فرق تیرآهن و تیر ورق در چیست؟

Rate this post
Rate this post

شاید خیلی از افراد تیرآهن و تیرورق را یکی بدانند؛ درحالی‌که هرکدام از این‌ها، دو محصول جداگانه هستند و کارائی متفاوتی دارند. تیرآهن‌ها که مهم‌ترین مقاطع فولادی‌اند و در سازه‌های فلزی کاربرد دارند. تیرآهن از 2 بال و یک جان تشکیل‌شده است که دارای استانداردهای متفاوتی است. این در حالی است که تیرورق، تیرآهن از 2 بال و یک جان تشکیل‌شده است که بال‌ها بر جان آن عمود هستند و به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد فرق تیرآهن و تیرورق صحبت کنیم. اگر می‌خواهید دراین‌باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کمی بیشتر در مورد تیرآهن و استانداردهای آن بدانیم

تیرآهن و استانداردهای آن

تیرآهن‌ها نسبت به تیرورق، یک مقطع فولادی شناخته‌شده هستند که می‌توان از آن‌ها هم در اسکلت فلزی و هم در اسکلت بتنی استفاده کرد. برای تیرآهن استانداردهای مشخص و معینی وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • تیرآهن IPE یا معمولی
  • تیرآهن INP بال شیب‌دار
  • تیرآهن IPB هاش
  • تیرآهن CNP لانه‌زنبوری

هرکدام از این تیرآهن‌ها، کارائی خاص و متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی‌هایشان، برای مکان‌های خاصی استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال؛ تیرآهن معمولی، بیشترین کاربرد را در ساختمان‌سازی دارد، این در حالی است که تیرآهن لانه‌زنبوری، معمولاً برای ساخت پل استفاده می‌شود.

تیرورق چیست؟

تیرورق

عمده استفاده از تیرورق در سازه‌های از پیش‌ساخته‌شده است. گاها پیش‌آمده که تیرآهن موردنظر در نقشه یک سازه موجود نباشد، بنابراین در چنین مواقعی از تیرورق استفاده می‌کنند. به بیان ساده و خودمانی، تیرورق، همان تیرآهن سفارشی است که در ابعاد مشخص برش خورده است و در سایز و ضخامت دلخواه ساخته‌شده است. در کشتی‌سازی، برای ساخت پل، سازه‌های نفت و گازی و… معمولاً به‌جای تیرآهن، از تیرورق استفاده می‌شود. جالب است بدانید که تیرورق، از ورق سیاه ساخته می‌شود و دارای اجزای زیر است:

  1. تیغه یا جان تیر web plate
  2. فلنج یا بال تیر flanges plate
  3. استیفنرها یا سخت‌کننده‌ها یا بلبرینگ طولی و میانی stiffeners

در بالا گفتیم که تیرورق از جان و بال تشکیل‌شده است، اما باید این نکته را اضافه کنیم که این محصول، دارای یک بخش دیگر به نام سخت‌کننده یا استیفنر است. از این بخش معمولاً برای سازه‌هایی که دهانه 20 متر و یا حتی بیشتر دارند، استفاده می‌شود و می‌توانند به‌صورت عمودی و افقی استفاده شوند. هدف اصلی سخت‌کننده این است که بتواند نیروهای واردشده به جان را به بال منتقل کند.علاوه بر این، از دیگر وظایف آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش ظرفیت ساختاری تیر و جلوگیری از خرابی‌های ناشی از کمانش
  • تحمل نیروها و بارهای وارده بر تیر
  • و…

فرق تیرآهن و تیرورق به‌صورت کلی

فرق تیرآهن و تیرورق

تا اینجای مقاله به‌صورت کلی در مورد فرق تیرآهن و تیرورق صحبت کردیم. می‌خواهیم در ادامه کمی مفصل‌تر به پارامترهایی اشاره کنیم که می‌تواند باعث تفاوت تیرورق و تیرآهن شود.

وظیفه و نحوه عملکرد هرکدام

تیرآهن و همچنین تیرورق ازنظر نوع عملکرد و وظیفه‌ای که برای یک سازه دارند، باهم متفاوت می‌باشند.  وظیفه تیرورق انتقال فشار به ستون‌هایی است که بر روی آن قرارگرفته است. در حالی تیرآهن می‌تواند نقش کلی در مقاومت و میزان استحکام سازه داشته باشد.

اندازه

تیرورق‌ها معمولاً از تیرآهن‌ها، ازنظر اندازه، بزرگ‌تر هستند.

عملکرد

تیرآهن و تیرورق، دارای هدف یکسانی هستند و در برابر بارهای واردشده برسازه مقاومت می‌کنند.

میزان تحمل فشار

تیرورق، وظیفه دارد که نیروهای دینامیکی و متغیر برسازه را تحمل کند؛ به همین دلیل معمولاً برای ساخت پل از آن استفاده می‌شود.

 

تیرآهن

تیرورق

هزینه تولید آن نسبتاً مناسب است.

هزینه تولید بالایی دارد.

استفاده از آن آسان هست.

محدودیت در استفاده خواهد داشت.

تیرورق‌ها حجم کمتری دارند و حمل‌ونقل آسانی هم خواهند داشت.

به دلیل وزن بالا، حمل‌ونقل تیرآهن دشوار است.

تولید به روش نورد گرم و یکپارچه هست.

تولید آن به روش جوشکاری ورق‌های فولادی به یکدیگر یا به‌وسیله پیچ و پرچ است.

دارای 2 بال و یک جان هست.

علاوه بر بال و جان دارای استیفنر  یا سخت‌کننده است.

دارای کاربرد وسیع در تمامی پروژه‌ها است.

به‌عنوان یک عضو افقی برای تحمل بارهای وارده بر سیستم‌های کف یا سقف استفاده می‌شود.

دارای سایز مناسب است.

بزرگ‌تر از تیرآهن‌هاست.

 

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله گفتیم، فرق تیرآهن و تیرورق می‌تواند در اندازه، عملکرد، وظیفه، مقاومت فشار و … باشد. تیرورق به این دلیل که یک بخش اضافه نسبت به تیرآهن به نام استیفنر دارد، می‌تواند وزن بارهای سنگین را تحمل کند. درست است که قبل از اجرای سازه باید در نظر بگیرد که به تیرآهن نیاز دارید و یا تیرورق، اما موضوع اصلی این است که قیمت هرکدام از آن‎‌ها را بسنجید و درنهایت برای خریدتان تصمیم بگیرید. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن، به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ها برای ثبت سفارش با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.