تفاوت نبشی و سپری؛ کاربرد و ویژگی هر کدام

زمان مطالعه: 5 دقیقه

همان طور که می‌دانید، مقاطع فولادی امروزه نقش مهمی در دنیای ما دارند. برای ساخت یک خانه و یا حتی ساخت بسیاری از وسائلی که روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم، به وجود مقاطع فولادی نیازمندیم. مقاطع فولادی انواع مختلفی دارند و هر کدام بر حسب ویژگی و کاربردشان، در قسمت‌های مختلفی از صنایع یا ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این میان، نبشی و سپری از پُرکاربردترین محصولات فلزی در ساختمان سازی هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در این مقاله می‌خواهیم به تفاوت نبشی و سپری بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نبشی چیست؟

نبشی-و-کاربردهای-آن
نبشی-و-کاربردهای-آن

در مقالات قبل به طور کامل در مورد نبشی و کاربردهای آن صحبت شد. همان طور که اشاره داشتیم، نبشی یک پروفیل L شکل است که به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تولید می‌شود. از این محصول به صورت مرکب و منفرد در ساختمان سازی استفاده می‌شود.

نبشی ها اگر در سایز 50 تا 150 میلی‌متر ساخته شوند، به منظور اتصال تیرآهن به بیم های باربر و متصل کردن ستون ها به صفحات در فوندانسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این محصول اگر در سایزهای دیگر تولید شوند، معمولا برای اتصال پل ها به ستون‌ها، ساخت ستون و حتی ساخت خرپا کاربرد دارد.

فرآیند تولید نبشی‌ها به دو صورت پرسی و فابریک است. نکته مهم دیگر در مورد نبشی ها این است که از این محصولات به دو صورت شاخه و خرده شده استفاده می‌شود. به نوع خرد شده این محصول، اصطلاحا «نبشی لقمه» گفته می‌شود که از آن معمولا در ساخت آسانسورها استفاده می‌شود.

کاربردهای نبشی

همان طور که اشاره کردیم، از نبشی‌ها برای اتصالات ساخت آسانسور استفاده می‌شود. این سازه همه بارها را تحمل کرده و آن‌ها را به دیوارهای بتنی منتقل می‌کند و در هر طبقه نبشی‌ها را به ستون منتقل می‌کند. یکی از عوامل مهمی که در سازه آسانسور در نظر گرفته می‌شود، تعدا توقف است؛ به هر اندازه که تعدا توقف بیشتر باشد، سازه باید قوی‌تر طراحی شود.

علاوه بر این موضوع، در اتصالات سازه‌ای برای برای تقویت تیر در محل اتصال ستون به صفحه ستون، معمولا از نبشی در چهار طرف ستون استفاده‌‌‌ می‌شود.

مبحث دیگر این است که در نبشی کشی ساختمان هم این محصول کاربردهای فراوانی دارد. همان طور که می‌دانید سازه باید در برابر بلاهای طبیعی مانند زلزله و باد، مقاوم باشد. برای این منظور از قطعه ای به نام وال پست استفاده می‌شود. انتقال نیرو به ستون‌ها و در نهایت به زمین‌‌‌ از مهمترین وظیفه وال پست است که اشکال مختلفی دارند و مهمترین آن‌ها، وال پست نبشی است.

مشاهده کنید: قیمت نبشی

سپری چیست؟

سپری-و-کاربردهای-آن
سپری-و-کاربردهای-آن

سپری یک مقطع T شکل است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از نظر شکل ظاهری در دو نوع لبه گرد و لبه تیز تولید می‌شود.

سپری‌ها از نظر شکل ظاهری، در دو حالت لبه گرد در اندازه‌های 30 الی 140 میلیمتر و لبه تیزها در اندازه‌های 20 الی 40 میلیمتر تولید‌‌‌ می‌شود. از سپری‌ها معمولا در سازه‌های فلزی، ساخت در و پنجره، نورگیر زیرزمین، صنایع سدسازی، سقف و نماهای شیشه‌ای استفاده می‌شود.

مشخصات کلی سپری‌ها

سپری‌ها همانند نبشی ها به روش پرسی و فابریک تولید و روانه بازار می‌شود؛ یعنی به طور کلی، دو روش متفاوت برای تولید این محصول در نظر گرفته می‌شود و به دو صورت تک یا دوبل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپری‌ها در ضخامت‌های مختلفی وجود دارند. در برخی از موارد، اندازه لبه و اندازه دیواره یکسان است و اندازه لبه محصول نیز بر اساس میلی متر محاسبه می شود و ضخامتی که برای نبشی‌ها در نظر گرفته می‌شود، از  از 0.9 تا 2.5 میلی متر  متغیر است. طول این محصول هم از 6 تا 12 متر است و ممکن است بر اساس نیاز مشتری، سپری‌ها طول‌های مختلفی داشته باشند.

