شابلون میلگرد چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اندازه دقیق و مشخص سایز میلگرد برای مهندسین و ناظران ساختمانی اهمیت فراوانی دارد. افرادی که در زمینه ساخت‌وساز سابقه زیادی دارند، با دیدن این قطعه فولادی به‌راحتی می‌توانند قطر آن را تشخیص دهند؛ ولی مهندسین تازه‌کار، برای انجام این کار به دستگاه و ابزارهای خاصی نیازمند هستند. شابلون میلگرد یکی از ابزارهایی است که با آن می‌توان قطر دقیق محصول فوق را مشخص کرد. در مطلب پیش‌رو می‌خواهیم در مورد کاربرد و ویژگی‌های این ابزار صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

شابلون میلگرد

روش‌های اندازه‌گیری سایز میلگرد

آرماتورها به‌دلیل کاربردهای متنوع و مختلف در سایز، جنس و استحکام‌های متفاوت ساخته‌می‌شوند. وقتی چند نوع از این قطعه با سایزهای مختلف کنارهم قراربگیرند، تشخیص هرکدام کار سختی است؛ زیرا هر سایز از آن کاربردهای خاصی دارد. برای اندازه‌گیری سایز محصول فوق، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • تشخیص چشمی
 • طناب یا ریسمان
 • بند انگشت
 • آچار فرانسه
 • کولیس
 • فرمول محاسبه قطر میلگرد
 • شابلون میلگرد

کنترل چشمی

یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌ها برای تشخیص سایز آرماتور، کنترل چشمی است. همان‌طور که در مقدمه گفته‌شد، مهندسانی که سال‌ها تجربه فعالیت در صنعت ساختمان‌سازی را دارند، به‌راحتی می‌توانند سایز محصول را متوجه شوند. اگر در یک کارگاه، چندین میلگرد با سایزهای متفاوت وجود داشته‌باشد، که فقط چندمیلی‌متر با هم تفاوت دارند، این روش برای تشخیص سایز آن‌ها مناسب نیست.

طناب یا ریسمان

با پیچاندن طناب دور آرماتور و سپس باز کردن آن، محیط میلگرد را اندازه ‌گرفته و سپس قطر آن را محاسبه می‌کنند. این روش با درصد خطای بالایی همراه است.

بند انگشت

برخی از مهندسان ناظر با قرار دادن بند انگشت روی آرماتور، سایز آن را تخمین می‌زنند. این روش اصولی و دقیق نیست و درصد خطای بالایی دارد. در برخی از سایزهای این قطعه فولادی مانند سایز 18 و 20 که فقط 2 میلی‌متر اختلاف دارند، روش بند انگشت اصلا دقیق نیست.

آچار فرانسه

آچار فرانسه یکی دیگر از روش‌ها برای اندازه‌گیری سایز میلگرد است. شما می‌توانید دهانه آچار فرانسه را با متر اندازه گرفته و قطر محصول موردنظر را تشخیص دهید.

کولیس

کولیس دقیق‌ترین ابزاری است که می‌توانید برای تشخیص سایز میلگرد از آن استفاده کنید. با پیچاندن غلاف می‌توان فک‌های کولیس را به یکدیگر نزدیک کرده و با قرار دادن قطعه بین این فک‌ها، قطر آن را اندازه گرفت. درصد خطا در این روش، نسبت به روش‌های قبلی کمتر است. آگاهی از سایز محصول به شما در استعلام قیمت روز میلگرد و مقایسه نرخ آن در کارخانه‌های مختلف کمک می‌کند.

فرمول محاسبه قطر میلگرد

اگر آرماتورها بسته نشده باشند، با محاسبه وزن میلگرد، می‌توان به‌راحتی متوجه سایز آن شد. اگر محصولات استفاده‌شده از استاندارد لازم برخوردار باشند، این روش دقت بالایی دارد؛ البته باز هم نسبت به شابلون درصد خطای بیشتری دارد. اگر وزن یک متر آرماتور را داشته‌باشید، با فرمول زیر می‌توانید قطر دقیق محصول را محاسبه کنید.

