با انواع میلگرد آجدار آشنا شوید و کاربرد آن ها را بدانید + ویدئو

معمولاً از میلگرد آجدار به‌منظور ارتقا مقاومت بتن در برابر نیروهای کششی استفاده می‌شود. بتن به‌اندازه کافی برای نیروهای فشاری و فشرده سازی قوی است، اما نیروهای تنشی می‌توانند آن را متلاشی کنند. میلگردهای آجدار گرید متوسط که امروزه به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند در سال 1968 برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

از کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان در مقاوم سازی بتن در انواع سازه بتنی مانند پل‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس BRT، ساختمان‌ها و برج‌ها اشاره کرد، همچنین از این نوع میلگرد در سازه‌های فولادی به‌منظور تقویت سازه، مقاوم سازی در برابر زلزله و مواردی از این دست می‌توان اشاره کرد.

الگوی آجدار یا همان آج روی میلگرد کمک می‌کند تا بتن به سطح میلگرد بهتر بچسبد. نوع الگو، فاصله و ارتفاع آج‌ها که بر روی میلگرد وجود دارد با توجه به نوع و استاندارد تولید متفاوت است. بعضی از میلگردهای آجدار طی فرایند تولید به‌صورت پیش فرض بر روی سطح خود دارای آج هستند، برخی دیگر با عبور از بین قالب آج زن تبدیل به میلگرد آج دار می‌شوند و برخی نیز پس از تولید میلگرد ساده از فرایندی عبور می‌کنند که لایه‌ای سیم به دور آن‌ها پیچیده شده و به میلگرد آجدار بدل می‌شوند.

ویدئو تولید میلگرد آجدار با استفاده از میلگرد ساده:

تاریخچه تولید انواع میلگرد و ویژگی‌های مکانیکی آن‌ها

تاریخچه تولید انواع میلگرد

میلگرد تقویت کننده از جنس فولاد که بیشتر برای افزایش استحکام کششی بتن به‌عنوان عنصر کمکی برای جلوگیری از ترک خوردگی استفاده می‌شود. میلگرد گرید A615 ضمن ایجاد توزیع یکنواخت‌تر تنش‌های ناشی از انبساط و انقباض بتن، به جذب استرس و وزن کمک می‌کند.

بسیاری نیز از این میلگرد برای کاربردهای زینتی به دلیل ظاهر منحصر به فرد با نقش ربان مانند روی آن و ارزان بودن آن استفاده می‌کنند. میلگرد کلاس 40 موجود که حداقل مقدار 40،000 پوند در متر مربع و درجه 60 با 60،000 پوند در متر مربع را تحمل می‌کنند.

انواع میلگرد ساده و آجدار

میلگرد آجدار نورد گرم

انواع میلگرد آجدار

همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد، آج روی میلگردها سبک‌های مختلفی دارد و در ایران سه گرید A2، A3 و A4 میلگردهای آجدار پرکاربرد هستند. اما علاوه بر تفاوت در نوع آج، این نوع میلگرد را می‌توان از نظر کاربرد و تولید نیز دسته بندی نمود که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

میلگرد ترمکس یا TMT

میلگردهای عملیات حرارتی شده با استفاده از فرآیند ترمو مکانیکی بهبود داده می‌شوند و از مقاومت بالایی برخوردار هستند، استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی به‌ویژه در استفاده هم‌زمان در کنار سیمان مسلح (RCC) مقاومت بالایی را ایجاد می‌کند. استفاده از روش ترمکس یکی از جدیدترین فرایندها در تولید میلگردهای فلزی MS با خواص بهبود یافته مانند استحکام، انعطاف پذیری، توانایی جوشکاری، قابلیت خم شدن و بالاترین استانداردهای کیفیت است.