البته این محصول دارای معایبی است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به مقاومت خمشی پایین و مشکل در اتصالات به دلیل مقاومت در برابر خم شدن اشاره کرد. معمولا سه استاندارد رایج برای تولید این محصول در نظر گرفته می‌شود که عبارتند از:

  • DIN EN 10055
  • DIN59051
  • DIN102

مشاهده کنید: قیمت سپری

برای خرید نبشی یا سپری، باید موارد مهمی را در نظر بگیرید، پارامترهایی مانند محل مورد استفاده، شرایط محیطی و غیره… انتخاب این موارد به شما کمک می‌کند که بتوانید انتخاب دقیق‌تری داشته باشید و مناسب‌ترین محصول را برای مصارف صنعتی یا ساختمانی انتخاب کنید.

تفاوت نبشی و سپری در چیست؟

تفاوت نبشی و سپری
تفاوت نبشی و سپری

تا اینجای مطلب به صورت کامل با نبشی و سپری و کاربرد و ویژگی های هر کدام آشنا شدید. شاید از نظر خیلی از افراد، این دو محصول شبیه به هم باشند، در صورتی که اینطور نیست! نبشی و سپری در زمینه‌های مختلفی با هم متفاوت هستند، از انواع گرفته تا کاربرد، مشخصات فنی و مکانیکی…

قبل از این به مقایسه کلی این دو محصول بپردازیم، بهتر است بدانید که نبشی و سپری هر دو به روش پرسی و فابریک تولید می‌شوند و هر کدام از این محصولات در ساختمان سازی پُرکاربرد هستند و به عنوان اتصال دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در ادامه به تفاوت آن‌ها می‌پردازیم:

مقایسه نبشی و سپری از لحاظ مشخصات فنی و مکانیکی

در اولین مقایسه باید بگوییم که سپری دارای سختی بالاتر و خمش‌پذیری پایین‌‌تری است؛ به همین دلیل، زمانی که مبحث اتصال قوی در میان باشد، بهتر است از سپری استفاده شود. نکته مهم این است که نبشی را می‌توان به صورت دوبل به کار برد، در صورتی برای استفاده از سپری، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

مقایسه نبشی و سپری از لحاظ ظاهر مقطعی‌شان

در ابتدای این مقاله اشاره داشتیم که نبشی یک مقطع ظاهری L شکل دارد و از دو بال عمود بر هم تشکل شده است، در حالی که سپری یک تیغه متصل به صفحه و ظاهری T شکل دارد.

از دیگر تفاوت‌های نبشی و سپری در ظاهر این دو محصول است. برای مثال نبشی از دو بال نامساوی یا مساوی ساخته شده و سپری نیز در دو مدل لبه گرد و لبه تیز تولید و روانه بازار می‌شود.

مقایسه نبشی و سپری از لحاظ کاربرد

سپری به صورتی طراحی شده است که با توجه به ساختار دوطرفه‌اش، در قسمت میانی سازه کاربرد دارد ولی نبشی بیشتر در زاویه‌ها، گوشه‌ها و اتصالات عمود بر هم به کار‌‌‌ می‌آید. اگر نیاز به اتصال قوی‌تر باشد، سپری‌ها بیشتر جوابگو هستند؛ ولی جالب است بدانید که با اتصال دو نبشی به یکدیگر، می‌توان همان کار سپری را انجام داد.

سپری‌ها می‌توانند به عنوان محصولاتی باشند که نیاز ساختمان به میلگرد را کاهش دهند؛ همچنین عمق ستون‌ها را می‌توان با استفاده از سپری کاهش داد، زیرا فلنج و پایه سپری به تحمل لنگر فروبرنده کمک‌‌‌ می‌کنند.

در این مطلب به تفاوت نبشی و سپری پرداخته شد؛ با توجه به مطالب گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که نبشی و سپری هر دو از مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که با توجه به کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند، در مکان‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو محصول، از نظر کاربرد، ظاهر مقطعی‌شان و همچنین مشخصات فنی و مکانیکی با هم تفاوت های اساسی دارند؛ اگر به یک اتصال محکم نیاز باشد، سپری ها بیشتر از نبشی ها کمک کننده هستند ولی اگر تنوع کاری مد نظر باشد، از سپری ها بال مساوی یا بال نامساوی استفاده می‌شود.

ایمدواریم در این مطلب به سوالات شما در زمینه تفاوت نبشی و سپری پاسخ داده باشیم؛ اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید در بخش دیدگاه، تجربیات خود را با همراهان اصفهان آهن در میان بگذارید. همچنین برای اطلاع از آخرین قیمت آهن، می‌توانید به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.