آشنایی با انواع محصولات مفتولی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از آلیاژهایی که بسیار پُرمصرف است و برای ساخت انواع محصولات و تجهیزات استفاده می‌شود، مفتول است. به وسایلی که از این آلیاژ تهیه می‌شوند، محصولات مفتولی گفته می‌شود. محصولات مفتولی، انواع مختلفی دارند و هم در ساختمان‌سازی و هم در صنایع مختلف، قابل استفاده هستند. از مهم‌ترین انواع محصولات مفتولی می‌توان به توری‌های حصاری (فنس)، توری مرغی، سیم خاردار حلقوی و خطی، توری گابیون، سیم مفتول حرارتی و مسی، توری مش و … اشاره کرد.

انواع محصولات مفتولی و کاربردهای هر کدام

همان‌طور که گفتیم محصولات مفتولی، انواع مختلفی دارند و هر کدام در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این محصولات، هم در ساختمان‌سازی و هم در صنایع مختلف می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال در بخش ساخت‌و‌ساز از محصولات مفتولی به عنوان قالب‌بندی‌ها، آرماتوربندی‌ها در گودبرداری‌های عمیق به منظور ایجاد فضای محفوظ می‌توان استفاده کرد.

بهتر است به صورت خلاصه، نگاهی به انواع و کاربردهای محصولات مفتولی داشته باشیم:

توری مرغی

توری-مرغی

توری‌های مرغی از محصولات مفتولی هستند که انواع مختلفی دارند و در ساختمان‌سازی و حصارکشی لانه‌ی حیوانات، کاربردهای زیادی دارند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به مقاومت بالای آن اشاره کرد که نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد. از مهم‌ترین کاربردهای توری مرغی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به عنوان نگهداری عایق در سازه‌های شیروانی
  • حصارکشی قفس حیوانات
  • عایق‌کاری و گچ‌کاری ساختمان
  • ساخت ستون
  • قابل استفاده دور سوله‌ها

توری حصاری

توری حصاری، همان‌طور که از اسم آن مشخص است، برای حصارکشی دور زمین و باغ‌ها و ساخت حفاظ، مناسب است و مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و از طول عمر بالایی برخوردارند.

توری گابیون

توری-گابیون

توری گابیون از سیم‌های بافته‌شده به هم تشکیل شده‌اند و در اشکال شش‌ضلعی، مربع و مستطیل وجود دارند. جالب است ‌‌بدانید که درون این توری از سنگ و شن پُر شده است که در برخی موارد به آن‌ها توری سنگی هم گفته می‌شود.

نوع فلز به‌کاررفته در توری گابیون با فلزاتی که در ساخت بسیاری از توری‌های دیگر استفاده می‌شود، کاملاً متفاوت است. توری گابیون بر اساس نوع موادی که دارند در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام در زمینه‌ی خاصی کاربرد دارند.

از توری گابیون در صنایع مختلفی مانند سدسازی، ساخت شومینه، ساخت حفاظ، جلوگیری از پوسیدگی لوله، ساخت مبلمان و همچنین ساخت و زیباسازی باغچه، استفاده می‌شود.

توری مش

توری-مش

توری مش، نوع دیگری از محصولات مفتولی است و ساختار آن به صورت شبکه‌ای است که فولادهای افقی و عمودی روی هم قرار گرفته و به هم جوش می‌خورند. این محصول در جنس‌های مختلفی، از جمله توری مش پلاستیکی، توری مش آهنی و توری مش گالوالنیزه ساخته می‌شود.

ساخت پانل، مصارف مربوط به صنایع پتروشیمی، زیرساخت ورزشگاه‌ها و … از مهم‌ترین کاربردهای توری مش هستند.

