میلگرد چیست؟ با انواع میلگرد و تفاوت میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 آشنا شوید

میلگرد به پروفیلی با سطح مقطع دایره و توپر گفته می‌شود که اغلب افراد نوع فلزی آجدار آن را که در ساختمان سازی کاربرد دارد ، می‌شناسند. به طور معمول جنس میلگرد از فولاد است اما باید بدانید که تنوع تولید این محصول بسیار زیاد بوده و در صنعت انواع میلگرد، تولید و استفاده می‌شود. اگر میخواهید با انواع میلگرد و کاربرد آن ها آشنا شوید و تفاوت میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 را بدانید با ما همراه باشید .

انواع میلگرد

میلگرد در طول ها و قطر های متفاوت با جنس های مختلفی وجود دارد ، از انواع میلگرد میتوان به میلگرد اروپایی (کربن، منگنز، سیلیکون و آلیاژی و غیره)؛ فولاد کربن دار (میلگرد پایه “سیاه”)، گالوانیزه، اپوکسی پوشش داده شده، فایبرگلاس پلیمر و ضد زنگ اشاره کرد ، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

میلگرد اروپایی

ویژگی مهم میلگرد اروپایی جنس آن است. به‌طور عمده از منگنز ساخته شده است، میلگرد اروپایی نوعی مقاوم‌ترین نوع میلگرد با توجه به ویژگی خم شوندگی است. در حالی که کار با آن راحت است، به‌طور کلی برای استفاده در مناطقی که زمین لرزه‌ها را تجربه می‌کنند و یا برای پروژه‌هایی که نیاز به ساختاری یکپارچه هستند این میلگرد توصیه نمی‌شود.

میلگرد با فولاد پرکربن

رایج‌ترین نوع میلگرد، میلگرد “سیاه”است که در هر نوع و مقیاس پروژه به‌جز چند استثناء استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین ضعف میلگرد سیاه این است که زود دچار فرسایش می‌شود، هنگامی که فرسایش گسترش می‌یابد باعث شکستن بتن اطراف آن می‌شود. برای شرایطی که ممکن است میلگرد در معرض رطوبت و اشباع آب قرار داشته باشد، گزینه‌های مناسب‌تری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال، با توجه به نسبت قدرت / استحکام کششی، میلگرد سیاه بهترین نوع میلگرد موجود است که در دسترس اقرار دارد

میلگرد با پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی درواقع همان میلگرد سیاه با پوشش اپوکسی است. این دارای مقاومت نسبی مشابه است، اما 70 تا 1700 برابر خوردگی مقاوم‌تر است. با این حال پوشش اپوکسی فوق‌العاده ظریف است. هرچه آسیب وارده به پوشش بیشتر باشد، مقاومت کمتری به خوردگی از خود نشان می‌دهد

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه 40 برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد، اما آسیب به پوشش سرامیک گالوانیزه بسیار دشوار است. لذا ارزش بیشتری نسبت به میلگرد اپوکسی دارد. با این حال، حدود 40٪ گران‌تر از میلگرد با پوشش اپوکسی است.

میلگرد از جنس فیبر تقویت شده پلیمری (GFRP)

انواع میلگرد

میلگرد FRP محصولی کامپوزیتی است که به جای میلگردهای فولادی استفاده می شود و به طور قابل توجهی از خسارات ناشی از خوردگی میلگرد در محیط های خورنده و اسیدی جلوگیری می‌کند. استفاده از میلگرد FRP ، در اماکنی که نیاز به عدم وجود مشکلات مجاورت با میدان های الکتریکی و مغناطیسی وجود دارد، بهترین انتخاب برای مسلح کردن بتن می باشد. این محصول به دليل مقاومت مناسب و عالی كه در برابر سولفات ها و كلريدها دارد و همچنین مقاومت مطلوب آن در برابر خوردگي و زنگ زدگي، مورد استفاده وسیع قرار می گیرد.

