احتمال افزایش قیمت آهن در زمستان 1400

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

آهن آلات و فولاد به دلیل کاربرد آن‌ها در اکثر صنایع مهم و حساس از لحاظ قیمت گذاری و پیش بینی قیمت در بازار از اهمیت بالایی برخوردار هستند. آهن آلات و مقاطع فولادی لازمه انجام یک فرایند ساخت و ساز به حساب می‌آیند از این رو تعیین قیمت بر روی آن‌ها می‌تواند در روند اجرایی یک پروژه عمرانی و صنعتی تاثیر بسزایی داشته باشد. با توجه به افزایش قیمت تمامی کالاها در بازارهای کشور، آهن و محصولات فولادی از این قاعده مستثنی نبوده و آن‌ها هم دچار افزایش قیمت شده‌اند. عوامل مختلفی بر این افزایش قیمت آهن نقش دارند که در این مقاله از اصفهان آهن به آن خواهیم پرداخت.

تعیین قیمت آهن آلات در بازار

افزایش قیمت آهن

در روزهایی که کشور ما با وجود بیماری و ویروس کرونا از افزایش بی رویه نرخ ارز و شرایط عجیب پیش آمده رنج می‌برد، عوامل دیگری نیز به وجود آمده‌اند که موجب افزایش قیمت آهن در بازارهای داخلی شده است. بسیاری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی به دلیل افزایش هزینه‌ها مسدود شده‌اند و ناتمام مانده‌اند.

باید به این نکته توجه داشت که تعیین نرخ و قیمت آهن و مقاطع فولادی به چندین عامل  بستگی دارد. همیشه برای این‌گونه موارد یک هزینه کمینه وجود دارد که شامل هزینه مواد اولیه، هزینه تولید، بررسی و کنترل کیفیت و … را شامل می‌شود. به همین جهت با افزایش قیمت ماده اولیه مانند شمش، هزینه نهایی تولید آهن نیز دستخوش تغییر رو به افزایشی دارد.

عوامل دیگری مانند نرخ ارز، نوسانات بازار، میزان عرضه و تقاضا، شرایط بازار، شرایط اقتصادی و سیاسی کشور نقش مهمی در قیمت گذاری محصولات آهنی خواهند داشت. تمامی این عوامل به صورت زنجیره‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته و افزایش قیمت را موجب می‌شوند.

نرخ دلار و افزایش احتمالی قیمت آهن

نرخ دلار یکی از عوامل تعیین کننده قیمت مواد اولیه است. از این رو برای پیش بینی و تعیین قیمت آهن آلات باید نرخ دلار را در نظر بگیریم. از جمله مواردی که بر نرخ دلار در ایران تاثیرگذار است سیاست‌های جهانی، رشد بهره‌وری مصرف کننده و رویدادها و شرایط سیاسی کشور است.

محققان و کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده‌اند با توجه به وضعیت بازار و نوسان قیمت آهن در بازارهای جهانی، نمی‌توان پیش بینی دقیقی برای افزایش قیمت آهن در ایران داشته باشیم. هر چند طی ماه‌های گذشته قیمت آهن ثابت مانده و دستخوش تغییرات نشده است اما این احتمال وجود دارد که با کوچک‌ترین تلنگر دچار تغییر شده و روند رو به رشد را طی خواهد نمود.

تحریم و افزایش قیمت آهن

کشور ما یکی از تولید کنندگان آهن آلات و محصولات وابسته به آن است که ماده اولیه تولید خود را از سایر کشورها وارد می‌نماید. با توجه به وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود در عرضه از جانب سایر کشورها، شرایط و اوضاع برای تولید کنندگان سخت‌تر شده و در نهایت منجر به افزایش قیمت آهن شده است.

تولید کنندگان برای تامین نیاز اولیه خود برای مواد باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایند تا با وجود تحریم‌ها بتوانند ماده اولیه را وارد نمایند. علاوه بر این به دلیل محدودیت‌ها تعداد خریداران جهانی این صنعت کمتر شده و بازار صادرات آهن را دچار اختلال نموده است. در نتیجه تولید کننده با افزایش قیمت برای مصرف کننده داخلی مشکلات هزینه‌ای خود را برطرف می‌کند.

