سایز میلگردها را چگونه تشخیص دهیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از دغدغه‌های مهندسین عمران و پیمانکاران برای پروژه‌های ساختمانی، تشخیص سایز میلگرد است. شناسایی سایز این محصول کار سختی نیست! اگر در کارگاه‌های تولیدی محصولاتی با سایزهای نزدیک به هم وجود داشته‌ باشد، شاید با یکدیگر اشتباه گرفته‌شوند؛ به‌همین دلیل باید بتوانید به‌درستی سایز آن‌ها را تشخیص دهید. در این مقاله به بررسی تشخیص سایز این محصول می‌پردازیم با ما همراه باشید.

منظور از سایز میلگرد چیست؟

منظور از سایز این قطعه، قطر اسمی آن است. محصولات موجود در بازار با قطرهای 10، 16،12، 20، 22، 25، 32، 40 و 50 میلی‌متر دیده‌ می‌شوند. تعیین سایز نوع آجدار به دلیل وجود آج‌ها، سخت‌تر از تشخیص سایز محصولات ساده می‌باشد و امکان ایجاد خطا در آن بیشتر است.

سایز میلگرد

اهمیت تشخیص سایز میلگرد

این قطعات در سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند و هرکدام کاربردهای گوناگونی در ساختمان‌سازی دارند؛ به‌همین دلیل تشخیص درست سایز آن‌ها اهمیت زیادی دارد. تشخیص سایز این محصول کار سختی نیست و به ابزار پیچیده‌ای نیاز ندارد، اما در صورت استفاده از  سایز نامناسب، خسارت‌های زیادی به سازه وارد می‌شود.

تاثیر مستقیم این محصول بر هزینه ساختمان، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تعیین سایز قطعه است. در برخی از سازه‌ها شما به قطعاتی با سایزهای بالاتر نیاز دارید، در نتیجه قیمت روز میلگرد خریداری‌شده بیشتر خواهد بود.

روش‌های تشخیص سایز میلگرد در بازار

میلگردها معمولا در قطرهای 6 تا 32 میلی‌متر تولید می‌شوند و طول آن‌ها 12 متر است. تشخیص سایز این قطعه فولادی حتی در بسیاری از موارد برای مهندسین ناظر هم سخت می‌باشد؛ به‌همین منظور روش‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت.

استفاده نکردن از این محصولات با سایزهای مشابه به جای هم و عدم بروز خطا در این زمینه برای مهندسین اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین با بسیاری از روش‌ها مانند: شابلون، گیج میلگرد، کولیس، آچار فرانسه و کنترل چشمی می‌توان این کار را انجام داد.

گیج

این ابزار، نوع خاصی از شابلون با جنس فولادضدزنگ است. این وسیله بیشتر محصولات آجدار در بازه 12 تا 28 میلی‌متر را تشخیص می‌دهد و احتمال خطا با این ابزار بسیار کم می‌باشد.

گیج میلگرد

شابلون

به کمک شابلون نیز می‌توان سایز قطعات را تشخیص داد. بسیاری از مهندسین ناظر، شابلون‌های آماده همراه خودشان دارند و می‌توانند به کمک آن سایزهای مختلف این محصول را تشخیص دهند. این وسیله معمولا از فیلم رادیولوژی و ورق‌های نازک ساخته می‌شود.

شابلون

کولیس Calipers

کولیس یکی از ابزارهای مهندسی می‌باشد که می‌توان از آن برای اندازه‌گیری سایز استفاده کرد. ابعاد محصولی که با کولیس اندازه‌گیری می‌شود، بسیار دقیق است. در اندازه‌گیری محصولات آجدار به وسیله کولیس، باید سه قطر را با توجه به نوع آج به کاررفته مورد بررسی قرار داد:

کولیس
  • قطر اسمی
  • قطر زمینه
  • قطر خارجی

فرض کنید که یک میلگرد 16 در اختیار داشته‌باشید که از نوع آج یکنواخت است، در این صورت، قطر اسمی آن برابر با 16، قطر زمینه برابر با 15 و قطر خارجی برابر با 18 است.

