تغییر قیمت میلگرد، قیمت تیرآهن و ورق در پی نوسانات بازار دلار

ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ انواع و اقسام محصولات آهنی در خاورمیانه و حتی جهان به حساب می‌آید. همچنین عوامل داخلی و خارجی متعددی هستند که روی قیمت میلگرد، ورق، تیرآهن و دیگر محصولات بازار آهن تاثیر می‌گذارند. بسیاری تصور می‌کنند با توجه به اینکه تولید این محصولات در داخل انجام می‌شود، نباید شاهد تغییرات قیمت تیرآهن و سایر فرآورده‌های آهنی باشیم. در حالی که تجربه نشان عکس این موضوع را به اثبات رسانده است!

در این مطلب قصد داریم یکبار برای همیشه شما را با عوامل موثر در تغییر قیمت ورق، میلگرد و تیرآهن آشنا کنیم. بدون شک عوامل بسیاری هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم روی قیمت این محصولات تاثیر می گذارند.

عوامل موثر بر تغییر قیمت تیرآهن، میلگرد و ورق

موارد متعددی را می‌توان برشمرد که موجب تغییر قیمت میلگرد، تیرآهن و ورق در کشور می‌شوند. از جمله مهم‌ترین عوامل این تغییر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. هزینه مواد اولیه

مواد اولیه به عنوان خوراک صنایع تولیدکننده محصولات آهنی شناخته می‌شوند. مانند هر صنعت تولیدی دیگری، مواد اولیه نقش مهمی در قیمت تمام شده محصولات دارند. تقریبا تمام نیاز صنایع تولیدکننده فرآورده‌های آهنی از معادن و منابع داخلی در کشور تامین می‌شود. معمولا هزینه مواد اولیه به‌صورت سالانه با نرخ مشخصی افزایش پیدا کرده و روی قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر می‌گذارد.

2. عرضه ‌و ‌تقاضا

عرضه‌و‌تقاضا یک فاکتور کلیدی در هر بازاری به شمار می‌رود؛ تعیین قیمت محصولات یکی از مهم‌ترین نکاتی است که عرضه‌و‌تقاضا روی آن تاثیر می‌گذارد. اگر یک بازار در حالت رونق قرار گرفته باشد، به این معنی است که تقاضا در آن افزایش پیدا کرده است. در اکثر بازارها افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت محصولات می‌شود. در مقابل، وقتی تقاضا در بازار کاهش می‌یابد، با افت قیمت‌ها مواجه می‌شویم. این موضوع در بازار آهن‌آلات نیز صدق می‌کند. معمولا در برهه زمانی خاصی از سال تقاضا بیشتر است. در این زمان، قیمت تیرآهن، میلگرد و ورق افزایش می‌یابد. میزان مصرف صنایع بزرگ مانند خودروسازی و ساختمان‌سازی در این موضوع تاثیر شگرفی دارد.

3. هزینه حمل و نقل

حمل و نقل به عنوان یک فاکتور مهم دیگر در تعیین هزینه‌های تولید محصولات آهنی به شمار می‌رود. زنجیره تولید از استخراج سنگ آهن از معادن گرفته تا تحویل محصولات نهایی به مشتریان، با حمل و نقل عجین شده است. هر چه مسافتی که برای انتقال مواد اولیه و محصولات نهایی طی می‌شود بیشتر باشد؛ قیمت تمام شده بیشتر می‌شود. موضوع دیگر قیمت سوخت است که روی هزینه حمل و نقل و به تبع قیمت میلگرد، تیرآهن و ورق تاثیرگذار است.

تاثیر حمل و نقل بر تغییرات قیمت میلگرد

4. سیاست ‌های دولت ‌ها

تصمیم‌گیرهای اقتصادی و سیاسی دولت‌ها نیز روی تغییر و تحولات قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی موثر است. معمولا دولت‌ها با ابلاغ سیاست‌های قیمت‌گذاری دستوری سعی در ثابت نگهداشتن قیمت فرآورده‌های آهنی دارند. گاهی نیز تصمیمات دیگری اتخاذ می‌شود که به نحوی اثرات خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی بازار می‌گذارند. به عنوان مثال اتفاقات سیاسی مانند انتخابات و روابط با کشورهای دیگر تاثیر سریعی روی قیمت این محصولات دارند.

5. نوسان قیمت ارز

آنچه در طول سال روی تغییر قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارد، نوسانات قیمت دلار است. قیمت دلار هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم بازار آهن‌آلات را دستخوش تغییر می‌کند. در سال‌هایی که شاهد تغییرات زیاد در قیمت ارز هستیم؛ تلاطم در بازار محصولات فولادی نیز به اوج می‌رسد؛ اما هر زمان که بازار ارز شاهد ثبات نسبتی هستیم، آرامش در قیمت محصولات آهنی نیز به وضوح قابل مشاهده است.

نوسانات قیمت دلار و تاثیر آن بر تغییرات قیمت میلگرد و محصولات فولادی

6. تورم داخلی و جهانی

تورم به عنوان یک عامل غیر قابل اجتناب تمام صنایع را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در یک دهه اخیر که با تورم مزمن و شدید در ایران دست و پنجه نرم می‌کنیم؛ تغییرات قیمت انواع و اقسام محصولات تولیدی را به چشم دیده‌ایم از آن گذشته پس از شیوع کرونا اقتصاد جهانی نیز با چالش‌های زیادی مواجه شده است. به طوری که در سال 2022 بیشترین تورم جهانی در قرن 21 را تجربه کرده‌ایم. این تنها یکی از مثال‌هایی است که می‌توان از تاثیر بازار جهانی روی قیمت محصولات فولادی زد.

7. هزینه حامل ‌های انرژی

قیمت حامل‌های انرژی، به ویژه برق، گاز و گازوئیل روی قیمت تمام شده محصولات فولادی تاثیرگذار است. چراکه با مشکلاتی مانند تامین انرژی پایدار در برهه‌هایی از سال مواجه می‌شوند. این مشکلات عملا خطوط تولید کارخانه‌های فرآوری محصولات فولادی را با مشکل روبه‌رو کرده‌اند.

نگاهی به مهم ‌ترین عوامل نوسان قیمت ورق، تیرآهن و میلگرد در سال 1401

سال 1401 از جمله سال‌هایی است که شاهد تغییرات زیاد در قیمت ورق، تیرآهن و میلگرد بوده‌ایم. بسیاری از فاکتورهایی که در بالا برشمردیم در این سال دست به دست هم دادند و زمینه افزایش قیمت تیرآهن و سایر محصولات آهنی را فراهم کردند. در اینجا بد نیست نیم نگاهی به فاکتورهای اثرگذار در تغییرات قیمت محصولات آهنی در سال 1401 بیندازیم.

در ابتدای سال 1401 دلار در محدوده 26 هزار تومان خرید و فروش می‌شد. این در حالی است که در دی ماه، قیمت دلار به بالای 40 هزار تومان در بازار آزاد رسید. این یعنی شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت دلار از ابتدای سال تا به امروز بوده‌ایم.

موضوع قطعی برق صنایع در فصل تابستان و همچنین قطع گاز آن‌ها در زمستان نیز از جمله عواملی است که صدمات جدی به میزان تولید فرآورده‌های آهنی وارد کرد. تعطیلی کارخانه‌های تولیدکننده محصولات باعث می‌شود میزان عرضه محصولات در بازار کاهش پیدا کند. در نتیجه آن شاهد تفاوت میزان عرضه و تقاضا هستیم؛ موضوعی که در افزایش قیمت محصولات اثرگذار است.

قطعی برق صنایع و تاثیر آن بر تغییرات قیمت ورق، میلگرد و....

نرخ تورم در کشور همچنان بالاست. طبق آخرین آمار بانک مرکزی در سال 1401، میزان تورم نزدیک به 40 درصد است. از آن گذشته اقتصاد جهانی نیز بدترین سال خود را از ابتدای قرن 21 تجربه کرد. به همین دلیل تورم جهانی نیز اثرات منفی خود را روی قیمت ورق، تیرآهن و میلگرد در ایران و سایر کشورهای دنیا گذاشته است.

سایر عواملی هم که در متن برشمردیم، سیگنال صعودی را برای قیمت محصولات آهنی صادر کردند. این موضوع باعث شد تا روی هم رفته از ابتدای امسال تا به امروز شاهد افزایش نسبتا زیادی در قیمت محصولات فولادی باشیم. شاید در بین عوامل مختلف تغییر قیمت دلار بیش از دیگرعوامل در رسیدن به وضع کنونی تاثیرگذار بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد با تثبیت قیمت دلار می‌توان تا حدی جلوی تغییرات قیمت میلگرد، تیرآهن و ورق را در بازار داخلی گرفت.

کلام پایانی

در این مطلب ضمن بررسی عوامل موثر در تغییر قیمت میلگرد، تیرآهن، ورق و … نیم نگاهی به میزان اثرگذاری عوامل مختلف در افزایش یا کاهش قیمت آهن‌آلات داشتیم. افرادی که تجربه فعالیت در بازار تولید، خرید و فروش فرآورده‌های فولادی را دارند، به خوبی می‌دانند تغییرات قیمت تیرآهن و سایر محصولات موضوعی عادی و رایج است. برخی سال‌ها مانند سال 1401 عوامل مختلف دست به دست هم می‌دهند تا شاهد تغییر زیاد قیمت ورق و دیگر محصولات فولادی باشیم. گاهی اوقات قیمت‌ها در محدوده نسبتا ثابتی باقی می‌مانند. در هر صورت برای خرید هر کدام از فرآورده‌های فولادی می‌توانید قیمت لحظه‌ای محصولات مد نظرتان را در سایت اصفهان آهن مشاهده و در کمترین زمان ممکن ثبت سفارش کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.