میلگرد بستر چیست؛ ویژگی و کاربرد

بدون شک همه افرادی که در زمینه ساخت و ساز یا خرید و فروش مقاطع فولادی فعالیت دارند؛ میلگرد را به خوبی می‌شناسند. میلگردها انواع مختلفی دارند و بر حسب کاربرد و ویژگی های متفاوت، در حوزه ساخت و ساز یا صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. میلگرد بستر نوعی میلگرد است برای مقاوم سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شود تا ساختمان کمترین آسیب را در برابر اتفاقاتی مانند زلزله داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد میلگرد بستر، ویژگی و کاربرد آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه میلگرد بستر

در سال 1813 برای اولین بار از میلگرد بستر استفاده شد. در این سال، اروپائیان برای مقاوم سازی ساختمان از این نوع میلگرد استفاده کردند. بعد از آن در سال 1950 استفاده از این محصول بین افراد رایج شد. نکته مهم این است که از سال 1392 استفاده از میلگرد بستر در کشور ما رایج شد و این باعث شدکه ساختمان ها از آن تاریخ به بعد، مقاومت بیشتری داشته باشند.

همه چیز درباره میلگرد بستر

میلگرد-بستر

همان طور که می‌دانید، بیشتری آسیبی که در اثر زلزله به یک ساختمان وارد می‌شود، به سقف‌ها و دیوارهاست. حالا سوال خیلی از افراد این است که برای مقاوم سازی سقف‌ها، دیوارها و امنیت بیشتر ساختمان، روشی وجود دارد که در عین مقاوم سازی، کاملا مهندسی و مطمئن باشد؟

در چنین مواقعی، پای میلگرد بستر در میان می‌آید؛ به هرحال برای امنیت سقف و دیوارها باید به فکر راه حلی بود تا هزینه ها را کاهش داد. استفاده از میلگرد بستر، یکی از مهمترین مواردی است که علاوه بر مقاوم سازی بیشتر، مقرون به صرفه است.

در تعریف میلگرد بستر باید بگوییم که به چیدمان میلگرد به دو صورت افقی و عمودی در دیوار و یا داخل تیرچه بلوک، میلگرد بستر گفته می‌شود؛ از مهمترین مزایای میلگرد بستر می‌توان به بهتر شدن شکل گیری دیوار، عدم نیاز به تزریق دوغاب، متصل کردن دیوارهای دولایه به هم و به وجود آمدن اتصال مکانیکی برای نمای بنایی اشاره کرد.

 استفاده از میلگرد بستر چه مزایایی دارد؟

استفاده از میلگرد بستر با مزایای زیادی همراه است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مهمترین مزیت استفاده از میلگرد بستر، همان طور که گفته شد، ایمنی و مقاوم بودن ساختمان است. میلگردها به مرور زمان از بین می‌روند و دچار پوسیدگی می‌شوند؛ بنا بر این عاقلانه است که از میلگرد بستر استفاده شود تا بتوان مقاومت ساختمان را در شرایط نامساعد تضمین کرد.
  • از دیگر ویژگی های میلگرد بستر، می‌توان به به صرفه بودن این محصول اشاره کرد. به صرفه بودن این میلگرد در مقایسه با روش‌های قدیمی باعث می‌شود که بسیاری از سازندگان به این فکر باشند که از این محصول استفاده کنند.
  • یکی دیگر از مزایای میلگرد بستر، جداسازی دیوار و ستون‌هاست؛ این کار باعث کاهش نیروهای داخل صفحه دیوار خواهد شد.

روش استفاده از میلگرد بستر

مطابق با استاندارهای ASTM استفاده از این میلگرد به دو صورت امکان‌پذیر است:

به صورت عمودی

این روش به این صورت است که با عبور آرماتور به شکل عمودی و از بین بلوک و یا آجرها، دیوار تا سقف بالا می‌آید؛ البته به صورتی است که دیوار به سقف متصل نمی‌شود و و با سیمان و یا بتن، فضای خالی بین آرماتور و تیرچه بلوک پر می‌شود.

به صورت افقی

در این روش، مقاطع با فاصله های مشخص از یکدیگر به صورت افقی قرار داده می‌شوند و بین آن‌ها مواد سیمانی یا آجر به کارگرفته می‌شود.

کاربرد میلگرد بستر

اگر بخواهیم نگاهی به کاربردهای میلگرد بستر داشته باشیم، باید بگوییم که از این محصول در دیوارهای آجری یا سفالی، دیوارهای باربر یا غیرباربر استفاده می‌شود. از مهمترین ویژگی این میلگرد این است که در آن از شیوه جوشکاری مقاومتی کمک گرفته می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که مقاومت های لازم را در برابر زلزله و آسیب‌های جدی داشته باشد.

به طور کلی در سازه های آجری یا سفالی اشکالاتی وجود دارد که میزان مقاومت سازره را تحت الشعاع قرار می‌دهدو برای رفع این عیب، از میلگرد بستر کمک گرفته می‌شود. .

مزیت‌های استفاده از میلگرد بستر

استفاده-از-میلگرد-بستر

از مهمترین مزیت های استفاده از میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در استفاده از میلگرد بستر به دوغاب بندی نیازی نیست.
  • میلگرد بستر روشی است که باعث می‌شود سازه در برابر زلزله مستحکم باشد.
  • میلگرد بستر باعث افزایش چشمگیر مقاومت دیوار می‌شود.
  • با وجود میلگرد بستر دیوارهای متقاطع به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند.
  • استفاده از این نوع میلگرد، مقاومت برشی داخل صفحه دیوار را افزایش می‌دهد.

تولید کننده های میلگرد بستر

کارخانه های مختلفی در زمینه تولید میلگرد بستر فعالیت دارند. یکی از مهمترین تولیدکنندگان میلگرد بستر، گروه تولیدی و صنعتی فایف می‌باشد که در اصفهان شهرک صنعتی اشترجان واقع شده است. این مجموعه، فعالیت خود را از سال 1370 شروع کرد و محصولات تولیدی خود را به تمام نقاط کشور و همچنین بازار جهانی ارسال می‌کند.

جمع بندی

ما در این مقاله، اطلاعات مهمی از میلگرد بستر برای شما عزیزان ارائه کردیم. همانطور که گفته شد، مهمترین و بارزترین ویژگی میلگرد بستر این است که از آن برای مقاومت در برابر زلزله استفاده می‌شود. نکته مهم این است که اصولا در دیوارهایی که از جنس آجر یا سفال است و مقاومت کمتری در برابر زلزله دارد، این محصول کاربرد بیشتری دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture