تفاوت پروفیل زد و پروفیل آبرو

یکی از مهم‌ترین مقاطعی که در صنایع مختلف و از جمله صنعت ساختمان‌سازی به کار برده می‌شود، پروفیل‌ها هستند. پروفیل‌ها انواع متفاوتی دارند و با توجه به شکل و مزیتی که دارند در فضاهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو نوع از پروفیل‌های موجود در بازار که کاربردهای گوناگونی را می‌توان برای آن‌ها مثال زد، پروفیل آبرو و  پروفیل زد است. موضوعی که ما قصد داریم در این متن در مورد آن با شما صحبت کنیم،تفاوت پروفیل زد و پروفیل آبرو است. پس برای آنکه با این دو نوع پروفیل و تفاوت‌های بین آنها بیشتر آشنا شوید در ادامه این متن با ما باشید.

 

 پروفیل زد چیست؟

 پروفیل زد

یکی از معروف‌ترین پروفیل‌هایی که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد پروفیل زد است. این پروفیل در صنایع زیادی کاربرد دارد و علت آنکه به این پروفیل، زد گفته می‌شود به شکل ظاهری آن ارتباط دارد. مقطع این پروفیل به شکل حرف Z در زبان انگلیسی است و به همین دلیل به آن پروفیل نوع زد گفته می‌شود. از جمله جاهایی که این نوع پروفیل حضور دارد، زیرسازی سقف‌ شیب‌دار می‌باشد. البته در  کشتی‌سازی نیز می‌توان از مزیت‌های این نوع پروفیل استفاده‌های زیادی به عمل آورد.

برای اطلاع از قیمت روز پروفیل زد روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت پروفیل زد» 

کاربردهای پروفیل زد

از مهمترین کاربردهای پروفیل زد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سالن‌های ورزشی
 • سوله‌ها
 • پارکینگ‌ها
 • انبار
 • ایستگاه‌های اتوبوس
 • ترن
 • سالن‌های بزرگ صنعتی
 • ایستگاه‌های سوخت‌رسانی
 • تقویت سازه‌های فلزی
 • ساخت جعبه‌های فلزی
 • تقویت تیرها و غیره

انواع پروفیل زد

کاربردهای پروفیل زد

انواع متفاوتی از پروفیل نوع زد در بازار موجود است که از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان به پروفیل زد 18، پروفیل زد 20 و پروفیل زد 22 اشاره کرد. البته انواع دیگری از پروفیل‌های زد در سایزهای دیگر نیز قابل استفاده هستند که با توجه به نیاز و سفارش متقاضی تولید می‌شوند و استانداردهای تعیین شده نیز باید در تولید هر کدام از آنها رعایت شود.

پروفیل آبرو چیست؟

پروفیل آبرو

یکی دیگر از انواع پروفیل‌های موجود در بازار، پروفیل آبرو است. البته این پروفیل با پروفیل‌هایی که در ساخت درب و پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تفاوت‌هایی داشته و به صورت کلی می‌توان آنها در ساخت سقف ساختمان‌هایی به کار برد که در مناطق پربارش قرار گرفته‌اند.

در واقع هدف اصلی از تولید این نوع پروفیل انتقال آب باران و برف از سقف به پایین و یا روی زمین است و به همین دلیل به آن آبرو گفته می‌شود. برای کاهش خسارات ناشی از تجمع آب بر روی سقف و کاهش خسارات وارده به سقف، این نوع پروفیل کارایی بالایی از خود نشان خواهد داد.

موضوع دیگری که خوب است در مورد پروفیل آبرو بدانید آن است که این پروفیل ضد زنگ بوده و از مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و  اکسید شدن برخوردار است و به همین علت دوام و پایداری بالایی را نیز می‌توان از آن شاهد بود. برای تولید پروفیل آبرو از ورق‌های رنگی و یا ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که خوب است در مورد این پروفیل بدانید آن است که به صورت عامیانه به پروفیل آبرو، ناودانی نیز می‌گویند و بدون شک در همه ساختمان‌هایی که اطرافتان وجود دارند این نوع پروفیل را از نزدیک مشاهده کرد‌ه‌اید.

مشخصات پروفیل آبرو

 • ضخامت ورق بین 2 تا 3 میلی‌متر
 • طول پروفیل 6 متر
 • ارتفاع 16 سانتی‌متر، که با توجه به ابعاد می‌توان متفاوت نیز باشد
 • وزن با توجه به پارامترهایی مانند یک‌طرفه و یا دوطرفه‌ بودن، ضخامت، طول وزن متغیر است. به صورت کلی وزن این نوع پروفیل بیش از 70 کیلوگرم است.