میزان عرضه و تقاضا

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در قیمت آهن توجه به میزان عرضه و تقاضا با در نظر گرفتن شرایط جوی و آب و هوایی منطقه است. صنعت ساختمان سازی از پراستفاده‌ترین صنایع برای محصولات آهنی و میلگرد است. بیشتر عمده فعالیت‌های عمرانی در نیمه اول سال انجام می‌شود از این رو میزان تقاضا در نیمه دوم تا حدی کاهش می‌یابد و به دلیل میزان تقاضای بیشتر در نیمه اول سال قیمت این محصولات بیشتر خواهد بود.

ایجاد حباب در قیمت گذاری

در این روزها که کشور با گرانی و افزایش قیمت کالاها در تمامی بازارها مواجه است، رکود اقتصادی، گرانی مسکن و هزینه‌های رو به افزایش در ساختمان سازی موجب شده تا خریداران آهن از تهیه آن صرف نظر نمایند. از طرفی دیگر تولید آهن و فولاد با توجه به تعداد زیاد تولید کنندگان بیش از نیاز کشور است و همین امر موجب شده تا قیمت آهن روند رو به رشدی داشته باشند. با توجه به دلایل ذکر شده این قیمت گذاری واقعی نبوده و ما با یک حباب قیمت روبرو هستیم.

پیش بینی قیمت گذاری آهن

پیش بینی قیمت گذاری آهن

تعیین قیمت در بازار آهن و پیش بینی آن به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. هر چند پیش‌بینی‌های کوتاه مدت تاثیر بر قیمت گذاری بازارهای داخلی داشته و موجب ایجاد تعادل در قیمت‌ها می‌شود اما با توجه به وجود بیماری کرونا و افزایش قیمت دلار پیش‌بینی‌های بلند مدت در مورد افزایش قیمت آهن در روزهای آتی خبر می‌دهد. همان طور که گفته شد تاثیر پذیری قیمت آهن از بازارهای جهانی و تغییرات نرخ ارز و دلار در کشور ما موجب شده تا با افزایش ناگهانی قیمت آهن روبرو شویم.

با توجه به نوسانات ارزی و مشخص نبودن اوضاع در مورد تحریم‌ها و وضعیت محدودیت‌ها برای کشور نمی‌توان به درستی قیمت آهن را پیش بینی نمود. هر چند تحلیلگران اقتصادی امیدوارند با صحبت مسئولان در مورد برجام با آمریکا بتوان حباب ایجاد شده از قیمت را شکسته و یک ثبات به بازار آهن داده شود.

از طرفی دیگر با توجه به مشکلات بد اقتصادی و نبود قوانین جامع نظارتی در مورد ساخت و سازها، تقاضا برای تهیه آهن کمتر شده و همین امر تاثیر چندانی بر فروش و بازار نخواهد داشت.

اگر شما هم یکی از مصرف کنندگان آهن هستید که در این بازار دچار سردرگمی شده‌اید می‌توانید با مشاورین و کارشناسان با تجربه اصفهان آهن در مورد کسب اطلاعات بیشتر در مورد احتمال افزایش قیمت آهن در زمستان 1400 در ارتباط باشید تا با انتخابی مطمئن از پرداخت هزینه‌های اضافه جلوگیری نمایید.

جمع بندی

با توجه به قیمت گذاری‌های انجام شده در مورد آهن و پیش بینی آن در بازار سال 1400 نباید از پیش‌بینی‌های از قبل انجام شده به راحتی عبور کنید. اوضاع و شرایط بد اقتصادی موجب شده است تا خریداران بسیاری پروژه‌های عمرانی خود را متوقف نمایند تا بیشتر دچار ضرر نشوند و تنها افرادی در حال خرید و فروش آهن هستند که با وجود شرایط نا به سامان نیاز به آن دارند. قیمت آهن در سال 1400 با توجه به نرخ قیمت گذاری دلار، طلا و … سنجیده و مشخص می‌شود. با این روند افزایشی قیمت‌ها در روزهای آتی، بازار افزایش قیمت آهن را مشاهده خواهد کرد.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات، روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.