همه چیز درباره اصول ساختمان سازی مدرن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

از دیرباز تاکنون انسان سعی بر این داشته تا سر پناه ایمنی برای خود بسازد. در طول تاریخ بارها و بارها شکل و مصالح به کار رفته در ساختمان سازی تغییر کرده و هدف از این کار مستحکم کردن پناهگاه‌ها برای زندگی بشری بود. اصول ساختمان سازی این روزها را نمی‌توان با عصر قدیم مقایسه کرد، اما بدون شک هدف از ساخت مسکن در هر زمان مشترک بوده و ایده‌های موجود در هر زمان قابل احترام است.

امروزه با شناخت مصالح مقاوم و ایده‌های نو، خانه‌های مستحکمی ساخته می‌شود. ما در این مطلب از دانشنامه اصفهان آهن سعی داریم تا شما را با اصول ساختمان‌ سازی مدرن بیشتر آشنا کنیم. ضمن اینکه روش های کاهش هزینه ساختمان سازی را پیش تر توضیح داده ایم.

فایل صوتی

اصول ساختمان سازی مدرن

روش‌های جدید ساختمان سازی
روش‌های جدید ساختمان سازی

راه‌های زیادی برای ساخت یک خانه جدید وجود دارد. تکنولوژی‌های جدید سبب بهبود رشد سازه‌های ارزان قیمت و مقرون به صرفه و در عین حال مقاوم شده‌اند. یکی از تصمیمات کلیدی هنگام ساخت یک خانه، انتخاب روش ساخت آن است. در این مطلب ما به بررسی اصول ساختمان سازی مدرن و روش‌های مختلف ساخت می‌پردازیم زیرا امروزه راه‌ و روش‌های جدید جایگزین شیوه‌های سنتی شده‌اند.

قالب عایق بتنی

قالب عایق بتنی یا به اختصار ICF سیستمی برای کار با بتن آرمه است. حتما می دانید که در بتن آرمه، بتن با میلگردهای تقویتی مسلح می‌شود تا مقاومت کششی و خمشی سازه را افزایش دهد. این قالب‌ها از عایق‌های حرارتی با استحکام بالا ساخته می‌شوند و به صورت دائمی به عنوان لایه داخلی و بیرونی در محل می‌مانند.

این پنل‌ها دقیقا مشابه آجرهای لگو در کنار هم ساختار یک دیوار را تشکیل می‌دهند و حاصل این کار دیواری از بتن درجا است که با دو ماده عایق احاطه می‌شود. این سیستم‌ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و از نظر مصرف انرژی نیز بهینه هستند.

سطوح داخلی و خارجی در این سیستم به روش سنتی انجام می‌شود و به همین دلیل از نظر ظاهری تفاوتی با سایر سازه‌ها ندارد. این سیستم براساس اصول ساختمان سازی مدرن طراحی شده است و هر طرحی از جمله دیوارهای دارای انحنا را می‌توان با این سیستم ساخت.

ایر کلایت (بتن سبک گازی)

ایر کلایت (بتن سبک گازی)
ایر کلایت (بتن سبک گازی)

بتن هوادهی شده اتوکلاو، موسوم به ایرکلایت یا بتن سبک گازی، از مصالح ساختمان سازی مدرن است. این مصالح با محیط زیست سازگار هستند و از مواد خام مانند شن، سیمان، آهک و گچ به عنوان عامل ایجاد پیوند و از آلومینیوم به عنوان عامل هوادهی در این مصالح استفاده می‌شود.

این بتن ضمن پروسه تولید، در قالب‌های بزرگی ریخته می‌شود و در اتوکلاو با بخار ساخته می‌شوند. از مزایای این مصالح ساختمانی مدرن می‌توان به مقاومت در برابر آتش سوزی اشاره کرد.

ایرکریت سیستم ساخت ماژول کاملی است که امکان بنای سریع و مقرون به صرفه را فراهم می‌آورد. در ساختمان سازی مدرن به تمام جوانب کار توجه می‌شود.

این سیستم از پنل‌هایی در ابعاد استاندارد و با کاربری‌های متفاوت تشکیل می‌شود‌. از انواع این پنل‌ها می‌توان به پنل‌های کف، دیوار حمال، سقف، پارتیشن و … اشاره کرد.

ابعاد دقیق محصول، سادگی اجرا و استفاده از مواد سبک، پروسه ساخت را سرعت می‌بخشد. این پنل‌ها استفاده از نیروی کار انسانی و مصرف مواد عایق را کاهش می‌دهد. این گزینه برای مناطقی که احتمال زمین لرزه دارند، بسیار مناسب است.

spider tire

در اصول ساختمان سازی مدرن از مصالح جدیدی استفاده می‌شود. spider tire یک سیستم بتن ریزی نوین است که برای دیوارهای بتنی با هر نوع کاربردی نظیر دیوار حائل، خانه‌های بتنی، استخرها، سقف و… طراحی می‌شود.