از این سو كاهش هزينه تعمير سازه هاي فرا ساحلی كه در مجاورت محيط خورنده دريا قرار دارند و به دلیل از بين رفتن تدريجي روکش بتنی ميلگردهاي فولادي تخريب مي‌شوند، به کار گیری ميلگردهاي FRP در كنار روش هاي مقابله محاضر از جمله حفاظت كاتديك و استفاده از پوشش اپوكسي موفقيت شایان توجهی داشته است.

از میلگرد FRP می توان برای طراحی و ساخت ساختمان های جدید استفاده کرد. این مصالح با خواصی که دارند باعث کاهش قطر و افزایش فاصله بین میلگردها در ساختار بتنی مسلح ازجمله دال ها ، تونل ها ، فونداسیون و … می شوند. همچنین میلگرد FRP موجب بالا رفتن میرایی ایجاد شده در سازه در برابر ارتعاشات به وجود امده از زلزله و یا تجهیزات صنعتی شده و بهترین گزینه جهت بالا رفتن مقاومت سازه در برابر زلزله  و همچنین  ارتعاشات و مقاوم سازی با FRP خواهند بود.

این میلگردها به خاطر کاربرد الیاف در پلیمر آنها به قرار زیر دسته بندی می‌شوند:): مانند فیبر کربن ، آرامید و شیشه ) میلگردهای GFRP دچار خوردگی نمی شوند ولیکن هزینه این نوع از میلگرد 10 برابر بیشتر از میلگردهای روکش شده با اپکسی است.

میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد فولادی ضد زنگ گران‌ترین میلگرد موجود است، حدود هشت برابر قیمت میلگرد اپوکسی را دارد. این نوع بهترین میلگرد قابل استفاده برای اکثر پروژه‌های موجود است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه موارد جر موارد خاص، اغلب پر هزینه است.

اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگرد فولادی ضد زنگ 1500 برابر مقاومت در برابر خوردگی بیشتری نسبت به میلگرد سیاه دارد. این نوع میلگرد نسبت به سایر میلگردهای مقاوم به فرسایش و ضد زنگ در برابر آسیب‌های وارده مقاوم‌تر است و می‌توان در محل کارگاه آن را خم کرد.

میلگرد در شبکه بندی‌ها و تقویت کننده‌ها و نگه‌دارنده‌ها و حتی لوازم تزئینی مانند فرفورژه کاری ها کاربرد داشته و بیشترین کاربرد آن در صنعت راه و ساختمان برای جبران مقاومت کششی بتن است.

میلگردها جنس‌های مختلفی دارند که حسب خواص و کاربرد آن‌ها مصرف می‌شوند ولی بیشترین میلگردی که در صنعت بتن و بتن ریزی کاربرد دارد با مشخصه فولاد معمولی بوده که به شرح ذیل در ایران دسته بندی و تولید و مصرف می‌شوند. البته این دسته بندی، حسب استاندارد روسی بوده که در ایران رواج دارد.

توری سیم جوش داده شده:

توری سیم جوش داده شده (WWF) از سری توری های فلزی ساخته شده از میلگرد هایی با قطر کم در زاویه های درست و جوشکاری شده توسط نقطه جوش الکتریکی در کلیه نقاط تقاطع سیم فولادی ساخته شده هستند. می توان از آن در صفحات تخت در زمین استفاده کرد که در آن زمین به خوبی فشرده سازی شود. از توری های جوش خورده سنگین ترمی توان در دیوارها و صفحات سازه ای ساختاری استفاده کرد. این مورد معمولاً در آسفالت جاده ، بسترهای جعبه مانند ، سازه های زهکشی و کانالهای بتونی کوچک استفاده می شود.

میلگردهای فلزی جهت تولید مش مشبک:

انواع میلگرد

تقویت فلز یا سیم مش تقویت شده محصول مناسب دیگری برای بتن است. فلز مشبک شده با برش میلگردهای فولادی در خطوط موازی ساخته می شود که سپس شکل می گیرند تا شکل الماس یا شکل مربعی بین هر برش ایجاد شود. از فلزمشبک شده معمولاً در مناطقی که ضخامت قابل توجهی از بتن مورد نیاز است یا در تقویت بتن سبک استفاده می شود ، کاربرد دارند. از آرماتور مش می توان در پیاده روها ، لصفحات بتونی كوچك یا سطوح قابل پیاده روی استفاده كرد چراكه بار بالایی برآنها اعمال نمی شود.