ویژگی‌های میلگردهای TMT

 • شکل پذیری و انعطاف پذیری بهتر
 • استحکام خمشی بیشتر
 • مقاومت در برابر زلزله بیشتر به نسبت میلگردهای ساده کربنی
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مقاومت حرارتی بالا
 • اقتصادی و مقرون به‌صرفه
 • بدون از دست دادن مقاومت در اتصالات جوشی
 • امکان جوشکاری با الکترودهای معمولی

میلگرد آجدار مقاومت بالا یا HSD

میلگردهای آجدار با مقاومت بالا، میلگردهای فولادی پیچ خورده با لبه‌ها، دنده‌ها، طرح ریزی یا تغییر شکل روی سطح آن‌ها هستند. این میلگرد به‌طور گسترده به‌منظور تقویت در ساخت و ساز استفاده می‌شود. این میلگردها در اندازه یا بخش‌هایی از قطر 4 میلی متر تا 50 میلی متر تولید می‌شوند.

ویژگی‌های میلگرد HSD

 • مقدار کم کربن – میلگرد HSD از سطح کربن کمتری برخوردار است و در نتیجه قابلیت شکل پذیری، استحکام و توانایی جوشکاری خوبی دارد.
 • استحکام خمشی بیشتر- میلگردهای HSD به خاطر استحکام خمشی عالی هنگام استفاده از در بتن به‌خوبی شناخته شده‌اند.
 • قابلیت جوشکاری – از آنجا که این میلگردها کربن کمتری دارند، از قدرت جوشکاری 100٪ نسبت به میلگردهای معمولی برخوردار هستند.
 • استحکام کششی بالا – میلگردهای HSD از مقاومت کششی بالایی برخوردار هستند. آن‌ها در فرآیند ساخت و ساز، جایی که خم شدن مجدد زیادی لازم است، مقاومت خوبی را ارائه می‌دهند.
 • دامنه کاربرد گسترده – این میلگردها دارای طیف وسیعی از کاربردها مانند ساخت ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، پل‌ها و غیره هستند.
 • قابلیت انعطاف پذیری رضایت بخش – حداقل وزن و حداکثر استحکام و مناسب برای فشرده سازی و تقویت تنش.

مشخصات میلگرد فولادی تقویت شده

میلگردهای فولادی تقویت شده

میلگردهای تقویت شده با استفاده از مواد فلزی مختلف حاصل از نورد گرم هستند. بیشتر میلگردها از شمش‌های جدید فولادی نورد می‌شوند، اما سایر آن‌ها از ضایعات فولادی یا ریل‌های قطار نورد می‌شوند. میلگردها باید دارای نوعی شناسایی باشند که می‌تواند برای شناسایی نورد تولید کننده از آن‌ها استفاده شود.

انجمن آزمایش و مواد آمریکا (ASTM) حکم شناسایی استانداردی را ایجاد کرده است که همه میلگردها باید مطابق آن باشند:

شماره باید اندازه میلگرد را مشخص کند.

نوع نماد فولاد باید ذکر شود. به‌عنوان مثال، “N” به معنای این است که میلگرد از یک شمش جدید نورد شده است، “W” مخفف فولاد قابل جوشکاری است و برای تولید نوع “A” از فولاد ریل جهت نورد استفاده می‌کند.

درجه شناسایی میلگرد باید ذکر شود: این یا 60 یا 75 یا در واحد متریک 420 یا 520 است. درجه نشانگر قدرت عملکرد میلگرد است.

نمادی که کارخانه سازنده میلگرد را نورد می‌کند باید درج شود: این معمولاً یک حرف واحد یا یک نماد ساده است.

میلگردهای فولادی تقویت شده با مقاومت کمتر تنها سه علامت دارد که نورد تولید کننده میلگرد، اندازه میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده را مشخص می‌کند. فولاد تقویت شده با استحکام بالا از یک سیستم خطی مداوم برای نشان دادن درجه فولاد استفاده می‌کند. اگر میلگرد شامل دو خط باشد، نشان می‌دهد که میلگرد به میلگردهای 75000 psi نورد شده است. هنگامی که یک خط وجود دارد، یک میلگرد نورد شده تحت فشار 60،000 psi را نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture