تیرآهن چوبی چیست و چه تفاوتی با تیرآهن فولادی دارد؟

انواع مختلفی از تیرآهن‌های چوبی و فولادی را می‌توان در ساختمان‌سازی استفاده کرد و انتخاب هر یک از این‌ها، بسته به نوع سازه و میزان بودجه‌بندی پروژه تعیین می‌شود. اما در این مقاله می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که تیرآهن چوبی چیست و چه تفاوتی با تیرآهن فولادی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تیرآهن چوبی چیست؟

یکی از انواع تیرآهن مورداستفاده در سقف ساختمان‌های بتنی، تیرآهن چوبی است. این محصول علاوه بر این با نام تیرچه نیز شناخته می‌شود، وظیفه دارد بار را به تیر‌های اصلی سازه منتقل کند. نیرو‌های خارجی واردشده به ساختمان از طریق تیر‌های اصلی به ستون و سپس به فونداسیون انتقال داده می‌شوند. این روش برای ایجاد مقاومت در سازه به کار گرفته می‌شود.

تیرآهن فولادی چیست؟

تیرآهن فولادی

تیرآهن فولادی با توجه به نوع متریال استفاده‌شده در آن، از مقاومت و پایداری بالایی برخوردار است و درنهایت موجب می‌شود تا سازه، استحکام کافی در برابر نیرو‌های خارجی را داشته باشد. این نوع از تیرآهن در دو شکل I و H تولید می‌شود. که هرکدام از این‌ها در انواع مختلف دیگری مانند IPN، IPE، IPB و تیرآهن‌های لانه‌زنبوری به بازار عرضه شوند.

مقایسه تیرآهن چوبی و فولادی

تیرآهن به‌عنوان ستون، تیر، خرپا و… در دیوار‌ها و ستون‌ها به‌کاربرده می‌شود تا میزان استحکام و دوام سازه را افزایش دهد. برای مقایسه انواع تیرآهن باید آن‌ها را با توجه به معیار‌های مختلف موردبررسی قرار داد.

  • قیمت تیرآهن و بودجه مصرفی
  • اهداف طراحی سازه
  • میزان پایداری
  • مقاومت، دوام و استحکام سازه

۱. قیمت تیرآهن و بودجه مصرفی

یکی از عوامل تأثیرگذار در انتخاب تیرآهن، بررسی شرایط منطقه‌ای ازلحاظ اقلیمی و آب‌وهوا است. تیرآهن چوبی بیشترین کاربرد را در مناطقی دارد که رطوبت کمتر باشد. در غیر این صورت می‌تواند آسیب‌های جدی را به سازه وارد کند؛ همچنین نحوه نصب آن‌ها راحت‌تر است؛ این در حالی است که برای نصب تیرآهن فولادی، باید از پیچ و مهره استفاده کرد تا به یکدیگر متصل شوند.

به همین علت قیمت تیرآهن‌ فولادی از نوع چوبی بیشتر بوده و همین عامل در پروژه‌های مختلف دارای اهمیت بسزایی است. علاوه بر این تیر‌های فولادی نیاز به اجرای دقیق دارند تا بتوانند مقاومت ساختمان را فراهم کنند. وزن سنگین تیرآهن فولادی یکی از دلایل برای گران‌قیمت بودن آن است.

۲. اهداف طراحی

استفاده از تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی به‌منظور ایجاد پشتیان برای ستون‌ها، دیوار‌ها، سقف و یا کف ساختمان در برابر نیروهای خارجی است. به همین دلیل باید دید اهداف پیمانکار و مهندس سازه از طراحی این ساختمان چه بوده است تا نوع تیرآهن مشخص شود.

همان‌طور که گفته شد، تیرآهن چوبی نمی‌تواند عملکرد مناسبی در شرایط آب‌وهوایی مرطوب و بارانی داشته باشد و باعث وارد شدن آسیب‌های هزینه‌بر به سازه نیز می‌شود. تیرآهن‌های فولادی با نوع پوششی که دارند در برابر باران و رطوبت از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند. از طرفی می‌توانند میزان بار بیشتری را تحمل کرده و مقاومت ساختمان را افزایش دهند.

۳. سازگاری با محیط‌زیست و قابلیت استفاده مجدد

متریال اصلی استفاده‌شده در ساخت تیرآهن‌های چوبی، از بریدن درختان گرفته می‌شود. همین امر موجب وارد شدن آسیب جدی به محیط‌ زیست خواهد شد. از طرفی این نوع تیرآهن با کوچک‌ترین جرقه ایجادشده می‌تواند طعمه حریق شده و با سرعت‌بالا در آتش‌سوزی از بین برود و مقدار زیادی کربن را تولید کرده و وارد جو زمین کند. یکی دیگر از معایب تیرآهن‌های چوبی، پوسیدگی و خوردگی توسط موریانه‌ها است.

در مقابل، تیرآهن‌های فولادی با توجه به قابلیت بازیافت می‌توانند مجدد به‌کاربرده شوند، دچار حریق و سوختگی نمی‌شود و تنها در آتش‌سوزی‌های بزرگ در اثر حرارت شدید، تغییر شکل پیدا می‌کند که برای جلوگیری از وارد شدن این صدمات می‌توان از نوعی پوشش ضد حریق بر روی آن‌ها استفاده کرد.

با توجه به اینکه می‌توان تیرآهن‌های فولادی را با فلزاتی مانند روی پوشش داد یا گالوانیزه کرد، مقاومت آن‌ها در برابر زنگ‌زدگی و ساییدگی افزایش پیداکرده و درنهایت طول عمر بیشتری را نسبت به تیرآهن‌های چوبی خواهند داشت. یکی از عوامل تأثیرگذار در دوام و عمر سازه، به کار بردن مصالح باکیفیت بالا و مرغوب است.

یکی از محصولات جدید مورداستفاده در صنعت ساختمانی، تیرآهن ترکیبی از چوب و فولاد است. با توجه به اینکه تیرآهن نوع فولاد می‌تواند به گسترش و توسعه ساختمان‌سازی کمک کند، کارخانه‌های تولید‌کننده، تیرآهن‌های چوبی را باکیفیت بالا‌تر و به‌صورت سه لایه ایجاد کرده‌اند تا بتوان باهدف تزئینی و طراحی چشم‌نواز از آن‌ها نیز در ساختمان‌سازی مدرن استفاده کرد.

۴. دوام و استحکام سازه

یکی از وظایف اصلی تیرآهن‌ها در ساختمان‌سازی، ایجاد مقاومت و استحکام در سازه است به همین دلیل تیرآهن فولادی بیشترین کاربری را نسبت به نوع چوبی به خود اختصاص داده است. این در حالی است که تیرآهن چوبی می‌تواند در اندازه‌های بسیار کوچک کاربرد داشته باشند.

تیرآهن از نوع فولاد با ایجاد فضای بیشتر، نصب و استفاده آسان، مقاومت در برابر تغییرات آب‌وهوایی، و ایجاد استحکام و مقاومت ساختمان، توانسته است به‌عنوان پرفروش‌ترین نوع تیرآهن در بازار عرضه شود.

تیرآهن چوبی یا فولادی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

تیرآهن چوبی یا فولادی؟ کدام را انتخاب کنیم؟

با توجه به مطالب گفته‌شده می‌توان نتیجه‌گیری کرد که خرید و به کار بردن تیرآهن‌ فولادی علاوه بر تمامی مزیت‌های گفته‌شده یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه برای اجرای پروژه ساختمان‌سازی به‌حساب می‌آید. درواقع آسان بودن شرایط ساخت، نگهداری و هم‌چنین مقاومت بالای آن موجب می‌شود تا نسبت به تیرآهن چوبی بیشترین کاربرد را داشته باشد. از آنجایی که در چند وقت اخیر، شاهد افزایش قیمت تیرآهن بوده‌ایم، قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در مورد خرید این محصول، بهتر است متناسب با نوع پروژه خود، بهترین نوع تیرآهن را انتخاب تا مجبور نشوید هزینه‌های اضافی پرداخت کنید.

کلام آخر

در مقایسه بین دو نوع تیرآهن چوبی و فولادی با توجه به بررسی‌های صورت گرفته می‌توان گفت، تیرآهن فولادی با نقش به سزایی که در ایجاد مقاومت ساختمان و افزایش طول عمر آن دارد، بیشترین کاربرد را به خود اختصاص می‌دهد.

شرکت اصفهان آهن باسابقه چندین ساله درزمینهٔ فروش محصولات فولادی می‌تواند به‌صورت آنلاین، حضوری و تلفنی توسط کارشناسان باتجربه خود به شما مشاوره خرید داده تا بتوانید محصول موردنیاز خود را ضمن بررسی و مشاهده قیمت‌ها سفارش داده و خریداری کنید.

سوالات متداول

فرق تیرآهن چوبی و فولادی در چیست؟

این دو محصول از نظر کاربرد، دوام و استحکام و همچنین سازگاری با محیط زیست باهم متفاوت هستند.

برای پروژه ساختمان سازی کدام نوع تیرآهن قابل استفاده است؟

تیرآهن‌ فولادی علاوه بر تمامی مزیت‌های گفته‌شده یک انتخاب مقرون‌به‌صرفه برای اجرای پروژه ساختمان‌سازی به‌حساب می‌آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.