انواع میلگرد از نظر جنس:

 • میلگرد فولاد کربن (میلگرد سیاه معمولی)
 • میلگرد فولاد اروپایی (آلیاژ کربن، منگنز و …)
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد روکش اپوکسی
 • میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد فولاد استنلس

انواع میلگرد از نظر استاندارد تولید (مطابق با استاندارد روسی):

 • میلگرد (A1 (S240
 • میلگرد (A2 (S340
 • میلگرد (A3 (S400
 • میلگرد (A4 (S500
استاندارد تولید میلگرد

انواع میلگرد از نظر شکل ظاهر:

میلگرد ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته ساده و آجدار تقسیم بندی می‌شوند که همان طور که گفته شد میلگرد  آجدار مصرف بیشتر و عمومی تری دارد.

نحوه تشخیص میلگرد A1 و A2 و A3 ، به‌صورت چشمی

میلگردهای گروه A1 که از جنس فولاد نرم هستند معمولاً به شکل صاف (بدون آج) تولید می‌شوند و به دلیل نداشتن آج کاملاً قابل تشخیص می‌باشند.

مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم میلگرد A3 دارای آج جناقی (۷ و ۸) است ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ است

 • نکته ۱: اگر مجری سازه‌ای هستید یا ناظر باید به نوع آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه‌ها آن را از طراح مطالبه کنید.
 • نکته ۲: هنگام تهیه میلگرد از کارخانه‌های معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چراکه ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند.
 • نکته ۳: اگر ناظر سازه هستید و به نوع میلگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگردها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید.

استانداردهای قدیم میلگرد:

در کشورهای مختلف فولاد انواع میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد. در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه فولاد نوع A-1، فولاد نوع A-2 و فولاد نوع A-33 تقسیم می‌شود.

 • فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی (تنش گسیختگی) آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.
 • فولاد A-2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.
 • فولاد A-3 نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولیدکنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان مورد استفاده است میلگردها تا قطر ۴۰ میلی‌متر ساخته می‌شوند.

تنها روش مجاز و قابل استفاده برای جوشکاری میلگردها به یکدیگر جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد است که با استفاده از اعمال فشار حین حرارت دادن با گاز اکسیژن و استیلن صورت می‌پذیرد.

تفاوت میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4 از نظر کاربرد و شکل ظاهری

تفاوت میلگرد  A3 ، A2 ، A1 و A4 موضوع بسیار مهمی است که دانستن آن برای هر شخصی که در بازار آهن آلات فعال است ، لازم و ضروری است ، زیرا در بازار به طور معمول از این نامگذاری استفاده میگردد.

نامگذاری میلگرد به این صورت به استاندارد GOST 5781 روسیه بازمیگردد که دیگر در میلگرد تولیدی کارخانه های کشور جایگاهی ندارد و میلگرد تولیدی کارخانه های ایران تحت استاندارد ملی 3132 ایران که بر اساس شماره و نوع آج است تولید میشوند.

به هر حال به خاطر تداوم استفاده از نامگذاری طبق استاندارد روسی در بازار آهن آلات کشور ، بیان تفاوت میلگرد بر پایه این استاندارد و بررسی ویژگیهای ظاهری و کاربرد آن ها مطلبی بسیار مهم است که در ادامه به بررسی و بیان ان میپردازیم.

میلگرد A1

میلگرد A1 ، میلگرد ساده ای است که هیچ آجی بر روی سطح آن نیست ، یک استوانه فولادی است که از نظر ترکیب شیمیایی تقریبا 24 درصد کربن و 60 درصد سیلیسیوم دارد و به همین دلیل به نسبت سایر میلگرد های A2  تا A4 نرم تر بوده و مقاومت کششی پایین تری دارد.