این سیستم یک چهارچوب موقت برای ایجاد اتصال تخته‌های چند لایه ایجاد می کند که با پیچ متصل می شوند. پس از عمل آوری بتن و رگه‌های تخته چندلا، با باز کردن پیچ ها قابل جداسازی هستند و می‌توان آن‌ها را در پروژه‌های آتی مورد استفاده قرار داد.

این سیستم ساختاری در هم تنیده دارد که امکان جریان یافتن بطن را محقق می‌سازد و در نهایت دیوار بتنی یکپارچه و مستحکمی را فراهم می‌کند. میلگردها در این چهارچوب بدون نیاز به بستن در محل خود ثابت می‌مانند. همچنین شکافی برای تعبیه عایق داخل آن پیش‌بینی شده است.

از مزایای این سیستم می‌توان به کاهش نیروی کار اشاره کرد، چرا که سنگین‌ترین قطعه در این سیستم یک ورقه تخته چندلا می‌باشد. این سیستم ساخت، روشی ساده و مقرون به صرفه را برای ساخت دیوارهای بتنی در هر شکل و با هر ضخامت و ابعادی ارائه می‌کند. باید خاطر نشان شد که امکان استفاده از این سیستم برای ساخت سقف بتنی یک بنا وجود دارد.

در اغلب طوفان‌ها، اولین قربانی هر خانه سقف آن است. با استفاده از این سیستم امکان ساخت روکش بتنی برای هر سطحی فراهم می‌شود. نکته مهم اینجاست که اگر سقف و دیوارها به یکدیگر متصل باشند، احتمال آسیب دیدن خانه در برابر عوامل طبیعی به حداقل می‌رسد.

بلوک‌های چوبی عایق بندی شده

بلوک‌های چوبی عایق بندی شده
بلوک‌های چوبی عایق بندی شده

امروزه اکثر خانه‌ها در جای جای دنیا براساس اصول ساختمان سازی مدرن ساخته می‌شوند و روش‌های جدید به خوبی جایگاه خود را یافته‌اند. در این میان کمپانی بلژیکی Gablok، روش ساخت منحصر به فردی با استفاده از بلوک های چوبی عایق بندی شده ابداع کرده است.

هدف از این روش تحلیل فرآیند ساخت و ارائه راهکاری ساده و مقرون به صرفه است تا هر شخصی بتواند خانه خودش را به این روش بسازد. کیت خانه چوبی شامل بلوک‌های عایق بندی شده سیستم کف سفارشی، تیرها و سرطاق‌های عایق بندی می‌باشد که به کمک آنها می‌توانید خانه چوبی خود را بسازید.

بدنه خارجی بلوک‌ها، تخته‌ای از جنس چوب فشرده مخلوط با صمغ طبیعی است. در داخل بلوک پلی استایرن انبساطی به همراه افزودنی از جنس گرافیت به منظور عایق بندی استفاده می‌شود. در طراحی سیستم روشی برای اتصال بلوک ها بدون نیاز به چسب پیش بینی شده است. مصالح ساختمانی مدرن، کار ساختن خانه را بسیار آسان کرده است.

پس از ترسیم نقشه اجزای پیش ساخته مورد نیاز در محل سایت تحویل داده می‌شود. با استفاده از این روش امکان زمان‌بندی دقیق ساخت سازه محقق می‌شود و ضایعات تولید شده در ساخت خانه به کمترین مقدار می‌رسد. امکان ساخت خانه دوطبقه با این روش وجود دارد.

در عصر حاضر بشر با تکیه بر علم و دانش توانسته روش‌های جدیدی برای زندگی آرام خود ابداع کند. ساخت یک سرپناه ایمن یکی از مهم‌ترین کارهای ما انسان‌ها است. خوشبختانه اصول ساختمان سازی مدرن انسان‌ها را برای ساخت خانه‌های مقاوم و در عین حال مقرون به صرفه راهنمایی می‌کند. مهندسین و محققین زیادی در جهان برای طراحی سازه‌های مختلف تلاش می‌کنند و خوشبختانه نتایج شیرین این تحقیقات در جوامع کاملا ملموس است.

از روش‌های جدید ساختمان سازی می‌توان به قالب عایق بتنی، ایرکلایت، spider tire و بلوک‌های چوبی عایق بندی شده اشاره کرد.  شما نیز می‌توانید از این روش‌ها برای ساخت خانه خود بهره ببرید.

بهترین زمان برای ساخت و ساز مدرن چه زمانی است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان هستند.

ارزان ترین روش برای ساخت ساختمان مدرن چیست؟

روکش سنگ طبیعی و مصنوعی

روش های مدرن سازی ساختمان چیست؟

قالب عایق بتنی، ایرکلایت، بلوک چوبی عایق و spider tire

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.