تیرآهن نرمال یا معمولی چیست؟

تیرآهن نرمال یا تیرآهن معمولی؛ شاخه‌ای از تیرآهن 12 متری به‌صورت فابریک است که در بازار آهن اصطلاحاً به آن‌ها تیرآهن نرمال گفته می‌شود. متراژ این تیرآهن با توجه به کاربرد آن می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد تیرآهن نرمال صحبت کنیم؛ در ادامه با ما همراه باشید تا دراین‌باره بیشتر بدانید.

تیرآهن نرمال چیست؟

تیرآهن‌ها طبق استانداردهای خاصی تولید و روانه‌ی بازار فولاد می‌شوند. این محصولات ازنظر شکل ظاهری به دودسته تیرآهن I و تیرآهن H تقسیم می‌شوند. تیرآهن معمولی بر اساس استانداردهایی اروپایی ساخته می‌شوند و در دسته محصولات I جای دارند. انواع سایزهای مختلفی از این مقطع فولادی در بازار آهن دیده می‌شود؛ از سایز 8 تیرآهن، 10، 12، 14 و …

تیرآهن نرمال

تیرآهن سایز 12 پرکاربردترین محصول مورداستفاده در ساختمان‌سازی است و به همین دلیل، اطلاع از قیمت آن برای بسیاری از مصرف‌کنندگان، اهمیت زیادی دارد. این در حالی تیرآهن سایز 14 و همچنین سایز 16 هم در ساخت یک سازه استفاده می‌شوند.

این مقطع فولادی، به‌طور استاندارد در شاخه‌های 12 متری تولید می‌شوند و البته در برخی از موارد، تولیدکنندگان، متناسب با نیاز خریداران اقدام به تولید تیرآهن در شاخه‌های 6 و 8 متری نیز می‌کنند. به همین علت ممکن است قیمت تیرآهن 14 برای بسیاری از فعالان حوزه آهن اهمیت زیادی داشته باشد.

تیرآهن معمولی چه ویژگی‌هایی دارد؟

ازنظر ساختار، تیرآهن نرمال و معمولی با سایر تیرآهن‌ها تفاوتی ندارد و باهدف افزایش استحکام و دوام سازه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این محصولات از بهترین کیفیت و همچنین متریال خوب ساخته‌شده‌اند و از مقاومت و دوام بالایی در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و نوسانات جوی و دمایی برخوردار هستند. یکی از ویژگی‌های این محصول این است که قابلیت برش در طول و اندازه‌های مختلف را دارد و به هراندازه‌ای که مشتری سفارش دهد، قابل برش خوردن است.

برش تیرآهن نرمال

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن نرمال مطابق با درخواست و اندازه‌ای که مدنظر مشتری است، برش زده می‌شود. در ساختمان‌سازی در برخی از موارد، ممکن است نیاز باشد که تیرآهن برش داده شود و برای ایجاد ستون و جاهای مختلف سازه استفاده شود. برش تیرآهن نرمال، با روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

روش اره آتشی

استفاده از دستگاه اره دیسکی آتشی یکی از روش‌های برش تیرآهن نرمال است. یکی از ویژگی‌های این دستگاه این است که امکان قطع کردن تیرآهن در زاویه‌های دلخواه را فراهم می‌کند و دارای ایمنی بالایی است. در حین کار با این دستگاه، اگر تیغه بشکند، دستگاه به‌صورت خودکار خاموش خواهد شد. افرادی که با این دستگاه کار می‌کنند، باید تجربه و تبحر کافی را داشته باشند.

حتی از دستگاه اره دیکسی آتشی برای برش نبشی و ناودانی هم استفاده می‌شود. قبل از ایجاد هرگونه عملیات تیرآهن و یا حتی برش آن، باید از افراد متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت بگیرد؛ چرا که افزایش قیمت تیرآهن در چند وقت اخیر، جایی برای هیچگونه خطایی نمی‌گذارد.

روش اره نواری

اگر وزن تیرآهن موردنظر بیشتر باشد و همچنین قطورتر باشد، باید از دستگاه اره نواری برای برش تیرآهن استفاده کرد. این دستگاه مجهز به اره‌های دوار است و باعث می‌شود برش‌های باریک‌تر ایجاد شود. استفاده از این دستگاه، مانع از پرت شدن قطعات ریز آهن به اطراف خواهد شد.

کدام کارخانه‌ها تیرآهن نرمال تولید می‌کنند؟

کارخانه‌های متعددی در زمینه تولید تیرآهن نرمال فعالیت دارند که عبارت‌اند از:

  • کارخانه تبرآهن ذوب‌آهن
  • کارخانه جهان فولاد غرب
  • کارخانه صنعت بناب
  • کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)
  • کارخانه آریان فولاد
  • شرکت فولاد ناب تبریز

کارخانه های تولید تیرآهن نرمال

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن نرمال ازلحاظ سایز و اندازه با تیرآهن‌های معمولی متفاوت است. به‌طورکلی تیرآهن‌ها برای مقاوم‌سازی ساختمان استفاده می‌شوند. تیرآهن نرمال در مواقعی که شما به سایز خاصی از تیرآهن نیاز دارید، بهترین گزینه هستند. تیرآهن‌ها هرچه که دوام بالایی داشته باشند، می‌توانند نقش بهتری در استحکام و دوام سازه داشته باشند.

برای خرید تیرآهن‌های مرغوب، توجه به برند و شرکت تولیدکننده نیز مؤثر است. درواقع با خرید از شرکت‌های باسابقه و معتبر می‌توانید نسبت به کیفیت و درجه‌یک بودن محصول خود اطمینان حاصل کنید. اصفهان آهن یکی از شرکت‌های معتبر درزمینهٔ فروش مقاطع فولادی مانند تیرآهن است که محصولات باکیفیت بالا و با بهترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.
سوالات متداول

تیرآهن نرمال چیست؟

تیرآهن نرمال، شاخه‌ای از تیرآهن 12 متری به‌صورت فابریک است که در بازار آهن اصطلاحاً به آن‌ها تیرآهن نرمال گفته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.