ویژگی‌های محصولات مفتولی

هرکدام از محصولات مفتولی، ویژگی‌های خاصی دارند؛ اما به طور کلی از مهم‌ترین ویژگی‌های انواع محصولات مفتولی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت بالا: محصولات مفتولی، مقاومت بالایی دارند؛ مقاومت این محصولات به اندازه‌ای است که می‌توانند فشارهای بالا را به راحتی تحمل کنند.
  • دوام و طول عمر بالا: جالب است بدانید که محصولات مفتولی در شرایط ایده‌آل می‌توانند تا 50 سال و یا حتی بیشتر، عمر داشته باشند.
  • انعطاف‌پذیری: محصولات مفتولی از قابلیت شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند. همچنین، به راحتی می‌توان آن‌ها را فرم داد و به اشکال مختلف درآورد.
  • قیمت مناسب: انواع محصولات مفتولی از قیمت مناسبی برخوردار هستند و همین موضوع، آن‌ها را به یکی از پُرطرفدارترین محصولات در صنایع مختلف تبدیل کرده است.

محصولات مفتولی، انواع مختلفی دارند؛ از توری مش گرفته تا توری مرغی، سیم خاردار حلقوی و خطی، توری گابیون، سیم مفتول حرارتی و … که هر کدام با توجه به کاربرد و ویژگی‌هایی که دارند در بخش‌های مختلفی از صنعت و یا حتی ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چه عواملی در قیمت محصولات مفتولی تاثیرگذارند؟

قیمت محصولات مفتولی

به طور کلی، عوامل مختلفی در قیمت نهایی محصولات مفتولی تأثیرگذار هستند. به عنوان مثال، توری فنس که به عنوان حصارکشی اطراف باغ یا کارگاه‌ها استفاده می‌شود، یک محصول گالوانیزه است که می‌تواند مقاومت بالایی در مناطق شرجی و با نوسانات دمایی داشته باشد؛ بنا بر این، فرآیند گالوانیزاسیون بر قیمت نهایی این محصول تأثیرگذار است.

نکته‌ی دیگر اینجاست که این محصولات، مانند سایر مقاطع فولادی تحت تأثیر نوسانات بازار هستند و ممکن است روزانه و یا در طول هفته، تغییر قیمت داشته باشند. بنا بر این، جهت اطلاع از قیمت به‌روز محصولات مفتولی می‌توانید با کارشناسان اصفهان آهن در تماس باشید.

محصولات مفتولی در دو نوع گالوانیزه و سیاه وجود دارند که در ادامه در مورد هرکدام توضیحی خواهیم داد:

مفتول گالوانیزه

در این نوع مفتول، یک لایه از فلز را توسط الکترولیز دور تا دور مفتول می پیچند؛ به این دلیل که مفتول در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدن مقاوم باشد. مفتول گالوانیزه در دو نوع سرد و گرم وجود دارد که نوع گرم، ضخامت بیشتری داشته و مقدار بیشتری از فلز روی به سطح آن آغشته شده است.

مفتول گالوانیزه‌ی گرم نسبت به نوع سرد، مقاومت بیشتری دارد. به طور کلی از مفتول گالوانیزه در ساخت تورهای صنعتی، کشاورزی، مرغداری و … استفاده می‌شود.

مفتول سیاه

مفتول سیاه از کشش میلگردها و حرارت آن‌ها تولید می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی مفتول سیاه می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای آن اشاره کرد. از مفتول سیاه در صنایع مختلفی مانند آرماتوربندی، عایق‌بندی، کشاورزی و … استفاده می‌شود.

در این مطلب به معرفی انواع محصولات مفتولی پرداخته شد. همان ‌طور که گفتیم، توری مرغی، توری مش و توری گابیون از مهم‌ترین محصولات مفتولی هستند که ممکن است خیلی از افراد با کاربرد و ویژگی آن‌ها آشنایی نداشته باشند. این مطلب می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما عزیزان باشد تا بتوانید شناخت کامل‌تری نسبت به محصولات مفتولی داشته باشید و با دقت، آن‌ها را خریداری کنید.

اگر سؤالی و یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و همراهان اصفهان آهن در میان بگذارید. همچین برای دسترسی به قیمت به‌روز آهن آلات، می‌توانید به صفحه‌ی اصلی سایت اصفهان آهن مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.