میلگرد A1 با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵ درصد به‌عنوان میلگرد نرم شناخته شده و عمدتاً به‌صورت صاف و بدون آج است. این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است. به‌طور کلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد های A1 به دلیل ترکیب شیمیایی کم کربن برای استفاده در مصارف جوشکاری ایده آل هستند اما به همین دلیل از نظر سختی در گروه میلگرد های نرم قرار دارند .

میلگرد A2

میلگرد A2 ، نوعی میلگرد آجدار است که آج آن به صورت یک مارپیچ از ابتدا تا انتهای میلگرد ادامه پیدا کرده و در هیچ کجا قطع نمیشود . این نوع میلگرد به خاطر شکل ظاهری که دارد به عنوان میلگرد با آج مارپیچ ساده نیز شناخته میشود .

این نوع میلگرد با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۹ درصد به‌عنوان میلگرد نیمه خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته شده که به‌صورت آجدار و عمدتاً آج فنری شکل است.

در استاندارد 3132 ملی ایران این نوع میلگرد با نام میلگرد آج 340 شناخته میشود .میلگرد A2 برای استفاده در ساختمان سازی سبک گزینه بسیار مناسبی است و حتی در تولید خاموت نیز از همین نوع میلگرد استفاده میشود.

میلگرد A3

میلگرد A3 با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴ درصد به‌عنوان میلگرد خشک (ترد)، مناسب عملیات ساختمانی بوده که به‌صورت آجدار و عمدتاً آج جناقی است. اکیداً برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نبوده و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نیست.

تفاوت شکل ظاهری میلگردهای A2 و A3:

در طراحی پی از میلگرد طولی A3 و میلگرد عرضی A2 استفاده می‌شود. یکی از راه‌های شناسایی شکل آج است. در میلگردهای A3 آج‌ها به‌صورت ضربدری هستند اما در A2 به‌صورت منفرد هستند. در میلگردهای A2 آج‌ها به‌صورت موازی هستند ولی در میلگردهای A3 آج‌ها به‌صورت هفت و هشت هستند.

تفاوت شکل میلگرد A1 و A2 و A3

میلگرد A4

یکی دیگر از انواع میلگرد ، میلگرد های A4 هستند .تولید میلگرد آجدار با استحکام بالا سبب جلوگیری از اتلاف منابع و همچنین سهولت امر طراحی و صرفه جویی در پروژه می‌گردد. در گذشته به دلیل عدم وجود امکانات لازم در خطوط کارگاه‌های نورد تولید آرماتور با استحکام بالا با مشکلاتی روبرو بوده و عمدتاً از فولادهای با کربن معادل بالا استفاده می‌شد که به دلیل پایین بودن داکتیلیتی، علاوه بر مشکلات جوشکاری در مقابل پدیده‌های خستگی ناشی از بار های سیکلی و دینامیکی و ضربه موجب نگرانی مهندسین طراح سازه می‌گردید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نورد و اتوماسیون بالا از نظر کنترل درجه حرارت و سرعت سرد کردن و وجود سیستم ترمکس این امکان به وجود آمده است که از شمش‌های با کربن معادل پائین بتوان آج 520 و بالاتر را باقابلیت جوش پذیری و مشخصات مکانیکی مطلوب همراه با داکتیلیتی مناسب تولید نمود. سازمان ملی استاندارد ایران نیز همگام با استانداردهای معتبر جهانی در بازنگری جدید، میلگردهای آجدار 500 و 520 را تصویب نمود و به مرحله اجرا گذاشته شد. این میلگردها در بازار میلگرد A4 می‌باشند.

شکل ظاهری میلگرد A4

میلگردهای A4 دارای آج دوکی شکل می‌باشند. مطابق استاندارد شماره 3132 سازمان ملی استاندارد ایران میلگرد A4 یا میلگردهای با آج 520 و 500 از نوع آجدار مرکب می‌باشند. بدین ترتیب که آج‌های عرضی دوکی شکل در دو طرف آج طولی و به‌صورت چهار نیم مـارپیچ بـه شـکل هفت – هشت و با زاویه 35 درجه تا و شامل 75 درجه مطابق شکل 9 بوده و ویژگی هندسی آن باید مطـابق جدول 7 باشد. در شکل زیر این نوع آج نشان داده شده است

گیج میلگرد ابزاری ساده و کارآمد برای اندازه گیری سایز انواع میلگرد است.

