فرآیند تولید ورق کرکره چگونه است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در دهه اخیر، فرآیند تولید ورق کرکره با توجه به افزایش تقاضا و کاربردهای آن شدت یافته است. امروزه انواع مختلف این نوع ورق تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بیشترین کاربرد محصول مذکور در ساختمان‌سازی است؛ به همین دلیل قیمت ورق کرکره برای افراد فعال در این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله به چگونگی فرآیند تولید ورق کرکره، انواع پوشش‌ها ، قیمت هر متر از آن و علت نوسانات قیمت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فایل صوتی

تولید ورق کرکره

ورق کرکره به دلیل زیبایی و قیمت مناسب در ساختمان‌سازی و سقف‌های شیروانی کاربردهای بسیاری دارند. لازم به ذکر است علاوه بر موارد گفته شده مقامت و استحکام ورق کرکره، جایگاه این مقاطع را در صنایع مختلف تثبیت کرده است.

در تولید ورق کرکره با استفاده از فرآیند گالوانیزه استحکام آن را افزایش می‌دهند؛ در نتیجه ورق‌ها در برابر فرسایش، رطوبت و اکسید شدن مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای خرید این محصول، ابتدا انواع گوناگون آن را به‌خوبی بررسی و ویژگی‌های هرکدام را با یکدیگر مقایسه کنید.

تولید ورق کرکره

جهت تولید این ورق از دستگاه رول فورمینگ استفاده می‌شود. چنانچه در کارخانه‌ای‌ تولید ورق کرکره و گالوانیزه با هم انجام شود، دستگاه رول فورمینگ را در قسمت پایانی خط تولید ورق‌های گالوانیزه و ورق‌های رنگی قرار می‌دهند. در غیر این صورت این دستگاه، ورق‌های گالوانیزه را هم شکل می‌دهد. دستگاه رول فورمینگ در دو حالت سرد و گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال از حالت سرد دستگاه رول فورمینگ برای تولید نوع نازک این نوع ورق با ضخامت‌های کم و از حالت گرم این دستگاه نیز برای تولید ورق کرکره با ضخامت‌های بیشتر استفاده می‌شود. در دستگاه رول بازکن، رول ورق گالوانیزه بسته می‌شود و قسمت ابتدایی ورق در دستگاه رول فورمینگ قرار می‌گیرد. غلتک‌های بسته شده در دستگاه با توجه به شکلی که دارند، ورق‌های گالوانیزه را به طرح‌های متفاوتی شکل می‌دهند.

انواع ورق کرکره فلزی

 ورق کرکره، ورق‌های نازکی هستند که در انواع مختلفی مانند آلومنیومی، پلاستیکی و فولادی فرم داده می‌شود. ورق کرکره در انواع متفاوتی تولید و در بازار عرضه می‌شوند. انواع ورق کرکره با توجه به نوع و کاربردهایی که دارند؛ در صنایع مختلف و ساختمانی به کار می‌روند. از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین نوع ین محصول، نوع فلزی آن است. این نوع نیز خود شامل انواع مختلفی می‌شود. انواع ورق کرکره فلزی به شرح زیر هستند.

انواع ورق کرکره

ورق کرکره در طرح سینوسی

این نوع از طرح ورق کرکره از قدیمی‌ترین طرح‌ها است. ورق کرکره سینوسی نسبت به سایر طرح‌های موجود فرم‌دهی بسیار راحت‌تری دارد و به شکل دایره‌ای با موج‌های ریز و درشت تولید می‌شوند. این محصول طول‌های مختلفی دارد و با توجه به نظر مشتری تغییر می‌کنند. بیشترین کاربرد ورق کرکره سینوسی در سقف ساختمان‌ها و ساخت سوله است.

ورق کرکره در طرح ذوزنقه‌ای

این طرح دارای برجستگی‌هایی به شکل ذوزنقه است. فاصله بین ذوزنقه‌ها در این طرح بسته به نیاز و درخواست مشتری متغیر است. در طرحی ممکن است سایز ذوزنقه‌‌ها ریز و در طرح دیگری درشت‌تر باشند. ورقه کرکره ذوزنقه‌ای اغلب در دیوارها کاربرد دارند.

ورق کرکره در طرح شادولاین

این طرح، شباهت فراوانی به ورق کرکره در طرح ذوزنقه ای دارد اما با این تفاوت که نسبت به سایر طرح‌ها استحکام و زیبایی بیشتری دارد. به همین دلیل از قیمت بیشتری نیز برخوردار است. از این نوع ورق کرکره در سقف‌های مختلف و دیوارها نیز استفاده می‌شود.

ورق کرکره طرح شادولاین

کاربرد ورق کرکره

امروزه بیشترین کاربرد ورق کرکره در ساختمان‌سازی است. از این محصول در سقف‌های شیروانی، پوشش سوله‌‌ها، انبارها، جهت سایبان آلاچیق‌ها، حصارکشی در کارگاه‌ها و … استفاده می‌شود. بدیهی است که در تولید این محصول با توجه به کاربردهای بی‌شماری که این محصول در ساختمان‌سازی دارد، باید در کیفیت و مرغوبیت آن دقت و وسواس بیشتری به خرج داده شود؛ چراکه اگر ورق کرکره در مقابل باد و باران و آتش سوزی، زمین لرزه و… مقاومت لازم را نداشته باشد، بدون شک صدمات جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد.

قیمت هر متر ورق کرکره

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت ورق کرکره، فرآیند تولید آن است. هر متر ورق کرکره با توجه به کیفیت تولید، ضخامت ورق، آلیاژ ورق، مقاومت ورق‌ها و کارخانه تولیدی بهای متفاوتی دارد. لازم به ذکر است ورق کرکره گالوانیزه رنگی نسبت به سایر ورق‌های گالوانیزه از قیمت بالاتری برخوردار است. علت این تفاوت نوع از ورق‌های گالوانیزه رنگی، شکل ظاهری، نوع و کاربرد آن‌ها در ساختمان‌سازی است. البته به‌دلیل نوسانات بازار و شرایط موجود در جامعه، قیمت ورق کرکره ممکن است در هر روز متغیر باشد.

انواع پوشش‌ ها در تولید ورق کرکره

چنانچه تولید این محصول با ضخامت بیشتر انجام شود و پوشش روی آن کیفیت بالاتری داشته باشد، قطعا از دوام و مقاومت بهتری برخوردار خواهد بود. در تولید ورق کرکره پوشش‌های متفاوتی وجود دارند که با توجه به نوع پوشش استفاده شده در آن مقاومت افزایش می‌یابد. برای مثال پوشش‌های سرامیکی و اپوکسی دارای خاصیت انعکاس دما هستند؛ اما متاسفانه این نوع پوشش‌ به مرور زمان و در اثر کثیف شدن خاصیت انعکاس حرارت را از دست می‌دهند که این امر، سبب بالا رفتن مصرف انرژی می‌‌‌شود.

پوشش نانو تکنولوژی، نوع دیگری از این پوشش‌ها است. قابلیت انعکاس حرارت یکی از مزیت‌های این پوشش محسوب می‌شود. ویژگی سبب می‌شود تا در صورت استفاده از ورق‌های کرکره‌ با این نوع پوشش، داخل ساختمان خنک باشد. استفاده از پوشش نانو‌تکنولوژی در تولید ورق کرکره موجب افزایش طول عمر محصول می‌شود؛ چرا که در اثر حرارت انقباض و انبساط کمتری در آن‌ها رخ می‌دهد. در این نوع از پوشش، پیچ و مهره‌ها سالم‌تر می‌مانند و مشکل چکه کردن آب نیز وجود نخواهد داشت. از پوشش‌های نانو تکنولوژی در مناطق ساحلی بیشتر استفاده می‌شود تا از خرابی‌های ناشی از نمک دریا پیشگیری شود.

ورق کرکره در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت و مقاومت آن‌‌ها با توجه به کاربرد ورق کرکره متفاوت است. با رشد تکنولوژی و در جهت بهبود و مقاوم سازی بهتر این محصولات، در تولید ورق کرکره از پوشش‌های مختلفی استفاده می‌شود. از این رو قیمت این محصولات نیز با توجه به جنس، مقاومت و کاربرد آنها دارای نوساناتی است. شما در مورد این محصول چه می‌دایند؟ با ما در میان بگذارید.

مزیت استفاده از ورقه کرکره در ساختمان‌سازی چیست؟

مقاومت بالا در برابر حرارت، باد، باران و رطوبت – قابلیت تعمیر و رنگ کاری – مقرون به‌صرفه بودن – قابل سفارش در طول دلخواه.

بیشترین کاربرد‌های ورقه کرکره در چه مصارفی است؟

بیشترین کاربرد ورق‌ کرکره در ساخت انواع انبار‌ها، سوله‌ها، پارکینگ‌ها، حصارکشی و سقف‌های شیروانی در مناطق باران زا است.

چرا خرید ورقه کرکره از کارخانه مقرون به‌صرفه‌تر است؟

در این روش خرید با حذف واسطه‌ها، تنها قیمت واقعی محصول پرداخت می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.