فرآیند تولید ورق کرکره چگونه است؟

در چند سال اخیر، فرآیند تولید ورق کرکره با توجه به بالا رفتن تقاضا و کاربرد آن‌ها شدت یافته است. امروزه انواع مختلف این نوع ورق تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بیشترین کاربرد محصول مذکور درحال حاضر در ساختمان‌سازی است. در این مقاله فرآیند تولید، انواع ورق کرکره و انواع پوشش‌های آنها، قیمت هر متر از آن و علت نوسانات قیمتش توضیح داده می‌شود. با ما همراه باشید.

فایل صوتی

تولید ورق کرکره

استفاده از ورق‌های کرکره به جهت زیبایی و قیمت مناسبی که دارند در ساختمان سازی و مخصوصا در سقف‌های شیروانی بسیار پر‌طرفدار هستند. اما لازم به ذکر است که جدای از زیبایی و قیمت مناسب، مقاومت و طول عمر این ورق‌ها بیشتر اهمیت دارد. از این رو در جهت بالا بردن مقاومت و استحکام بیشتر این ورق‌ها تدابیری اندیشیده‌اند. در تولید این محصول از طریق فرآیند گالوانیزه، مقاومت و استحکام ورق‌ها را افزایش می‌دهند تا بدین صورت، ورق‌ها در برابر فرسایش، رطوبت و اکسید شدن مقاوم‌تر گردند. بهتر است قبل از اقدام به خرید، ابتدا قیمت ورق کرکره در انواع گوناگون را به‌خوبی بررسی و ویژگی‌های هرکدام را با هم مقایسه کنید.

تولید ورق کرکره

جهت تولید این ورق به دستگاه رول فورمینگ نیاز است. چنانچه در کارخانه ای‌ تولید ورق کرکره و گالوانیزه با هم صورت گیرد، دستگاه رول فورمینگ در قسمت پایانی خط تولید ورق‌های گالوانیزه و ورق‌های رنگی قرار می‌گیرد. در غیر این صورت، دستگاه رول فورمینگ، ورق‌های گالوانیزه را هم شکل می‌دهد. دستگاه رول فورمینگ در دو حالت مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از:

1)حالت سرد

2)حالت گرم

 از حالت سرد دستگاه رول فورمینگ برای تولید نوع نازک این نوع ورق با ضخامت‌های کم و از حالت گرم این دستگاه نیز برای تولید کرکره با ضخامت‌های بیشتر استفاده می‌شود. در دستگاه رول بازکن، رول ورق گالوانیزه بسته می‌شود و قسمت ابتدایی ورق دردستگاه رول فورمینگ قرار داده می‌شود. غلتک‌های بسته شده در دستگاه با توجه به شکلی که دارند، ورق‌های گالوانیزه را به طرح‌های متفاوتی شکل می‌دهند.

انواع ورق کرکره فلزی

 ورق کرکره، ورق‌های نازکی هستند که به صورت‌های مختلف، آلومنیومی، پلاستیکی و فولادی فرم داده می‌شود. ورق کرکره در انواع و اقسام متفاوتی تولید و عرضه می‌شود. انواع ورق کرکره  با توجه به نوع آنها در ساختمان‌سازی و صنعت کاربرد دارند. مهم‌ترین و پرکاربردترین ورقه کرکره از نوع فلزی است که انواع متفاوتی دارد. انواع ورق کرکره فلزی عبارتند از:

انواع ورق کرکره

1) ورق کرکره در طرح سینوسی

این نوع از طرح ورق کرکره از قدیمی‌ترین طرح‌ها است. ورق کرکره سینوسی نسبت به سایر طرح‌های موجود فرم‌دهی بسیار راحت‌تری دارد. این ورق‌ها به شکل دایره‌ای با موج‌های ریز و درشت تولید می‌گردند. طول آنها متفاوت است و بسته به نظر مشتری کم و زیاد می‌شود. بیشترین کاربرد ورق کرکره سینوسی در سقف ساختمان‌ها و ساخت سوله است.

2) ورق کرکره در طرح ذوزنقه‌ای

این نوع طرح به این صورت است که برجستگی‌های ورق به شکل ذوزنقه هستند. فاصله بین ذوزنقه‌ها در این طرح بسته به نیاز و درخواست مشتری کم و زیاد می‌شوند. در یک طرح ممکن است سایز ذوزنقه‌‌ها ریز و در طرح دیگری درشت‌تر باشند. ورقه کرکره ذوزنقه‌ای بیشتر در دیوارها به کار برده می‌شود.

3) ورق کرکره در طرح شادولاین

این طرح، شباهت فراوانی به طرح ذوزنقه دارد اما با این تفاوت که از سایر طرح‌ها مستحکم‌تر و زیباتر است. از این رو قیمت بالاتری هم دارد. از این نوع ورق کرکره در سقف‌های مختلف و در دیوارها نیز استفاده می‌شود.

ورق کرکره طرح شادولاین

مطالعه بیشتر: انواع ورق فولادی

کاربرد ورق کرکره

امروزه بیشترین کاربرد ورق کرکره در ساختمان‌سازی است. از این محصول در سقف‌های شیروانی، پوشش سوله‌‌ها، انبارها، جهت سایبان آلاچیق‌ها، حصارکشی در کارگاه‌ها و … استفاده می‌شود. بدیهی است که در تولید این محصول با توجه به کاربرد بی‌شماری که این محصول در ساختمان‌سازی دارد، بایستی در کیفیت و مرغوبیت آن دقت و وسواس بیشتری به خرج داده شود؛ چراکه اگر ورق کرکره در مقابل باد و باران و آتش سوزی، زمین لرزه و… مقاومت لازم را نداشته باشد، بی‌شک صدمات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آمد.

قیمت هر متر ورق کرکره

فرآیند تولید ورق کرکره در قیمت آن بی‌تاثیر نیست. قیمت هر متر ورق کرکره با توجه به کیفیت تولید، ضخامت ورق، آلیاژ ورق، مقاومت ورق‌ها و کارخانه تولیدی متفاوت است. ورقه کرکره گالوانیزه رنگی نسبت به سایر ورق‌های گالوانیزه قیمت بالاتری دارد. علت تفاوت قیمت این نوع از ورق‌های گالوانیزه رنگی،  شکل ظاهری، نوع و کاربرد آن‌ها در ساختمان‌سازی است. البته به‌دلیل نوسانات بازار و شرایط موجود در جامعه، قیمت ورق کرکره ممکن است در هر روز متغیر باشد.

انواع پوشش‌ها در تولید ورق کرکره

چنانچه تولید این محصول با ضخامت بیشتر صورت گیرد و پوشش روی آن دارای کیفیت بالاتری باشد، قطعا دوام و مقاومت بهتری نیز خواهد داشت. در تولید ورق کرکره پوشش‌های متفاوتی وجود دارد که با توجه به نوع پوشش‌ها مقاومت آن افزایش می‌یابد. برای مثال پوشش‌های سرامیکی و اپوکسی دارای خاصیت انعکاس دما هستند؛ اما متاسفانه این نوع از پوشش‌ها به مرور زمان و در اثر کثیف شدن خاصیت انعکاس حرارت را از دست می‌دهند که این امر، سبب بالا رفتن مصرف انرژی می‌‌‌شود.

نوع دیگری از پوشش‌ها، پوشش نانو تکنولوژی هستند. مزیت پوشش‌های نانو تکنولوژی، قابلیت انعکاس حرارت است. این ویژگی سبب می‌شود در صورت استفاده از ورق‌های کرکره‌ با این نوع از پوشش، داخل ساختمان خنک باشد و دیگر نیازی به استفاده از وسایل خنک کننده نباشد. استفاده از پوشش نانو‌تکنولوژی در تولید این ورق سبب بالا رفتن عمر محصول می‌گردد؛ چراکه در اثر حرارت انقباض و انبساط کمتری در آن‌ها رخ می‌دهد. در این نوع از پوشش، پیچ و مهره‌ها سالم‌تر می‌مانند و مشکل چکه کردن آب نیز وجود نخواهد داشت. از پوشش‌های نانو تکنولوژی در مناطق ساحلی بیشتر استفاده می‌شود تا از خرابی‌های ناشی از نمک دریا پیشگیری شود.

سخن پایانی

همانطور که بیان شد ورق کرکره در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت و مقاومت آن‌‌ها با توجه به کاربرد ورق کرکره متفاوت است.  با رشد تکنولوژی و در جهت بهبود و مقاوم سازی بهتر این  محصولات، در تولید ورق کرکره از انواع پوشش‌ها استفاده می‌شود.  از این رو قیمت این محصولات نیز با توجه به جنس، مقاومت و کاربرد آنها متفاوت است.

سوالات متداول

مزیت استفاده از ورقه کرکره در ساختمان‌سازی چیست؟

مقاومت بالا در برابر حرارت، باد، باران و رطوبت – قابلیت تعمیر و رنگ کاری – مقرون به‌صرفه بودن – قابل سفارش در طول دلخواه.

بیشترین کاربرد‌های ورقه کرکره در چه مصارفی است؟

بیشترین کاربرد ورق‌ کرکره در ساخت انواع انبار‌ها، سوله‌ها، پارکینگ‌ها، حصارکشی و سقف‌های شیروانی در مناطق باران زا است.

چرا خرید ورقه کرکره از کارخانه مقرون به‌صرفه‌تر است؟

در این روش خرید با حذف واسطه‌ها، تنها قیمت واقعی محصول پرداخت می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.