تیرآهن ذوبی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فرقی نمی‌کند که قرار است سازه بتی بسازید و یا سازه فلزی؛ درهر صورت به تیرآهن برای تکمیل فرآیند ساختمان نیاز دارید. در میان تمامی کارخانه‌های تولید تیرآهن، کارخانه تیرآهن ذوب آهن نامی آشنا برای همه فعالان حوزه فولاد و آهن‌آلات است؛ به همین دلیل تیرآهن ذوبی طرفداران زیادی دارد، چراکه از کیفیت بالایی برخوردار است و می‌تواند نقش بسزایی در مقاوم و استحکام سازه داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد تیرآهن ذوبی، ویژگی و همچنین استانداردهای آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

منظور از تیرآهن ذوبی چیست؟

کارخانه‌های مختلفی در ایران به تولید تیرآهن می‌پردازند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کارخانه ذوب آهن اشاره کرد.کارخانه ذوب آهن یکی از بهترین تولیدکنندگان تیرآهن است که محصولات خود را مطابق با استاندارد روسی تولید می‌کند. تیرآهن‌های تولیدشده در این مجتمع فولادی در بین افرادی که در بازار فولاد فعالیت دارند، به‌عنوان «تیرآهن ذوبی» شناخته می‌شود.

تیرآهن ذوبی

استاندارد ساخت و ترکیبات استفاده‌شده در تیرآهن ذوب آهن باعث شده که در بازار فولاد، طرفداران زیادی داشته باشد. حقیقت ماجرا این است که جایگاه برند ذوب آهن در ذهن افراد، خیلی بالاست و همین عامل باعث شده است که افراد بخواهند محصولات این کارخانه را خریداری کنند. قیمت تیرآهن ذوب آهن با اینکه نسبت به سایر برندهای دیگر بیشتر است، اما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و خرید آن برای ساخت و ساز به بسیاری از افراد توصیه می‌شود.

این مسئله که تیرآهن ذوب آهن، کیفیت بی‌نظیری دارد، فقط بهتر بودن این محصول نیست، بلکه بخش عمده‌ای از این مسئله،جایگاهی است که این برند در ذهن مشتری پیداکرده است.

تیرآهن ذوبی چه ویژگی و استانداردهایی دارد؟

تیرآهن‌های تولیدشده در کارخانه ذوب آهن، در طول 12 متر تولید می‌شوند و سایزی که برای این محصولات در نظر گرفته می‌شود. از ویژگی‌های تیر ذوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن سنگین در هر شاخه نسبت به دیگر کارخانه‌ها
برند بودن این محصول به دلیل کیفیت بسیار خوب
• استفاده از دانش روز و مواد اولیه مرغوب در تولید آهن
• دارا بودن انواع استانداردهای متعدد در زمین تولید تیرآهن ساختمانی
بسته‌بندی مناسب و برگ کنترل کیفی در هر بندیل
صادرات تیرآهن به کشورهای مختلف

این محصولات از یکسری استانداردهای خاص پیروی می‌کنند که عبارت‌اند از:

• گواهینامه مصرف محصولات ذوب آهن در آلمان از شركت TUV آلمان
• تائید كیفیت از شركت BID اسپانیا
• ISO 9001، ISO 10015 ، ISO14001
• استاندارد OHSAS 18001
• CARES- Product Conformity Certification
• Certificate of CE conformity of Factory Production Control
• پروانه کاربرد علامت استاندارد برای تیرآهن بال نیم پهن موازی

وزنی که کارخانه ذوب آهن برای تولید تیرآهن در نظر می‌گیرد، با سایر کارخانه‌ها متفاوت است. برخی از کارخانه‌ها، تیرآهن‌هایی با وزن پایین‌تر تولید می‌کنند. علاوه بر این، تنوع زیادی را می‌توان در محصولات این مجتمع فولادی دید. به‌طورکلی، تیرآهن سایز 12، تیرآهن سایز 14 ذوب آهن و… تا تیرآهن سایز 30 ازجمله سایزهای تولیدشده می‌باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که تیرآهن ذوبی را از سایر کارخانه‌ها متمایز می‌کند، صادرات محصولات این کارخانه به کشورهای دیگر است. صادرات محصولات این کارخانه طبق شرایط خاصی انجام می‌شود. در جدول زیر می‌توانید جدول وزنی تیرآهن ذوب آهن را مشاهده کنید:

کارخانهسایزکیفیتوزنطولآنالیز
ذوب
آهن
۱۲A+۱۲۵۱۲mIPE
ذوب
آهن
۱۴A+۱۵۵۱۲mIPE
ذوب
آهن
۱۶A+۱۹۰۱۲mIPE
ذوب
آهن
۱۸A+۲۲۵۱۲mIPE
ذوب
آهن
۲۰A+۲۷۰۱۲mIPE
ذوب
آهن
۲۲A+۳۱۵۱۲mIPE
ذوب
آهن
۲۴A+۳۷۰۱۲mIPE
ذوب
آهن
۲۷A+۴۳۵۱۲mIPE
ذوب
آهن
۳۰A+۵۰۵۱۲mIPE

 

تیرآهن‌های تولید شده در کارخانه ذوب آهن

کارخانه ذوب آهن انواع مختلفی از تیرآهن‌ها را تولید و روانه‌ی بازار فولاد می‌کند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

تیرآهن بال نیم‌پهن موازی (IPE)

این تیرآهن ازنظر ظاهری شبیه I انگلیسی است و به‌عنوان تیرآهن معمولی شناخته می‌شود. به این دلیل که بال‌های ابتدایی و انتهایی آن از ضخامت یکسانی برخوردار است؛ در بسیاری از سازه‌های استفاده می‌شود. تیرآهن بال نیم پهن موازی مطابق با استانداردهای اروپایی تولید و روانه‌ی بازار فولاد می‌شود.

انواع تیرآهن کارخانه ذوب آهن اصفهان

تیرآهن بال‌پهن موازی (IPB)

این تیرآهن‌های بال‌پهن شکلی شبیه به حرف انگلیسی H دارند و در آن‌ها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش‌یافته است. این نوع از تیرآهن‌ها به دودسته سبک (L) و سنگین (V) تقسیم می‌شوند.

تیرآهن بال باریک شیب‌دار (INP)

ازنظر شکل ظاهری، این تیرآهن‌ها به‌صورت هستند که بافاصله گرفتن از جان تیر، از ضخامت بال‌ها کاسته می‌شود. شیوه تولید این محصول مطابق با استانداردهای روسیه و چین است.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، منظور از تیر ذوبی در بازار فولاد همان تیرآهن کارخانه ذوب آهن که از کیفیت بالایی برخوردار است و وزن سنگین در هر شاخه نسبت به دیگر کارخانه‌ها، برند بودن این محصول، استفاده از  دانش روز و مواد اولیه مرغوب در تولید آهن، همگی باعث شد‌ه‌اند که این محصول بهترین نوع تیرآهن در بازار فولاد شناخته شود. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت تیرآهن به سایت اصفهان آهن مراجعه کنید و پس از بررسی قیمت‌ها برای ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

تیرآهن ذوبی چه ویژگی‌هایی دارد؟

وزن سنگین هر شاخه، استاندارد بودن روش تولید، برند بودن این محصول و همچنین کیفیت بالای آن باعث شده است که تیرآهن ذوبی طرفداران زیادی داشته باشد.

چه نوع تیرآهن‌هایی در کارخانه ذوب آهن تولید می‌شوند؟

تیرآهن بال پهن موازی، تیرآهن شیب دار و تیرآهن نیم بال پهن موازی از جمله تولیدات این کارخانه هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.