‌ها، استفاده از انواع میلگرد تقویتی، هزینه‌های زیادی را به سازنده تحمیل می‌کند.

در صورتی می‌توان گفت که استفاده از میلگردهای تقویتی در ساختمان سازی اجباری نیست که در آن سازه مربوطه، از میلگرد A4 استفاده شده باشد.

میلگردهای تقویتی برای افزایش استحکام و مقاومت در برابر زلزله به فرآیند ساخت فوندانسیون یا دیوارهای برشی اضافه می‌شوند. همچنین هر پیمانکاری می‌تواند انتخاب کند که سازه خود را در چه سطحی از استحکام بنا کند، اما نکته اینجاست که در صورت بروز آسیب‌های طبیعی، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

بنابراین؛ بهتر است خانه خود را در مستحکم‌ترین حالت ممکن بنا کنیم که در مواقع خطر هم، کمترین آسیب‌ها به آن وارد شود.

میلگردها به طور کلی در ساختمان‌سازی نقش مهمی دارند؛ این مقطع فولادی بخش زیادی از وظیفه‌ی تحمل و انتقال فشار را بر عهده دارد. برای اینکه با کاربردهای مختلف میلگرد در ساختمان سازی آشنا شوید، می‌توانید مطلب لینک زیر را دنبال کنید:

«کاربرد انواع میلگرد در ساختمان»

سخن پایانی

میلگردهای تقویتی برای افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله یا طوفان‌های ناگهانی به کار می‌روند. مهم‌ترین استفاده این میلگردها در فوندانسیون، سقف‌های تیرچه بلوک و دیوارهای برشی است. در پایان مقاله، درباره نحوه محاسبه تعداد میلگرد مورد نیاز و لزوم استفاده از میلگردهای تقویتی صحبت کردیم. همچنین بسیاری از ویژگی‌های میلگرد تقویتی را برشمردیم. اگر سوالی در این مورد دارید، در بخش نظرات، سوالات خود را مطرح کنید.

یکی از دغذغه‌های اساسی بسیاری از افراد فعال در حوزه خرید و فروش آهن آلات، اطلاع از قیمت لحظه‌ای و به روز شده این محصولات است. شما می‌توانید برای اطلاع از روند تغییرات قیمت آهن، می‌توانید به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture