قیمت آهن در بورس کالا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بورس کالا، به عنوان بازار معامله آهن آلات و محصولات فولادی است. خرید و فروش و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بورس کالا از ریسک کمتری برخوردار و دارای سود بیشتری است. چنانچه شما نسبت به روش کار این بازار آگاهی و اطلاعی نداشته باشید، بورس کالا می‌تواند خطرآفرین باشد. نحوه قیمت‌گذاری‌ها و انجام معاملات در این بازار قوانین و شرایط مخصوص به خودش را دارد. تعیین قیمت آهن در بورس کالا یکی از چندین کار انجام شده در این بازار است.

بورس کالا

قبل از آنکه در مورد قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا صحبت کنیم بهتر است بدانیم بورس کالا چیست و چه فرایندی در آن اجرا می‌شود. بازار بورس کالا یکی از بازارهای سرمایه گذاری بزرگ کشور است که زیر مجموعه‌ای از سازمان بورس اوراق بهادار است.

در حالت کلی تعدادی از تولید کنندگان، محصولات خود را برای فروش در این بازار هدفمند زیر نظر قوانین خاص ارائه می‌دهند. محصولات توسط کارگزاران در بورس کالا قیمت گذاری و داد و ستد می‌شود.

هدف از ایجاد بورس کالا، شفاف سازی قیمت‌ها در بازار، عمیق نمودن و کارآمد شدن معاملات است. صنعت فولاد و آهن یکی از مهم‌ترین صنایعی است که در بورس کالا عرضه می‌شود و خریداران و سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود جلب می‌نماید. علاوه بر این افراد می‌توانند با مشاهده قیمت محصولات شرکت‌های مختلف تصمیم نهایی برای خرید به صرفه را داشته باشند.

قیمت آهن در بورس کالا

قیمت آهن در بورس کالا

آهن بورسی یکی از محصولات مهم و پر فروش به دلیل استفاده در صنایع مختلف به خصوص ساخت و ساز در بورس کالا است. استفاده از روش‌های مختلف برای قیمت گذاری محصولات فولادی مانند آهن برای سرمایه گذاران و علاقه مندان به حضور در این حوزه بسیار کارآمد است. آهن در بورس کالا با حجم بالا مورد معامله قرار می‌گیرد.

محصولات فولادی بر اساس واحد نورد، بورس کالا و واردات در بازار آهن کشور عرضه و قیمت گذاری می‌شوند. داشتن آگاهی نسبت به قیمت محصولات می‌تواند میزان خرید و فروش آهن را تحت تاثیر قرار دهد و بازار را از رکود فعلی نجات دهد. علاوه بر این سرمایه گذاران می‌توانند با ریسک پایین‌تر یک سود آوری مطمئن و بالایی داشته باشند.

برای اطلاع از قیمت آهن آلات روی لینک زیر کلیک کنید.

«قیمت آهن آلات»

مزایای قیمت گذاری آهن در بورس کالا

 

  1. مشاهده میزان درآمد شرکت‌های تولید کننده

یکی از مزیت‌های قیمت گذاری آهن در بورس کالا، رصد و مشاهده درآمد حاصله از محصولات شرکت‌های حاضر در بورس است. با وجود این ویژگی، خریداران و سرمایه گذاران از آینده سهم‌های فلزات اساسی آگاه می‌شوند. همین موضوع موجب می‌شود تا مطابق آن تصمیم خرید و فروش خود را بگیرند. توجه به میزان تولیدات کارخانه‌های تولید محصولات فولادی مانند فولاد مبارکه در روند پیش بینی قیمت سهم‌های فلزات تاثیرگذار است.

از آنجایی که قیمت گذاری آهن در بورس کالا بر اساس عرضه و تقاضای آهن در بورس مطابق با قوانین موجود در آن و تحت نظارت وزارت صنعت و معدن انجام می‌شود، خریداران و سرمایه گذاران با مشاهده قیمت‌های شفاف می‌توانند انتخاب مناسبی داشته باشند. علاوه بر این عواملی مانند صادراتی بودن، در انحصار تولید کننده خاص بودن یا نبودن محصول نیز در این روند قیمت گذاری از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

  1. نظارت و پیگیری قانونی روند کار

از مهم‌ترین مزایای قیمت گذاری محصولات فولادی و خرید و فروش در بورس کالا، قابلیت پیگیری معاملات و نظارت بر روند آن طبق مقررات و قوانین موجود است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن

دلایل متعددی در قیمت گذاری آهن تاثیرگذار هستند که موجب ایجاد نوسان در قیمت آهن نیز می‌شوند. مهم‌ترین این عوامل تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود و تغییرات قیمتی دلار و ارز است.