گیج اندازه گیری میلگرد

روش تشخیص میلگرد آج ۳۴۰‌ و میلگرد آج ۴۰۰

در آج ۳۴۰‌، آج‌ها با زاویه ۴۵ درجه و به‌صورت مارپیچی است. در آج ۴۰۰‌ زاویه آج‌ها ۴۵ درجه است ولی اگر از روبرو به میلگرد نگاه کنید، آج‌ها به‌صورت جناقی (هفت و هشت) است.

خواص مکانیکی میلگردها – تست کرنش و کشش و خمش

تنش تسلیم

حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد و میلگرد دچار تغییر شکل دائمی نمی‌شود. اگر مقدار نیرو افزایش یابد، میلگرد به حالت اولیه بر نمی‌گردد و برای همیشه تغییر شکل می‌دهد. خاصیت برگشت پذیری را خاصیت الاستیکه و خاصیت برگشت ناپذیری را خاصیت پلاستیک می‌نامند. در طراحی‌ها، ملاک انتخاب میلگرد، مقدار تنش تسلیم است. به همین خاطر است که به خاطر همین خاصیت بسیار مهم، مقدار تنش تسلیم در نام‌گذاری میلگردها سهیم است. در میلگرد آج ۳۴۰‌،‌ حداقل تنش تسلیم این میلگرد، ۳۴۰ مگا پاسکال (MPA) است. ‌

ویژگی‌های کششی میلگرد

روش‌های تولید میلگرد

 • آلیاژ سازی

*خنک کاری به‌مرور و در محیط آزاد انجام می‌شود

*کل سطح میلگرد خواص مکانیکی و شیمیایی یکسانی دارد

*در مناطق زلزله خیز استفاده می‌شود

 • ترمکس

*خنک سازی از طریق عبور از داخل لوله‌های آب ایجاد می‌شود

*خواص مکانیکی و شیمیایی مرکز میلگرد نسبت به محیط میلگرد در کلاس مقاومتی پایین‌تری قرار دارد

*قیمت پایین‌تری دارد

فرآیندهای تولید میلگرد در کشورهای پیشرفته جهان به روش‌های مختلف است.

در استانداردهای معتبر دنیا برحسب شرایط اقلیمی هر کشور فرآیندهای تولید به‌طور کاملاً روشن و با لحاظ پارامترهای مختلف تحت کنترل قرار می‌گیرند:

 • در کشور ژاپن که از نظر شرایط اقلیمی کشوری زلزله خیز است، استاندارد ملی آن کشور JIS آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید (از روش آلیاژی) تعریف می‌نمایند و هیچ‌گونه اشاره‌ای به فرآیند تولید از طریق عملیات حرارتی (ترمکس) ننموده است و به عبارت دیگر مصرف میلگردهای ترمکسی در آن کشور توصیه نمی‌شود.
 • در کشورهای اروپائی که از نظر زلزله خیزی در رده کشورهای امن می‌باشند و نسبت به کشور ژاپن خطر زلزله در آن‌ها بسیار پائین تر است.
 • روش ترمکس (عملیات حرارتی) را مدنظر قرار داده و آنالیز شیمیایی را متناسب با فرآیند تولید آرماتور با روش فوق‌الذکر در نظر گرفته‌اند
 • در استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ که برگرفته از چندین استاندارد مرجع (اروپایی EN, DIN, و ژاپن JIS و آمریکا ASTM و ISO) است هر دو روش فوق‌الذکر در نظر گرفته شده است ولی به خاطر ضریب امنیت بالای مصرف در بند ۱۳ استاندارد (نشانه گذاری) به‌صراحت تولید کنندگان را موظف به آگاهی دادن به مصرف کننده از لحاظ فرآیند تولید میلگرد نموده است.

به این صورت که بایستی بر روی پلاک الصاقی علامت مشخصه ایی دال بر انجام تولید به روش ترمکس حک شود.

