لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد؟

در بازار مقاطع فولادی لوله‌های متفاوتی یافت می‌شود از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد لوله‌های گوشتدار یا لوله فولادی ضخیم هستند. علت نامگذاری این محصول دیواره‌های ضخیم آن است. تفاوت لوله گوشتدار با سایر محصولات مانند لوله‌های درز مستقیم، در جوش پذیری آنهاست. از جمله مزایای ضخامت این محصول می‌توان به استفاده از آن در صنایع بزرگی همچون حفاری زمین شناسی، صنایع نفتی، پتروشیمی، لوله و… اشاره کرد. اگر می‌خواهید بدانید لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد در این مقاله با ما همراه باشید.

فایل صوتی مطلب

فایل ویدئویی

لوله گوشتدار چیست؟

لوله گوشتدار یا لوله ضخیم از جنس لوله‌های فولادی است که قطر لوله در مقایسه با ضخامت دیواره از ۲۰ میلی متر کمتر باشد. این لوله در دو نوع لوله گوشتدار درزدار و بدون درز تولید می‌شود، این لوله‌ها عمدتاً با روش‌های متمایزی تولید می‌شوند. ضخامت این لوله جز ویژگی‌های منحصر به فرد آن است که در بازار آن را از سایر مقاطع فولادی متمایز کرده است. اگر بدانید لوله مانیسمان چیست؛ در جریان اینکه لوله گوشتدار زیر مجموعه این لوله قرار دارد، هستید.

در این مکان‌ها به دنبال لوله‌های گوشتدار بگردید!

از آنجایی که آموختید لوله گوشتدار چیست؛ آن را به عنوان لوله‌ای با ضخامت بالا می‌شناسند و این لوله دارای استحکام و سختی بالایی است؛ بنابراین در سازه‌ها و صنایع بزرگ و توسعه یافته مانند انتقال مایعات بین شهری بکار برده می‌شوند. از جمله دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در سیستم هیدرولیک، پنوماتیک، پل‌ها، آبیاری زمین‌های کشاورزی در وسعت زیاد و… اشاره کرد. برای اتصال این لوله‌ها به یکدیگر از اتصالات درز دار استفاده می‌شود.

دلایل استفاده از لوله گوشتدار

از لوله گوشتدار در صنایع مختلف به منظور انتقال سیالات استفاده می‌شود زیرا دارای فاصله نسبتا زیاد بین دیواره داخلی و خارجی است و احتمال نفوذ سیال به حداقل می‌رسد. از سیستم هیدرولیک برای تولید، کنترل و انتقال قدرت به کمک اجزای مکانیکی و مایعات استفاده می‌شود و این لوله به دلیل مقاوم بودن در برابر نیروهای فشاری انتخاب مناسبی برای انتقال سیال در سیستم هیدرولیک است.

از دیگر نمونه‌های کاربرد لوله گوشتدار می‌توان به لوله‌های حفاری که به منظور انتقال چرخش و عبور سیال برای خنک کردن مته استفاده می‌شود اشاره کرد. این محصول در سیستم پنوماتیک به دلیل استحکام و مقاومت در برابر تنش برای انتقال هوای فشرده استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده این مقطع فولادی در موارد دیگری مانند انتقال سیالات حساس مثل گاز و بنزین، ساخت پل و اسکله، لوله‌های دیگ بخار و بسیاری از مثال‌های دیگر نمونه‌هایی از کاربرد لوله‌های گوشتدار هستند.

روش ساخت لوله گوشتدار

روش ساخت این لوله

از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه برای تولید لوله گوشتدار استفاده می‌شود. این ماده اولین محصول فولادی حاصل از این فرایند است. از آنجایی که شمش سرد قابلیت شکل پذیری ندارد برای شکل دهی بایستی در ابتدا آن را در کوره‌های پیشگرم حرارت داد. پس از آن با استفاده از سنبه نوک تیز داخل شمش گداخته شده سوراخ ایجاد می‌شود. در این هنگام غلتک‌ها با حرکت دورانی به مسطح و همگن سازی لوله کمک می‌کنند. در اثر حرکت پیوسته غلتک‌ها با سرعت ثابت باعث افزایش طول لوله و تنظیم ضخامت آن می‌شود.

تمامی این فرایندها تحت اعمال یک نیروی کششی صورت می‌گیرد این نیرو مانع از ایجاد تغییر شکل و خمیدگی لوله می‌شود. پس از تنظیم ضخامت لوله گوشتدار، بر اساس استاندارد تولید این محصول فولادی از تونل آب پاش عبور کرده و در نهایت پس از برش لوله به طول‌های مورد نظر، بسته بندی و سپس به انبار منتقل می‌شود. عامل سختی این لوله عنصر نیکل استفاده شده در تولید این محصول است. علاوه بر نیکل، از کروم به منظور بالا بردن مقاومت لوله در برابر خوردگی و استفاده در فشار و دمای بالا استفاده می‌شود.

ویژگی‌های لوله گوشتدار

با توجه به شرایط تولید این قبیل محصولات فولادی و مواد اولیه به کار برده شده باید در انتخاب محصول فولادی مدنظر خود دقت کنید. تنوع این مقاطع فولادی سبب شده تا طیف وسیعی از انتخاب پیش روی متقاضی قرارگیرد. محصولات فولادی بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی به مرحله تولید می‌رسند و لوله‌های گوشتدار نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

این محصول مقاومت بالایی در برابر فشار و حرارت دارد زیرا نسبت به سایر لوله‌ها ضخامت بیشتری دارد و ضخامت این محصول باعث افزایش استحکام آن شده است؛ ضخامت این محصول سبب شده تا این لوله‌ها در پروژه‌های گسترده صنعتی و عظیم به کار برده شود. این لوله‌ها به عنوان لوله‌های دیگ بخار، یاتاقان‌های اتومبیل، ساخت هواپیما و هرجایی که به لوله فشار قوی نیاز باشد استفاده می‌شوند. این محصول دارای مزیت‌های دیگری مانند وزن بالا، سازگاری با محیط زیست و ماندگاری است. در ایران کارخانه فولاد سمنان، کارخانه پروفیل سپنتا، کارخانه فولاد سازی اهواز و چند کارخانه دیگر از بزرگ‌ترین تولید کنندگان لوله‌های گوشتدار هستند.

مزایا و معایب لوله‌های گوشتدار

لوله‌های گوشتدار به دلیل ضخامت بالا قابلیت سازگاری با تمام شرایط اقلیمی را دارند؛ دیواره خارجی این محصول در مجاورت با رطوبت و سایر عوامل دیگر خورده می‌شود؛ اما به دلیل ضخامت بالای دیواره، نفوذ محتویات به بیرون به کندی صورت می‌گیرد. البته این لوله‌ها نسبت به خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند به همین علت عمر طولانی دارند؛ ضخامت این لوله باعث شده این لوله مستحکم باشد و از قابلیت تحمل فشار بالا نیز برخوردار هستند.

مزایا و معایب لوله گوشتدار

عوامل موثر در قیمت لوله‌ های گوشتدار

لوله‌های گوشتدار بسته به جنس مواد اولیه، ضخامت، و کیفیت تولید دارای تفاوت قیمت هستند. در واقع این محصول مانند سایر مقاطع فولادی تحت نوسانات بازار فولاد قرار گرفته و شامل تغییر قیمت‌ها می‌شود. در ابتدا شرکت تولید کننده بر اساس مواردی مانند نوسانات بازار، قیمت مواد اولیه و… قیمت اولیه را به شرکت‌های توزیع کننده ارائه می‌کند، سپس آن شرکت با محاسبه مالیات ارزش افزوده قیمت آن را به مشتریان ارائه می‌کند.

لوله‌های گوشتدار با توجه به اینکه از کدام نوع هستند در صنایع و بخش‌های متفاوتی به کار برده می‌شوند. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به انتقال مایعات و… اشاره کرد. اگر شما هم به دنبال تهیه این محصول هستید، کافی است با کارشناسان اصفهان آهن تماس بگیرید و قیمت لوله را دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره اینکه لوله گوشتدار چیست و چه کاربردی دارد آموختیم. علت نامگذاری این محصول دیواره‌های ضخیم آن نسبت به سایر ورق‌های فولادی است. ضخامت این ورق باعث شده تا از آن برای انتقال سیالات بین شهری استفاده شود؛ زیرا احتمال نفوذ سیال به حداقل می‌رسد. از این محصول در سیستم‌های هیدرولیک به منظور تولید، کنترل و انتقال قدرت استفاده می‌شود.

سوالات متداول

از لوله گوشتدار در چه مواردی استفاده می‌شود؟

از لوله گوشتدار در سیستم هیدرولیک، پنماتیک، لوله‌های دیگ بخار، یاتاقان‌های اتومبیل، ساخت هواپیما و… استفاده می‌شود.

مزایا و معایب لوله‌های گوشتدار چیست؟

این محصول قابلیت سازگاری تمام شرایط اقلیمی را دارد. این محصول به علت مقاومت در برابر خوردگی عمر طولانی دارد.همچنین از قابلیت تحمل فشار بالا نیز برخوردار است.

در ساخت لوله گوشتدار از چه موادی استفاده می‌شود؟

از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه برای تولید لوله گوشتدار استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.