})7850 (وزن میلگرد) * یک متر* {4/(3.14*d2) = قطر و سایز میلگرد

شابلون میلگرد چیست؟

همان‌طور که گفته‌شد، شابلون یکی از لوازمی است که برای اندازه‌گیری دقیق قطر آرماتور استفاده می‌شود. از این وسیله معمولا مهندسان برای متمایزکردن سایز این قطعات فولادی در ساختمان‎سازی استفاده‌می‌کنند. جنس شابلون از ورق‌های نازک کانال کولر یا روبان است که به شکل یک قیچی باز ساخته می‌شود.

شابلون میلگرد چیست

اهمیت استفاده از شابلون میلگرد

بسته به مصارف گوناگون، آرماتورها را می‌توان در سایزهای مختلفی خرید. تعیین سایز این محصول توسط مهندس ناظر به بسیاری از عوامل مختلف مانند محل استفاده و میزان دوام آن بستگی دارد. شابلون‌ها در اشکال مختلفی ساخته‌می‌شوند و برای هرسازه به نوع خاصی از این ابزار نیاز است. در زمان استفاده از شابلون، اعدادی که روی آن نشان‌داده می‌شود، سایز و قطر آرماتور را مشخص می‌کنند. شابلون را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها یا فروشگاهای معتبر وسائل و ابزار ساختمانی تهیه کنید.

اهمیت شابلون میلگرد

مزایای استفاده از شابلون میلگرد

 • دارای ابعاد کوچکی بوده و حمل آن آسان است.
 • نسبت به سایر روش‌ها دقت بالایی دارد.
 • به‌صورت حرفه‌ای و دقیق می‌تواند سایز محصول را تشخیص دهد.
 • جنس این ابزار از فولاد بوده و طول عمر بالایی دارد.
 • به‌هیچ عنوان زنگ نمی‌زند.
 • به‌راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه‌ها و یراق‌آلات تهیه کنید.

چطور از شابلون میلگرد استفاده کنیم؟

شابلون اندازه کوچکی دارد و لبه آن شبیه به دو لبه قیچی یا انبردست است. قسمت ابتدایی لبه‌های شابلون، قطری بیشتر و انتهای آن قطر کمتری دارد. آرماتورهای سایز بزرگ‌تر توسط قسمت ابتدایی با لبه‌های شابلون اندازه‌گیری می‌شوند و قطعه‌هایی با سایزهای کمتر توسط قسمت انتهایی شابلون مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به‌عنوان مثال یک محصول با سایز 28 میلی‌متری را باید در وسط دهانه شابلون قرار دهید تا در قسمت میانه، اندازه آن مشخص شود. اگر قصد اندازه‌گیری آرماتور 12 میلی‌متری را داشته‌باشید، باید میلگرد را تا انتهای شابلون فشار دهید تا جایی که داخل شابلون ثابت بماند.

میلگردها با سایزهای مختلف برای مصارف گوناگون ساخته‌می‌شوند. برای اندازه‌گیری قطر این قطعات روش‌ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد که با دقت‌ترین و رایج‌‌ترین آن، شابلون میلگرد است. مهندسین و پیمانکاران می‌توانند همیشه این ابزار را همراه خود داشته‌باشند و به‌راحتی از آن استفاده‌کنند. نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا تجربه استفاده از ابزار فوق را داشته‌اید؟ اگر نظر یا پیشنهادی دارید، در بخش ارسال نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

شابلون میلگرد چیست؟

شابلون میلگرد یک ابزار تهیه‌شده از ورق‌های نازک کانال کولر است که برای تشخیص دقیق سایز آرماتور استفاده می‌شود.

نحوه کار با شابلون چگونه است؟

برای کار با آن باید شابلون را بر روی سطح آرماتور قرار داده و عدد مشخص‌شده را بخوانید.

مزایای استفاده از شابلون میلگرد چیست؟

جنس این ابزار از فولاد است و در عین حال فضای زیادی اشغال نمی‌کند؛ از طرفی دقت اندازه‌گیری بالایی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.