کاربردهای پروفیل آبرو

 • ساخت درب‌های چوبی و یا درب‌های ام‌دی‌اف
 • اتصال ساندویچ مربوط به پانل‌های سقفی
 • فضاهایی مانند مرغ‌داری، گلخانه و یا گاوداری‌ها
 • پارکینگ و یا سقف پارکینگ
 • انواع و اقسام سقف‌های شیروانی و یا غیر شیروانی

برای اطلاع از قیمت روز پروفیل زد روی لینک زیر کلیک کنید:

«قیمت پروفیل آبرو»

تفاوت پروفیل زد و پروفیل آبرو

تفاوت‌ پروفیل زد و پروفیل آبرو

انواع و اقسام متفاوتی از پروفیل‌ها در بازار وجود دارد که معمولا با توجه به شکلی که دارند و برخی فاکتورهای دیگر در قسمت‌های مختلف به کار برده می‌شوند. دو نوع از پروفیل‌هایی که امروز به وفور در فضاهای متفاوت مورد استفاده قرار دارند، پروفیل نوع زد و پروفیل آبرو است. برخی تفاوت‌هایی که این دو با هم دارند به شرح زیر می‌باشد:

شکل ظاهری

یکی از تفاوت‌هایی که بین پروفیل آبرو و نوع زد وجود دارد مربوط به شکل ظاهری این دو نوع پروفیل است. شکل ظاهری پروفیل نوع زد، همان‌طوری که در این متن اشاره شد، به شکل حرف Z در زبان انگلیسی است و به همین دلیل نیز به آن پروفیل نوع زد می‌گویند. انواع پروفیل زد شامل پروفیل زد 16، 18، 20 و 22 می‌باشد.

پروفیل آبرو، به شکل U در حرف انگلیسی است و در دو نوع آبرو یک‌طرفه و دوطرفه در بازار موجود می‌باشد. در پروفیل آبرو یک‌طرفه، تنها از یک سمت می‌توان آن را به تکیه‌گاه متصل کرد، اما در پروفیل آبرو از نوع دوطرفه، می‌توان از دو سمت برای اتصال این نوع پروفیل اقدام کرد. انواع متفاوت پروفیل آبرو شامل پروفیل آبرو لندنی، دنده‌ای و جعبه‌ای است و معمولا ضخامت آن بین 2 تا 3 میلی‌متر می‌باشد.

کاربرد

یکی از دیگر از تفاوت‌هایی که می‌توان بین پروفیل نوع زد و پروفیل آبرو عنوان کرد موارد استفاده و کاربرد این دو نوع می‌باشد. از پروفیل زد به صورت کلی در ساخت سقف ساختمان، کارخانه، سوله، انبار، سالن‌های ورزشی، ایستگاه‌های اتوبوس و ایستگاه‌های سوخت‌رسانی و غیره استفاده می‌کنند.

از دیگر کاربردهای این نوع پروفیل می‌توان به استفاده آن در صنعت کشتی‌سازی و یا ساخت ستون‌هایی با مقاطع مرکب اشاره کرد. این در حالی‌ است که از پروفیل آبرو در انتقال آب باران و برف به سمت زمین استفاده می‌کنند. در مناطقی از کشور، مانند شمال، که میزان بارش باران زیاد بوده و ممکن است سقف، تحمل این وزن سنگین را نداشته باشد، این نوع پروفیل می‌توان کارایی زیادی از خود نشان دهد.

انواع

از دیگر تفاوت‌هایی که می‌توان بین دو نوع پروفیل زد و آبرو اشاره داشت به تفاوت در انواع بر می‌گردد. از انواع پروفیل آبرو می‌توان به پروفیل لندنی، دنده‌ای و جعبه‌ای اشاره کرد. در صورتی که از انواع پروفیل زد می‌توان به پروفیل نوع 16، 18، 20، و 22 اشاره داشت. هر یک از انواع پروفیل زد و نوع آبرو در بخش‌های متفاوتی به کار گرفته می‌شوند.

نوع تولید

در تولید پروفیل‌ آبرو به سراغ ورق گالوانیزه می‌روند؛ زیرا این نوع ورق می‌تواند مقاومت بالایی در مقابل زنگ‌زدگی از خود نشان دهد. در تولید پروفیل زد از ورق‌هایی که به صورت نورد گرم و با توجه به استانداردهای تعیین شده تولید می‌شوند، استفاده می‌کنند.

جمع بندی

در این متن به صورت خلاصه و مختصر به توضیح و تشریح پروفیل زد و پروفیل آبرو صحبت کردیم. این دو نوع پروفیل از جمله پرکاربردترین انواع پروفیل‌های موجود هستند. این دو پروفیل تفاوت‌هایی دارند که در این متن در مورد آن نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. یکی از تفاوت‌هایی که می‌توان بین این دو نوع پروفیل عنوان کرد مربوط به شکل ظاهری آن است.

شکل ظاهری پروفیل آبرو با شکل ظاهری پروفیل‌های زد تفاوت دارد و این یکی از روش‌هایی است که می‌توان این دو نوع پروفیل را از هم تشخیص داد. یکی دیگر از تفاوت‌هایی پروفیل زد و پروفیل آبرو به کاربردهای آنها بر می‌گردد. همان‌طوری که از نام پروفیل آبرو مشخص است این نوع پروفیل به صورت غالب برای انتقال آب باران و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد اما پروفیل نوع در ساخت سقف‌ سوله‌، انبار، سالن‌های ورزشی و غیره به کار گرفته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.