راهنمای خرید ورق گالوانیزه

بیشتر افرادی که با آهن آلات و ورق‌های فولادی سر و کار دارند، می‌دانند که زنگ زدن و خوردگی در اثر اکسید شدن این محصولات یکی از بزرگترین مشکلاتی است که می‌تواند بروز کند. در این زمینه نام ورق‌های گالوانیزه تداعی کننده استحکام، ضد زنگ بودن و مقاومت است. این ورق‌های فولادی با کاربرد بسیار زیاد در صنعت بیشترین مقاومت را در برابر رطوبت دارند. امروزه ورق ‌های فولادی با روکش روی تقریباً در هر خانه و مکانی وجود دارند. همین مسئله پر کاربرد بودن اهمیت ورق‌های گالوانیزه را به خوبی نشان می‌دهند. اما راهنمای خرید ورق گالوانیزه مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. در این مطلب می‌خواهیم در این مورد صحبت کنیم.

فایل صوتی این مطلب

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه

استفاده از ورق گالوانیزه راهکاری است که محققان برای جلوگیری از زنگ زدگی فولاد و چدن و در واقع جنس آهن کشف کرده‌ اند. حتی نام گالوانیزه هم بر گرفته از نام دانشمندی می ‌باشد که شروع کننده این راه بوده است. در واقع گالوانیزه کردن به معنی پوشاندن سطح آهن و فولاد یا چدن با روی است. زیرا روی دارای خاصیت ضد زنگ بوده و فولاد را در برابر رطوبت مقاوم می‌کند.

پس به گالوانیک کردن هر فلزی به منظور پوشاندن آن توسط فلز روی گالوانیزه کردن گفته می ‌شود. این عمل به منظور حفاظت از فلز در داخل یک لایه‌ دیگر از فلز که بیشتر از روی استفاده می‌گردد، انجام می‌گیرد. البته اندازه ضخامت فلز روی نیز خود معیار دیگری برای شناخت انواع ورق‌ های گالوانیزه است.

راهنمای خرید ورق گالوانیزه

امروزه برای انجام هر کاری و خرید هر چیزی منابع بسیار زیاد و کاملی در دسترس همگان قرار دارد. فقط کافی است که قبل از اقدام به انجام کارها سعی کنیم که اطلاعات خود را بالا برده و یا حتی به روزتر کنیم. بازار آهن آلات بازاری بسیار متنوع و پرسود است اما قطعاً بدون داشتن آگاهی از چگونگی خرید و فروش می‌تواند بسیار پر ضرر و خطرناک برای سرمایه‌ شما باشد.

این قانون در مورد هر کسب و کار دیگری هم صدق می‌کند. پس با بهره گیری از نظر مشاورین این صنعت و همچنین کسب یکسری اطلاعات مفید و مربوط قدم به این عرصه بگذارید. اینگونه هرگز دچار ضرر و زیان نخواهید شد و حتی با آنلاین نگه‌داشتن اطلاعاتتان می‌توانید به پیشرفت هم برسید.

توجه به مسایل مربوط به ورق گالوانیزه در هنگام خرید

قبل از خرید یک ورق گالوانیزه باید دانست که این مقطع فولادی روی اندود شده برای استفاده در کدام یک از صنایع به کار برده می‌شود. زیرا با توجه به ضخامت روی، کاربرد یک ورق با ورق دیگر فرق دارد. همچنین قطعاً در این زمینه شکل ظاهری ورق‌های گالوانیزه هم اهمیت فراوان دارد.

نکته‌ دیگر قیمت برندهای مختلف یا همان کارخانه تولید کننده مختلف با یکدیگر فرق می‌کند، پس این مورد هم بسیار حائز اهمیت می‌باشد که قیمت هر محصول چقدر است.

برای درک بهتر و بیشتر نکات ذکر شده بطور مثال صنایع تانکر سازی را در نظر بگیرید. صنعتگران این عرصه برای ساخت تانکرهایشان باید از نوع خاصی از ورق گالوانیزه که دارای ضخامت بیشتر روی باشد استفاده کنند. در مقابل ورق ‌های بکار رفته در سقف ‌ها هم حتماً باید دارای ظاهری خاص باشند. ا

این دو مثال به خوبی نشان می‌ دهد که چرا ضخامت و شکل در انتخاب شما تاثیر گذار هستند. ضخامت روی موجود بر روی ورق فولادی بر حسب گرم بر متر مربع محاسبه می‌ گردد. کارخانجات بسیاری قادر به تهیه این اوراق هستند اما در میان آنها ورق گالوانیزه کاشان با تولید ورق‌ های با ضخامت 120 گرم بر مترمربع پرچم دار است. برای تهیه‌ ورق‌ های با ضخامت بیشتر هم محصولات چینی در دسترس قرار دارند.

انواع ورق‌های گالوانیزه

انواع ورق‌‌های گالوانیزه

ورق ‌های گالوانیزه بر طبق روش ساخت آن‌ها و همچنین بر اساس اینکه چه نوع ورق گالوانیزه شده است، به چند گروه تقسیم می‌شوند. گروه‌ بندی اول با توجه به وجود مقدار نا خالصی روی مصرف شده برای پوشش آهن و همچنین سرعت سرد شدن در هنگام گالوانیزه کردن صورت می‌گیرد.

از نظر ظاهری این سرعت سرد شدن باعث به وجود آمدن یکسری اشکال با نام گل یا همان اسپنگل می ‌گردد. ورق‌ های بدون گل یا گل ریز برای صنایع خودرو سازی کاربرد دارند.

ورق گالوانیزه کاشان هم جزو ورق‌های گل درشت یا اسپنگل قرار دارند. ورق‌های گالوانیزه به دو روش سرد و گرم تهیه می‌شوند که بهترین روش روی اندود کردن آهن همان روش غوطه ور کردن آن در استخر روی است. این روش صرفه اقتصادی زیادی هم دارد. دسته بندی بعدی بر این اساس است که فلز روی قرار است چه نوع فلزی را پوشش داده و محافظت کند.

ورق آهنی گالوانیزه و ورق گالوانیزه فولادی در این گروه قرار می‌ گیرند. این اوراق گالوانیزه شده از هر جنسی باشند به دو صورت در کارخانه تولید می‌ گردند. ورق ‌های رولی با ضخامت 0/18 میل تا 6 میلیمتر در بازار موجود هستند. این ورق‌ ها با اوزان 4/800 تا 7/200 کیلو گرم در بازار موجود می ‌باشند.

قیمت ورق گالوانیزه

همان طور که همه می‌دانیم قیمت‌ها این روزها بسیار در نوسان هستند. برای اینکه قیمت روز ورق گالوانیزه را بدانیم باید سعی کنیم که بصورت اینترنتی از نرخ این محصولات روزانه با خبر شویم. بازار آهن آلات بسیار در حال نوسان است اما نگران نباشید چون امروزه با بهره گیری از فضای مجازی به راحتی می‌توان هر دقیقه اطلاعات به روز و جدید را رصد کرد.

برای اطلاع از قیمت یک ورق گالوانیزه فقط کافیست که بصورت آنلاین سایته ای مربوط به خرید و فروش این مقاطع فولادی را بازدید کرد. اصفهان آهن یک مرجع معتبر در زمینه خرید آهن آلات است و شما می توانید با مراجعه به این سایت از قیمت روز ورق گالوانیزه کارخانجات مختلف مطلع شوید.

جمع‌بندی

ورق های گالوانیزه شده با توجه به مزایای بی شمار آن‌ها بسیار پر کاربرد هستند. در نتیجه می‌توان گفت بازاری مناسب برای سرمایه گذاری و خرید و فروش می ‌باشد. برای رسیدن به سود و پیشرفت در این کار فقط باید به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از نحوه تولید و عرضه و قیمت‌ روزانه این اوراق بود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان اصفهان آهن در ارتباط باشید و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.