  • نرخ ارز و دلار

یکی از عوامل موثر بر قیمت آهن، تغییرات نرخ دلار و ارز در کشور است. در یک سال گذشته با توجه به روند افزایشی و رو به رشد دلار موجب شده تا قیمت آهن نیز روند صعودی را در پی داشته باشد.

  • میزان عرضه و تقاضا در بازار

هر گاه در بازار میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر متفاوت باشد یعنی تعداد درخواست خرید از موجودی بازار بیشتر باشد، قیمت کالا افزایش می‌یابد.

  • بودجه عمرانی کشور

یکی از مواردی که در بودجه بندی دولت قرار داده می‌شود اختصاص بودجه به بخش عمرانی است. مقدار این بودجه در تعیین قیمت فولاد به عنوان یک محصول پایه در صنایع مختلف نقش اساسی دارد. هر چه میزان بودجه عمرانی بیشتر باشد مقدار تقاضا در بازار افزایش یافته و همان طور که گفته شد اگر میزان تولیدی ثابت و موجودی بازار کمتر از درخواست باشد، در نهایت قیمت آهن افزایش می‌یابد.

مشخص نمودن قیمت آهن در بورس کالا

قیمت آهن در بورس کالا با توجه به میزان تقاضا از جانب خریداران در سه شکل تعیین می‌شود:

  1. عرضه بیشتر از تقاضا

در این حالت میزان تولید محصول بیشتر از درخواست خرید است از این رو تولید کننده با کاهش قیمت محصول سعی می‌کند تا افراد بیشتری را برای خرید ترغیب نماید. این امر موجب می‌شود تا قیمت آهن در بورس کالا کاهش پیدا کند.

  1. عرضه و تقاضا یکسان

در حالت دوم میزان عرضه و تقاضا در یک مقدار مساوی با یکدیگر قرار دارند که این روند موجب می‌شود تا جریان عادی معاملات انجام شود. چنانچه مقدار تقاضا اندکی بیشتر شود برای ایجاد تعادل در بازار، تولید کننده میزان عرضه را افزایش می‌دهد.

  1. عرضه کمتر از تقاضا

در این حالت یک رقابت بین تولید کننده و خریدار ایجاد می‌شود که در این صورت محصول با ارائه قیمت پیشنهادی فروخته می‌شود. تنها در این حالت است که افزایش قیمت آهن رخ می‌دهد.

چنانچه شما هم یکی از علاقه مندان سرمایه گذاری در بورس و یا عواملی از یک پروژه ساختمانی هستید، می‌توانید برای داشتن اطلاعات کافی و آگاهی از قیمت آهن در بورس کالا با مشاورین ما در اصفهان آهن تماس حاصل نمایید. با دریافت یک مشاوره از کارشناسان با تجربه اصفهان آهن می‌توانید در بهترین زمان بهترین خرید و سودآوری را داشته باشید.

جمع بندی

آهن به منظور ایجاد استحکام و مقاوم سازی در صنعت ساختمان سازی از پرکاربردترین محصولات فولادی به شمار می‌رود. یکی از پارامترهای مهمی که در هنگام خرید آهن علاوه بر کیفیت خوب و مرغوب بودن محصول باید در نظر گرفت، توجه به قیمت آهن است. همان طور که گفته شد عوامل مختلفی در قیمت گذاری روز آهن تاثیرگذار هستند که باید در نظر گرفته شوند. پیش بینی قیمت آهن برای داشتن یک خرید مناسب و به صرفه لازم و ضروری است. بازار بورس کالا یکی از مکان‌های انجام معاملات خرید و فروش آهن است که به شما کمک می‌کند در بهترین زمان ممکن با مناسب‌ترین قیمت آهن در بورس کالا خرید خود را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.