همه چیز در مورد بسته ‌بندی ورق گالوانیزه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

ورق گالوانیزه یکی از محصولاتی است که در صنایع گوناگون به‌خصوص ساختمان‌سازی، بیشترین استفاده را دارد. بسته‌ بندی محصولات فولادی، از جمله ورق گالوانیزه به شیوه‌های متنوع انجام می‌شود. به نظر شما برای بسته‌بندی نیاز است چه نکاتی رعایت شود؟ اصلا بسته‌بندی ورق گالوانیزه به چه صورت اجرا می‌شود؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

فایل صوتی این مطلب

اهمیت بسته ‌بندی ورق گالوانیزه

همان‌طور که می‌دانید ورق گالوانیزه، محصولی است که توسط فلز روی پوشانده شده است. پوشش این محصول به دلیل افزایش استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و خراب شدن و البته داشتن ظاهر مناسب انجام می‌شود.

در بسیاری از شرکت‌های معتبر، بسته بندی ورق گالوانیزه، با بهترین کیفیت انجام می‌شود و از نظر قیمت ورق گالوانیزه، بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.

اهمیت بسته ‌بندی ورق گالوانیزه

چنانچه بسته ‌بندی ورق گالوانیزه، طبق اصول و استاندارد مخصوص آن اجرا نشود؛ این محصول با سرعت بالا تخریب شده و در نهایت خواص خود را از دست خواهد داد.

پیشگیری از وارد شدن آسیب به سطح ورق

از مهم‌ترین دلایل بسته ‌بندی ورق گالوانیزه، محافظت در برابر تخریب و وارد شدن آسیب به سطح آن می‌باشد. همان‌طور که بیان شد، این محصول، وقتی توسط فلز روی پوشانده می‌شود، دارای مقاومت بالایی در برابر آسیب و خوردگی پیدا می‌کند. چنانچه این لایه هر چند نازک از بین رود، محصول مقاومت خود را از دست داده و دچار خوردگی می‌شود. در نتیجه هنگام بسته‌ بندی ورق‌ها باید استانداردهای مشخص شده رعایت شود.

تسهیل در حمل و نقل ورق گالوانیزه

یکی از دلایل بسته ‌بندی کردن ورق گالوانیزه، حمل و نقل آسان آن است. این محصولات پس از تولید، دارای ابعاد و اندازه‌های مختلف هستند که به همین دلیل هم، جابجایی آن‌ها با مشکلاتی روبرو است. اگر بسته‌بندی محصولات به درستی انجام نشود؛ متاسفانه در حمل و نقل با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. ورق‌های گالوانیزه اغلب به صورت رول، توسط تسمه‌های فولادی بسته ‌بندی و عرضه می‌شوند.

مدت زمان نگه‌داری طولانی‌تر

چنانچه بسته ‌بندی ورق گالوانیزه اصولی و با قاعد انجام شود، مدت زمان نگه‌داری آن نیز افزایش می‌یابد. از آنجایی که تمامی لبه‌ها و سطوح، با فلز روی پوشش داده می‌شوند؛ مقاومت در برابر زنگ‌زدگی در این محصول افزایش می‌یابد. در نتیجه مدت زمان نگه‌داری در انبار نیز افزایش پیدا می‌کند.

برای به‌دست‌آوردن وزن انواع ورق فولادی، یک فرمول ثابت وجود دارد که با داشتن حجم، می‌توان وزن آن را محاسبه کرد. در واقع، تنها تفاوتی که ورق‌­های گالوانیزه با محصولات معمول دارند، پوشش فلز «روی» بر سطح آن و تفاوت جزئی چگالی این ماده با متریال اصلی، یعنی فولاد است. برای این مظنرو می توانید مطلب چگالی ورق گالوانیزه را در سایت بخوانید.

قوانین بسته ‌بندی و حمل ورق گالوانیزه

طبق مطالب گفته شده، این محصولات به صورت رول یا کلاف بسته‌ بندی می‌شوند. دقت در زمان حمل و نقل و توجه به محافظت از آن‌ها در زمان انتقال،  به‌منظور پیشگیری از ایجاد خراش بر روی سطح، دارای اهمیت بسیاری است. بسته‌ بندی کلاف‌ها و ورق‌های گالوانیزه، به دلیل سهولت حمل و نقل و محافظت از سطح آن انجام می‌شود؛ به‌همین دلیل از تسمه‌های فولادی استفاده می‌شود.