و مقطع شاخه‌های این نوع محصول به یک رنگ تعریف شده ایی رنگ آمیزی گردد.

و همچنین در گواهینامه فنی جمله فرآیند تولید به‌وسیله خنک کاری و برگشت تحت کنترل درج گردد.

با توجه به استاندارد ملی ایران انجام عملیات جوشکاری بر روی این نوع میلگردها مجاز نیست.

نکته:

لازم به ذکر است در روش آلیاژسازی شده، فولاد مورد نیاز برای تولید آرماتور مورد نظر، در فرآیند فولادسازی و از طریق اضافه نمودن فرو آلیاژها ساخته شده و شمش تولیدی در فرآیند نورد به شکل مورد نظر درمی‌آید سپس در محیط آزاد و به‌مرور خنک می‌شود.

در این حالت آرماتور تولیدی از سطح بیرونی تا مرکز آن دارای خواص مکانیکی و مشخصات شیمیائی یکسان است و در مواقع زلزله و فشار مقاومت یکنواخت و مناسب‌تری را از خود بروز می‌دهد.

اما برای میلگردهای تولید شده به روش ترمکس این‌گونه است که: شمش فولادی مورد استفاده دارای کلاس آنالیز شیمیائی پایین‌تری بوده و برای رسیدن به مقاومت مورد نیاز مطابق استاندارد، میلگرد تولیدی را که دارای دمای بالایی است از داخل لوله‌های آب عبور داده و به‌یک‌باره سطح بیرونی خنک می‌شود.

در این حالت سطح میلگرد تا عمق مشخصی دارای مقاومت بالاتر (مثلاً ۴۰۰) است اما مغز آرماتور دارای مقاومت پایین‌تری (مثلاً حدود ۳۴۰) خواهد داشت. از این رو در به‌کارگیری این نوع آرماتور در سازه‌های تحت فشار و مناطق زلزله خیز باید احتیاط‌های لازم را به عمل آورد و در محاسبات آن دقت مضاعف اعمال گردد. قیمت تمام شده میلگردهای آلیاژسازی شده بالاتر از ترمکسی است.

مشخصات میلگردهای ساختمانی

مشخصات میلگردهای ساختمانی

چرا در ساختمان سازی از میلگرد استفاده می‌شود؟

مقاومت فشاری بتن فوق‌العاده است و برای خرد کردن بتن نیروی بسیار زیادی مورد نیاز است. این در حالی است که ساختاری با این حد از مقاومت فشاری ، مقاومت کششی و پیچشی نسبتاً ضعیفی دارد. به همین منظور در سازه های بتنی برای افزایش استحکام کششیو پیچشی بتن از میلگرد آجدار استفاده می‌شود.

انواع کاربرد میلگرد (آرماتور)‌ در بتن

میلگردها به شکل‌های مختلف در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولاً در نقشه‌های سازه‌ای، به‌طور دقیق ترسیم می‌شوند. کاربردهای مختلف آن‌ها را در زیر ذکر می‌کنند.

میلگرد راستا

برای افزایش مقاومت کششی بتن

خاموت

برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک.

سنجاقی

برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میلگردهای طولی و خاموت

خرک

برای قرار دادن دو شبکهٔ متوالی افقی بافاصلهٔ معین در داخل قالب (در بتن‌ریزی‌های کف و فونداسیون)

رکابی

برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال‌ها (به شکل حرف u) یا بین دو سفره آرماتور (شبکه مش بندی)

ادکا

برای تحمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیر و برای تحمل نیروهای برشی

استفاده‌های مختلف از انواع میلگرد عبارت‌اند از:

تقویت اولیه: مورد استفاده برای ارائه مقاومت در برابر بار های طراحی شده.

تقویت ثانویه: برای ایجاد دوام و اهداف معمارانه با ارائه مقاومت موضعی برای محدود کردن ترک خوردگی و تنش‌های ناشی از دما، استفاده می‌شود.

