تحلیل هفته سوم اسفند ماه

هفتۀ گذشته دلار در کانال 25 و 26 هزارتومانی نوسان داشت. روز شنبه از حدود 25.850تومان شروع شد، یه اُفتان و خیزانی را تجربه کرد، اوج گرفت و26.270تومان رو هم دید. دوباره ریزش کرد به کانال 25هزار تومان و نهایتاً هم روی حدود 25.70 تومان بسته شد. طبق روال هر هفته، در ادامه با تحلیل هفته سوم اسفند ماه با ما همراه باشید.

ویدئو تحلیل هفته سوم اسفند ماه

 

چندتا خبر مثبت از مذاکرات برجام باعث شد که جلوی رُشد و اوج‌گرفتن دلار گرفته شود. اولیش این که علی باقری، مذاکره‌کنندۀ ارشد کشورمان روز چهارشنبه برای ادامه‌دادن به نشست‌های هسته‌ای به وین برگشت.
دومین خبر مثبت، حرف‌های سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه بود که گفت بیش از پیش به توافق نزدیک شدیم. خبر مثبت سوم، توییت خبرنگار خبرگزاری رویترز بود که گفت موانع جدی برای به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات برطرف شده که یکی از آن‌ها تضمین‌های آمریکا به ایران بوده است، یکی دیگر هم هم لیست رفع تحریم افراد و سازمان‌های ایرانی. این خبرنگار، یعنی جان آیریش ادعا کرده که متن نهایی قرارداد، روی میز مذاکرات است.

و خبر آخر مثبتی که جلوی افزایش قیمت دلار رو گرفت، دیدار امانوئل مکرون و آنتونی بلینکن بود که ظاهراً برای رسیدن به توافق با ایران، با هم گفت‌وگو کردن و هماهنگ شدند.
با توجه به مواردی که عرض کردم، به علاوۀ تقاضاهای آخر سالی که به بازار دلار وارد می‌شود، بعضی تحلیلگرها می‌گویند احتمالاً دلار مثل هفته‌ای که گذشت، بین دو کانال 25 و 26هزار تومان نوسان خواهد داشت ولی اگه اخبار جدید و مثبتی از مذاکرات بشنویم، انتظار می‌رود که به کانال‌های پایین‌تر هم ریزش کند. به نظر میاد، روز یکشنبه یا دوشنبه، نتیجۀ مذاکرات مشخص شود.

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

همونطور که در جریان هستید، متأسفانه جنگ روسیه و اوکراین ادامه دارد. بازار فولاد هم از جمله بازارهایی است که تحت تأثیر این جنگ قرار گرفته است. آخه هم روسیه، هم اوکران، معدن‌های بزرگی از سنگ آهن توی دنیا دارند که قطعاً اگر درگیری بین این دو کشور ادامه پیدا کند، عرضۀ سنگ آهن در دنیا دچار اختلال می‌شود که این مسئله، طبیعتاً قیمت‌ها رو افزایشی می‌کند. از طرف دیگه، روسیه پنجمین تولیدکنندۀ بزرگ فولاد توی دنیاست که سهم زیادی از صادرات فولاد در دنیا رو هم دارد.
رسانۀ اکونومیک تایمز هند، گفته است که اگر درگیری‌های روسیه و اوکراین، ادامه‌ داشته باشد، فصل دوم سال 2022 باید منتظر افزایش حداقل 21درصدی قیمت فولاد در بازار جهانی باشیم.

و اما پیش‌بینی احتمالی ما از هفتۀ آینده

مهم‌ترین اخباری که می‌تواند در روند بازار تأثیر بذاره، اخبار جنگ است. نشانه‌هایی از این که شاید جنگ رو به اتمام باشه دیده می‌شود؛ که در این صورت شاهد تعدیل قیمت‌ها خواهیم بود، ولی فعلاً هیچ قطعیتی وجود ندارد. احتمالش هست که هفتۀ آینده روند افزایش قیمت‌ها متوقف شود و شاهد ثبات و نوسانات جزئی باشیم.

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از آخرین روند قیمت مقاطع فولادی و پیش‌بینی بازار فولاد در هفته‌هایی که گذشت، می‌توانید به بخش  تحلیل و پیش‌بینی قیمت آهن در سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.