تسمه‌های فولادی در واقع همان ورق‌های فولادی برش داده شده به صورت نوارهای باریک و بلند است که در خطوط بسته ‌بندی کاربرد دارند. هنگام باز نمودن تسمه از کلاف‌ها، باید دقت داشته باشید که از کشیدن آن خودداری نمایید. زیرا در صورت پارگی ممکن است به اشخاص نزدیک به آن آسیب وارد شود.

انواع شیوه‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه

بسته‌ بندی کردن مانند سایر مراحل خرید و انتخاب محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب، داری اهمیت بسیاری است. در این قسمت به انواع روش‌های بسته‌بندی ورق گالوانیزه خواهیم پرداخت. محصولات تولید شده پس از عبور از مرحله کنترل کیفی و تایید بازرسان این بخش، وارد مرحله بسته‌بندی خواهد شد. در این مرحله برای بسته ‌بندی محصول نهایی از تسمه فولادی، تسمه گالوانیزه، کاغذی، مقوا و پالت‌های چوبی استفاده می‌شود.

ورق‌های گالوانیزه در مرحله پایانی فرآیند تولید، رول شده و با کمک تمسه ها محکم می‌شوند. تسمه‌ها در اطراف محصول به صورت محیطی و یا شعاعی پیچیده شده و از باز شدن رول محصول جلوگیری می‌کند. نحوه بسته‌ بندی، بر اساس نوع تسمه محکم کننده و متریال استفاده شده به 5 دسته تقسیم می‌کنند.

1. بسته‌بندی 601 ورق گالوانیزه

این روش، ساده‌ترین نوع بسته‌ بندی ورق گالوانیزه است. در این حالت تنها لبه‌های داخلی و خارجی ورق محافظت می‌شود. مقدار ایمنی این نوع بسته ‌بندی به دلیل عدم پوشش‌های محافظ سطحی در درجه پایینی قرار دارد. به همین دلیل اگر قصد نگهداری این محصول را، طولانی‌مدت در انبار دارید، این نوع بسته ‌بندی توصیه نمی‌شود.

2. بسته‌ بندی 621 ورق گالوانیزه

بسته‌ بندی 621، به‌دلیل پوشش دهی کامل تمامی سطوح ورق گالوانیزه توسط ورق‌های محافظ شده است. یکی دیگر از قابلیت‌های این نوع بسته ‌بندی استفاده از کاغذهای ضد آب به منظور محافظت از لبه‌های داخلی و خارجی ورق است. وجود این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید این محصول را در مدت زمان طولانی‌تری در انبار نگه‌داری نمایید.

استفاده از دو تسمه محیطی و چهار تسمه شعاعی در محکم نمودن رول‌ها در بسته ‌بندی نوع 621، این روش از استحکام بالایی نسبت به روش قبلی برخوردار است.

3. بسته ‌بندی 631 ورق گالوانیزه

این شیوه عملکردی مشابه با بسته‌ بندی 621 دارد. تنها تفاوت موجود بین این دو روش استفاده از پالت چوبی در زیر رول‌های ورق گالوانیزه در بسته ‌بندی 631 است. استفاده از پالت چوب به دلیل جلوگیری از حرکت خود به خودی ورق‌ها و هم چنین سهولت جابجایی، حمل و نقل و صادرات محصول فولادی است.

4. بسته ‌بندی 641 ورق گالوانیزه

بسته‌ بندی 641 به دلیل پوشش دهی مخصوص ورق‌های گالوانیزه، توسط کاغذ ضد آب به عنوان کامل‌ترین نوع بسته‌ بندی به شمار می‌آید. در این نوع بسته‌ بندی تمام سطوح، لبه‌های داخلی و خارجی پوشش داده می‌شوند. از این رو می‌توان در مدت زمان طولانی‌تری در انبارها، از این محصول، نگهداری نمود. در این شیوه رول محصول با سه تسمه محیطی و شش تسمه شعاعی محکم شده است که ضریب ایمنی در حمل و نقل را افزایش می‌دهد.

با توجه به تمام قابلیت‌های ذکر شده این نوع بسته ‌بندی ورق گالوانیزه بسیار پر هزینه است و استفاده برای برخی از کاربردها مقرون به صرفه نخواهد بود.

5. بسته ‌بندی 651 ورق گالوانیزه

این روش مانند بسته ‌بندی نوع 641 عمل می‌کند. با این تفاوت که از بسته ‌بندی 651 بیشتر برای صادرات به کشورهای دیگر استفاده می‌شود. میزان محافظت سطحی و لبه‌ای در این شیوه در مقدار حداکثری خود قرار دارد. علاوه بر این به منظور تسهیل حمل و نقل ورق گالوانیزه، پالت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم بسته ‌بندی ورق گالوانیزه

بسته ‌بندی ورق گالوانیزه بر اساس استاندارد و قوانین مشخص انجام می‌شود. عدم رعایت نکات مربوط به بسته‌بندی و هم چنین نکات ایمنی می‌تواند منجر به ایجاد خسارت با هزینه‌های گزاف شود. برخی از نکاتی که در هنگام بسته ‌بندی باید به آن‌ها توجه شود تا  آسیب‌های مالی و جانی کمتری داشته باشیم به شرح زیر می‌باشند:

1. مراقبت از تسمه‌های فولادی

همان‌طور که گفته شد، ورق‌های گالوانیزه رول شده توسط انواع تسمه‌های محکم شده‌اند. تسمه‌ها در اثر کشیده شدن ممکن است پاره شده و موجب وارد شدن آسیب به کارگران شود. بهتر است به منظور حمل و نقل و جابجایی محصول ضمن استفاده از ابزار مخصوص از کشیدن تسمه‌ها بر روی زمین پرهیز کنید.

نکات مهم بسته ‌بندی ورق گالوانیزه

2. استفاده از لوازم ایمنی

ایمنی در کار همیشه حرف اول را می‌زند؛ به‌همین منظور در بسته ‌بندی ورق گالوانیزه، تمامی کارگران باید از کلاه ایمنی، دستکش، کفش مخصوص و عینک مناسب استفاده کنند. به دلیل تیز بودن لبه‌های این محصول و وزن بالای آن‌ها تجهیز نمودن کارگران به تمام وسایل ضروری است.

3. دقت در هنگام انبارداری ورق گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه در اثر مجاورت با رطوبت تخریب می‌شوند. توجه به نوع انبارداری و استفاده از تهویه مناسب در انبارها می‌تواند از محصول در برابر شوره زدن جلوگیری نماید.

4. خرید ورق گالوانیزه از شرکت‌های معتبر

برای داشتن یک خرید مطمئن بهتر است، ورق گالوانیزه مورد نظر خودتان را از شرکت‌های معتبر تهیه نمایید. این شرکت‌ها با بسته ‌بندی‌های با کیفیت بالا و مقرون به صرفه از لحاظ قیمت می‌توانند کمک شایانی به شما نمایند. شرکت اصفهان آهن با کمک متخصصین و کارشناسان با تجربه می‌توانند در این امر به شما کمک نمایند.

ورق گالوانیزه به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در صنایع گوناگون به خصوص صنعت ساختمان‌سازی شناخته می‌شود. لزوم بسته ‌بندی ورق گالوانیزه بر اساس استاندارد این محصول، می‌تواند در کیفیت مطلوب آن نقش به‌سزایی داشته باشد. استفاده از شیوه‌های مختلف در بسته ‌بندی به منظور محافظت از سطح در برابر تخریب و خوردگی انجام می‌شود. شیوه‌های متفاوتی بر اساس میزان پوشش دهی و محافظت برای ورق‌های گالوانیزه وجود دارد.

دلائل بسته بندی ورق گالوانیزه چیست؟

مهمترین دلیل این کار، محافظت در برابر تخریب و وارد شدن آسیب به سطح ورق می‌باشد.

ورق‌‎های گالوانیزه به چه صورت بسته‌بندی می‌شوند؟

این محصولات را می‌توان به‌صورت رول یا کلاف بسته‌بندی کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.