میلگرد مقاومت در برابر بار های متمرکز را فراهم کنید، آن را از طریق یک منطقه وسیع گسترش می‌دهد، با نگه داشتن سایر میلگردها در موقعیت صحیح، دیگر میله‌های فولادی را در جای مناسب خود قرار می‌گیرند ، میلگردهای فولادی به هم تنیده شده خارجی برای محدود ساختن و تقویت ساختارهای بتنی و گاهی اوقات به‌عنوان وسیله‌ای برای موضوعات حفاظتی ساختمان استفاده می‌شود.

ساختمان بتنی تقویت شده: بعضی از بلوک‌های بتنی و مصالح ساخته شده از بتن شامل حفره‌هایی هستند که می‌توانند از میلگرد برای بارگیری کششی دران ها استفاده شوند. میلگرد با استفاده از ملات و دوغاب در محل محکم می‌شود.

انواع توری فلزی ساخته شده با میلگرد:

توری فلزی تقویت کننده یا یک پارچه را می‌توان در فرمت‌های مختلف با استفاده از انواع میلگرد و طبق BS 4483 تولید کرد: توری‌ها فولادی ساخته شده از میلگرد برای تقویت بتن مورد استفاده هستند

اندازه توری استاندارد 4.8 متر طول و عرض 2.4 متر است. که با ترکیب و یا جوش الکترونیکی تشکیل شده به‌طوری که به‌طور معمولی آن را با دست می‌توان تولید کرد. این را می‌توان به روش‌های مختلف برای برنامه‌های مختلف تولید:

 • توری مربع: اندازه مش 200 میلی‌متر x 200 میلی‌متر، محدوده وزنی 16/16 کیلوگرمی – 16/1 کیلوگرم / مربع متر به‌طور معمول برای اسلب طبقات استفاده می‌شود.
 • مش مستطیل: مش با ابعاد 200 میلی متر × 100 میلی متر، محدوده وزن 9-10 میلی متر / کیلوگرم متر به‌طور معمول برای اسلب طبقه استفاده می‌شود.
 • مش با ابعاد بزرگ: مش با ابعاد 100 × 400 میلی‌متر، محدوده وزن 2.61-6.72 کیلوگرم / sq. متر به‌طور معمول برای ساخت جاده و پیاده رو استفاده می‌شود.
 • مش بسته بندی: مش با ابعاد 100 میلی متر × 100 میلی متر. به‌طور معمول در اسکلت‌های معلق یا اسلب های کف استفاده می‌شود.

به منظور اطلاع از ابعاد انواع میلگرد مطالعه کنید: جدول اشتال میلگرد

جای گزاری میلگرد

قفس پیش تنیده یا پیش ساخته شده و یا ساخته شده در محل با استفاده از خم کننده هیدرولیک و قیچی. کارگران سایت به نام آرماتوربند شناخته می‌شوند این میلگرد را می‌بندند و پوشش بتنی و تعادل کافی را فراهم می‌کنند.

قفس ساخته شده از میلگرد یا به‌وسیله جوش نقطه‌ای، یا بااتصال سیم فولادی یا اتصالات مکانیکی به یکدیگر متصل می‌شود. اتصالات مکانیکی، همچنین به‌عنوان “اتصالات” و یا “گیره” شناخته شده که به‌عنوان یک وسیله مؤثر برای کاهش انباشتگی میلگرد در مناطق بسیار تقویت شده در پروژه‌هایی است که ساخت بتن در محل است.

خاموت های مستطیلی در فواصل منظم در قسمت بیرونی در امتداد ستون یا تیرک قرار می‌گیرند تا از شکست برشی جلوگیری شود.

برای اهداف ایمنی در حالی که میلگردها در سایت نگهداری می‌شود، باید با استفاده از کلاه‌های پلاستیکی رنگی، انتهای میلگردها پوشیده شود یا انتهای زائده دار باید خم شود و یا پوشیده شود.

اگر از مطلب انواع میلگرد دانشنامه اصفهان آهن استفاده نمودید و آن را مناسب دانستید ، میتوانی نظراتتان را از انتهای همین صفحه با ما و سایر همراهان ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture