لوله گالوانیزه گلخانه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

برای ساخت استاندارد یک گلخانه، شما نیاز به لوله گلخانه‌ای دارید که متناسب با ساختار محیط و فضا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. لوله گالوانیزه گلخانه به دلیل پوشش گالوانیزه‌ای که دارد در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ‌زدگی دارای مقاومت بالایی است درنتیجه می‌تواند عمر کارایی گلخانه شما را افزایش دهد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد این موضوع بررسی کنیم و در نهایت به این اشارخ کینم که لزوم استفاده از این لوله در گلخانه چیست؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد و ویژگی‌های لوله گالوانیزه گلخانه

اسکلت گلخانه قابلیت ساخت با مصالح مختلف مانند چوب، آهن، آلومینیوم و فولاد گالوانیزه را دارد. هر یک از این مصالح می‌توانند معایب و مزایای خاص خود را با توجه به قابلیت‌هایش داشته باشند. در این میان‌، ساخت اسکلت گلخانه با لوله گالوانیزه یکی از بهترین انتخاب‌ها است؛ چرا که باعث می‌شود تا اسکلت سازه ارزان، سبک، مستحکم همراه با طول عمر بالا ایجاد شود. این محصول در ابعاد و اندازه‌های متفاوت به‌منظور افزایش کارایی تولید می‌شود.

ویژگی‌های لوله گالوانیزه گلخانه

کاربرد این محصول در ساخت سقف، ستون و پایه گلخانه است. ساخت سازه‌هایی مانند سالن پرورش قارچ، نصب تجهیزات نورپردازی در سالن نگه‌داری دام و طیور، حصارکشی خیابان‌ها و … از لوله گالوانیزه گلخانه‌ای استفاده می‌شود. بسته به نوع کاربرد آن در دو نوع گرم و سرد ساخته‌شده و در ساخت به کار گرفته می‌شود. پوشش گالوانیزه‌ای باعث می‌شود که گلخانه در برابر رطوبت و آب از خود مقاومت بالایی نشان دهد و درنهایت لوله از خوردگی و پوسیدگی محافظت می‌شود.
از مهمترین ویژگی‌های این نوع لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• آسیب‌پذیری کمتر در برابر پوسیدگی
• طول عمر بالا
• قابلیت داشتن ساختار یکپارچه
• تنوع به دلیل داشتن ضخامت‌های متفاوت
• مقاوم در برابر ضربات احتمالی

انواع لوله گالوانیزه گلخانه

انواع مختلف این محصول را از نظر فرآیند تولید، از نظر کاربرد و همچنین وزن می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد.

از لحاظ فرآیند تولید

این دو نوع لوله به دو صورت سرد و گرم تولید می‌شود که در ادامه این مقاله از اصفهان آهن به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

لوله گلخانه‌ای گرم

این دسته از لوله‌های فولادی با کمک یک‌لایه فلز آبکاری و پوشش داده می‌شوند. گالوانیزه گرم به معنای پوشش دهی آهن یا فولاد با فلز روی مذاب شده است. یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای ایجاد یک‌لایه حفاظتی بر روی آهن و فولاد است. لوله فولادی درروی مذاب با دمای بالای 420 درجه ‌گراد روش غوطه‌وری آبکاری می‌شود.

ایجاد این لایه آبکاری با روش گرم موجب می‌شود تا ضخامت بیشتری داشته باشد ازاین‌رو میزان استحکام و دوام سازه را بالابرده و درنهایت طول عمر سازه افزایش می‌یابد. متوسط طول عمر لوله گلخانه‌ای تولیدشده با روش گرم، بین 25 الی 30 سال است. به دلیل استفاده از حرارت و ساخت این محصول در دمای بالا، سطح آن براق‌تر است. مزایای لوله گالوانیزه گلخانه تولیدشده با گالوانیزاسیون گرم عبارتند از:

• قیمت ارزان
• تشکیل لایه محافظتی باضخامت بالا
• افزایش طول عمر سازه گلخانه
• مقاومت بالا در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ‌زدگی
• مقاومت بالا در برابر آسیب و خراش در هنگام حمل‌ونقل و جابجایی
• ایجاد پوشش یکنواخت برای قطعات با شکل‌های متفاوت

لوله گلخانه‌ای سرد

در این روش لوله فولادی با استفاده از الکترولیز توسط فلز روی پوشش داده می‌شود. دمای استفاده‌شده حداکثر 70 درجه سانتی پایه است. لایه فلز روی بر روی لوله ورق سیاه با میزان ضخامت کمتر نسبت به روش قبل ایجاد می‌شود که این خود عاملی است تا میزان استقامت و دوام لوله گلخانه‌ای سرد کمتر از روش گرم باشد.

قیمت لوله گالوانیزه که با روش سرد تولید می‌شود؛ با توجه به ضخامت کمتری که نسبت به لوله گالوانیزه گلخانه‌ای گرم دارد، کمتر است که شما می‌توانید در صورت نیاز پروژه خود آن را انتخاب و خریداری کنید.

از نظر کاربرد و وزن

بیشترین کاربرد این نوع سازه در ساخت گلخانه‌های صنعتی و کشاورزی است. لوله گلخانه‌ای در اندازه و طول‌های متفاوت ساخته می‌شود. ازاین‌رو با توجه به نوع کاربرد می‌تواند این محصول را در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:
• لوله گالوانیزه کشاورزی
• لوله گالوانیزه صنعتی
• لوله گالوانیزه سبک
• لوله گالوانیزه سنگین

لوله گالوانیزه گلخانه

لوله گالوانیزه به دلیل پوشش محافظتی که دارد در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. از طرفی اسکلت سازه‌ای گلخانه نیاز به مصالحی دارد که بتواند با توجه شرایط محیطی سازگاری نشان داده و عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد.

استفاده از این محصول علاوه بر ایجاد یک سازه‌ای سبک، از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و خرید لوله گالوانیزه گلخانه می‌توانید با کارشناسان ما در اصفهان آهن به‌صورت حضوری و آنلاین تماس حاصل نمایید.

لزوم استفاده از لوله گالوانیزه گلخانه چیست؟

لوله گالوانیزه گلخانه به دلیل پوشش گالوانیزه‌ای که دارد در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ‌زدگی دارای مقاومت بالایی است درنتیجه می‌تواند عمر کارایی گلخانه شما را افزایش دهد.

مهمترین ویژگی‌های لوله گلخانه چیست؟ 

آسیب‌پذیری کمتر در برابر پوسیدگی،  طول عمر بالا و قابلیت داشتن ساختار یک پارچه از مهمترین ویژگی‌های این محصول هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.