تعیین اندازه میلگرد با وزن کردن این محصول در ترازو

در این روش قطعات ساده و آجدار را با طول‌های مختلف وزن می‌کنند، سپس از طریق وزن به دست‌آمده، قطر آن محاسبه می‌شود.

نکته: این روش برای وقتی که آرماتورها در سازه بسته‌شده‌اند، کارائی زیادی نخواهد داشت.

تشخیص سایز میلگرد با انگشت دست

در برخی از موارد، اندازه‌گیری سایز این محصول با بند انگشت امکان‌پذیر است. مهندسین باید انگشت خود را روی قطعه بگذارند و سایز موردنظر را متوجه شوند. در نظر داشته‌باشید که تشخیص محصول سایز 18 و سایز 20 با این روش خطاهایی به‌دنبال خواهد داشت.

اندازه‌گیری سایز میلگرد با کنترل چشمی

بسیاری از مهندسین ناظر که چندسال سابقه کار دارند، با کنترل چشمی می‌توانند اندازه قطعه را تشخیص دهند؛ در صورتی که بسیاری از مهندسان ناظر مبتدی نمی‌توانند از طریق چشم قطر محصول را شناسایی کنند. وقتی این محصولات در کارخانه کنارهم قرار داده‌شوند، تشخیص از طریق کنترل چشمی امکان‌پذیر نیست و احتمال خطا وجود دارد.

تعیین سایز میلگرد با استفاده از ریسمان و آچار فرانسه

یکی دیگر از ابزارهای مورداستفاده در تعیین سایز این محصول، استفاده از ریسمان بنایی است. برای انجام این کار، باید ریسمان را دور قطعه بپیچید و از طریق اندازه حاصل آن، محیط را محاسبه کرده و در نهایت قطر محصول را شناسایی کنید.

با کمک آچار فرانسه هم می‌توان سایز این قطعات فولادی را تشخیص داد؛ اگر این محصولات از قبل علامت‌گذاری شده‌باشند، سریع‌تر می‌توان این کار را انجام داد.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید میلگرد

سخن پایانی

آرماتورها مهمترین مقاطع فولادی هستند که در دو نوع ساده و آجدار با قطرهای بین 6 تا 40 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. معمولا نوع آجدار، پرکاربردترین محصول در ساختمان‌سازی می‎باشد. همان‌طور که گفته‌شد، منظور از سایز میلگرد، همان قطر است که تشخیص آن کار راحتی نیست. برای تشخیص سایز آن از روش‌های مختلفی مانند شابلون، انگشتان دست، ریسمان، آچار فرانسه و بسیاری از روش‌های دیگر می‌توان استفاده کرد. در نظر داشته‎‌باشید با وجود تجربه کاربری و ابزارهایی که در این مقاله گفته‌شد، بازهم امکان خطا و اشتباه وجود دارد.

نظر شما در این زمینه چیست؟ اگر قبلا تجربه استفاده از هرکدام این روش‌ها را داشته‌اید، می‌توانید در بخش ارسال نظرات، پیشنهادات و تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منظور از سایز میلگرد چیست؟

سایز در اصل همان قطر آن است که با تشخیص آن می‌توان گفت که این محصول در کجاها قابلیت استفاده دارد.

چرا تشخیص سایز میلگرد اهیمت دارد؟

معمولا برای هر سازه به نوع خاصی از این محصول نیاز است و تشخیص سایز نامناسب، در نهایت باعث آسیب به سازه خواهد شد.

با چه روش‌هایی می‌توان سایز میلگرد را تشخیص داد؟

با گیج میلگرد، شابلون، کولیس، آچار فرانسه، ریسمان، روش کنترل چشمی و … می‌توان سایز این محصول را تشخیص داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.