اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تخریب سازه‌ها شامل دلایل بسیاری می‌شود که روی روش، زمان و هزینه تخریب تاثیر می‌گذارند. اما این عملیات حائز حساسیت بالایی است؛ از این رو توصیه می‌شود اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان را بدانید و از آن‌ها دوری کنید. نوع و کیفیت تجهیزات به کار رفته در ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید میلگرد و تیرآهن این روزها موجب شده بسیاری از مهندسان تعداد کمتری از این لوازم فولادی را به کار ببندند. همین موضوع استحکام سازه را زیر سوال می‌برد و به عنوان یکی از دلایل اصلی تخریب سازه‌ها شناخته می‌شود.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

دلایل تخریب ساختمان

ساختمان‌ها همیشه هم امن نیستند. پس از گذشت مدتی عمر این سازه‌های بتنی یا فلزی به اتمام می‌رسد و اگر آن‌ها را تخریب نکنید؛ امنیت کل منطقه را به خطر می‌اندازد. از سوی دیگر عوامل طبیعی نیز ممکن است منجر به تخریب بخشی از ساختمان شوند. در این حالت به منظور بهبود امنیت سازه، کل ساختمان را تخریب و بازسازی می‌کنند. از سوی دیگر بازسازی ساختمان ممکن است به دلایل زیبایی شناختی باشد. برای مثال سازه‌های تاریخی نه تنها باید مقاوم سازی شوند؛ بلکه حفظ عناصر زیبایی ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این ساختمان‌ها زمان و هزینه بیشتری صرف می‌شود. نکات تخریب ساختمان بسیار است؛ مطالعه و به کار گیری این نکات می تواند از اشتباهات برگ هنگام تخریب ساختمان جلوگیری می‌کند.

عوامل موثر بر زمان و هزینه تخریب

زیربنای ساختمان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر زمان و بهای تخریب سازه است. هرچه متراژ تخریب گسترده‌تر باشد؛ هزینه و زمان موردنیاز برای این عملیات بیشتر می‌شود. به یاد داشته باشید متراژ ساخت سازه نیز مهم است.

زمان و هزینه تخریب ساختمان

هرچه عمر ساختمان کوتاه‌تر باشد، مواد و مصالحی که در تولید آن به کار گرفته شده‌اند تازه‌تر و سالم ترند. این یعنی این تجهیزات استحکام خود را حفظ کرده‌اند؛ بنابراین برای عملیات تخریب نیاز به ماشین آلات قوی‌تر و گران قیمت‌تر دارید. همین موضوع هزینه تخریب سازه را افزایش می‌دهد. البته برای انتخاب ماشین آلات تخریب باید عوامل دیگری را نیز در نظر گرفت. از جمله این عوامل می‌توان به استحکام و کیفیت مواد اولیه سازه، عمق تخریب و انصاف راننده اشاره کرد.

جالب است بدانید عملیات تخریب برای سازه‌های فلزی و آجری بسیار ساده‌تر است. ساختمان‌های بتنی، از بتن مسلح استفاده می‌کنند؛ همین موضوع عمر این ساختمان‌ها را افزایش می‌دهد. البته عواملی نیز هستند که عمر مفید سازه بتنی را کاهش می‌دهند.

ایمن سازی تخریب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. تجهیزاتی که باید برای ایمن کردن تخریب استفاده کنید، هزینه زیادی ندارند اما بسیاری از پیمانکاران از آن سرباز می‌زنند.

تجربه کارگران یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند احتمال بروز اشتباهات بزرگ در تخریب ساختمان را کاهش دهد. اما استخدام این کارگران نه تنها مشکل است؛ بلکه هزینه تخریب را افزایش می‌دهد. اما به یاد داشته باشید به کار گرفتن این افراد می‌تواند زمان تخریب سازه را کاهش دهد.

روشی که برای تخریب سازه استفاده می‌کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. مهندسان سازه باید با انواع راه و رسم‌های تخریب ساختمان آشنا باشند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کنند. عوامل و متغیرهای بسیاری هستند که روی زمان و هزینه تخریب تاثیر می‌گذارند؛ اما مهم‌ترین عامل، روشی است که برای این عملیات انتخاب می‌کنید.

بهترین روش ‌های تخریب ساختمان

روش‌های تخریب سازه بسیار است. اینکه کدام روش را انتخاب کنید؛ مستلزم دانش، مهارت و اطلاعات بسیاری است که باید از ساختمان به دست آورید. در ادامه به برسی اصلی‌ترین روش‌های کاربردی تخریب ساختمان در ایران می‌پردازیم؛ معایا و معایب هر کدام را نیز زیر ذره بین قرار می‌دهیم.

بهترین روش تخریب ساختمان

دستگاه‌های پنوماتیکی و هیدرولیکی روشی به روز است که دستگاه‌ها در آن ظاهری شبیه به بیل مکانیکی دارند. هرچه اندازه بیل آن‌ها بزرگتر باشد؛ هزینه افزایش می‌یابد؛ اما ساختمان شما در مدت کمتری تخریب می‌شود. پیاده روها، جاده‌ها، فنداسیون و عرشه اسکله‌ها و پل‌ها از جمله سازه‌هایی هستند که برای تخریب آن‌ها از این لوازم استفاده می‌کنند. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت مانور و دسترسی آسان
  • قابلیت کنترل از راه دور
  • به کار گرفتن در زیر آب

البته استفاده از این دستگاه‌ها معایبی نیز دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به تولید صدا، گرد و غبار و لرزش اشاره کرد.

یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌هایی که در روش تخریب بتن تحت فشار به کار گرفته می‌شود، کرگیری مکانیکی نام دارد. با استفاده از این وسیله دیوارها را برش زده و عملیات تخریب بی‌سروصدا و آرامی را تجربه می‌کنید. پس از خرد کردن دیوار ماشین‌های دیگری برای انتقال نخاله‌های ساختمانی به کار گرفته می‌شود. استفاده از این روش معایبی دارد که از جمله آن می‌توان به امکان برخورد به میلگردهای تسلیح اشاره کرد. این برخورد یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان است. اما مزایای بسیار این روش از این جمله است:

  • هزینه پایین
  • سروصدای کم و بدون لرزش
  • امکان کنترل جهت حرکت ترک‌ها و تخریب بتن

به کار گرفتن مواد شیمیایی روش سخت‌تری است که بیشتر برای تخریب سازه‌های درون کوه و… به کار گرفته می‌شود. از جمله ویژگی‌های این روش می‌توان به حساسیت به تغییرات دمایی (اگر این نوسانات زیاد باشد، اثر مواد شیمیایی کاهش می‌یابد.)، هزینه بالا، کاهش صدا، لرزش، گرد و غبار اشاره کرد. مقاومت بتن در برابر خوردگی از جمله مهم‌ترین نکاتی است که در این روش باید موردتوجه قرار بگیرد. 

گوی تخریب یکی دیگر از روش‌های تخریب ساختمان است که این روزها کمتر استفاده می‌شود. این روش از نظر امنیت، در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد!

فروپاشی عمدی نام روشی دیگر برای تخریب ساختمان است که شامل برداشتن یا کاهش استحکام عناصر اصلی سازه می‌شود. در این روش باید از کارگران حرفه‌ای و آموزش دیده بهره مند شوید.

برش اره‌ای برای زمانی مناسب است که در کنار تخریب سازه عملیات‌های دیگری را نیز روی آن انجام می‌دهید؛ چرا که این روش ظرافت بیشتری دارد. از سوی دیگر سروصدا و گرد و غبار در این روش جایی ندارند.

اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان

استفاده از لودر برای بارگیری ضایعات ساختمانی یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی است که در تخریب ساختمان مرتکب می‌شویم. لودر نخاله‌های ساختمانی را جا به جا کرده و بارگیری می‌کند. برای این عملیات باید از بیل مکانیکی استفاده کنید.

برش زدن یکباره تیرهای سازه از نظر امنیت کارگران اشتباه است. چرا که ممکن است پس از برش زدن، ساختمان به صورت کامل بریزد. سقوط آزاد تیرها خطرناک است؛ بنابراین توصیه می‌شود پیش از برش زدن این مصالح ساختمانی باید آن‌ها را مهار کنیم.

به یکباره انداختن بخش‌های اصلی و مهم ساختمان یک اشتباه رایج هنگام تخریب ساختمان است که باید از آن جلوگیری کنید. از جمله این بخش‌ها می‌توان به سقف سازه اشاره کرد. اگر سقف به یکباره سقوط کند؛ وزن بیشتری را به طبقه پایینی وارد می‌کند. همین موضوع سازه را سست و کار در آن را غیرممکن می‌سازد.

بیمه نکردن ساختمان چه هنگام بازسازی چه تخریب یکی از اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان است که مشکلات بسیاری به وجود آورده است. در قانون سازه هنگام تخریب بیمه اجباری نیست؛ اما بهتر است این کار را انجام دهید تا در صورت بروز حادثه از خسارت‌های احتمالی بکاهید.

مکان قرارگیری ماشین‌ها هنگام تخریب سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از ساختمان‌ها این تجهیزات در مکان مناسبی قرار نمی‌گیرد؛ زمانی که سازه سست می‌شود، امکان ریختن مصالح روی ماشین‌ها زیاد است. این موضوع هنگامی که از روش تخریب مکانیکی استفاده می‌کنیم بیشتر به چشم می‌آید.

یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان توجه نکردن به سازه‌های مجاور است. در سازه‌های بسیاری دو ساختمان مجاور به یکدیگر تکیه کرده‌اند. در این سازه‌ها پیش از هر کاری باید به پایدار کردن دیوار ساختمان مجاور فکر کنید. روش‌های متفاوتی برای مقاوم سازی ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی تخریب به یکباره هر کدام از بخش‌های سازه، اشتباه هولناکی است. این کار شوک بزرگی به ساختمان وارد می‌کند و ممکن است موجب ریزش دیگر بخش‌های سازه شود.

نداشتن نقشه ساختمان و لوله‌ها ممکن است مشکلات بسیاری به همراه داشته باشد. اگر هنگام تخریب سازه به لوله‌ها آسیب برسد، علاوه بر مشکلاتی که با اداره موردنظر پیش می‌آید؛ به همسایه‌ها نیز ظلم می‌شود. از سوی دیگر اگر مدت تخریب زیاد باشد، ممکن است لوله ریزش کند.

اشتباه مراقبت نکردن از پیاده روها این روزها کمتر اتفاق می‌افتد. اگر عملیات‌های مراقبتی از پیاده روها را انجام ندهید؛ جان بسیاری را به خطر می‌اندازید.

اشتباه تخلیه نخاله‌ها در ایران چندان جدی گرفته نمی‌شود! اما تخلیه این ضایعات در مکان نامناسب مشکلات بسیاری برای آیندگان به همراه دارد. توصیه کارشناسان اصفهان آهن این است که پیش از شروع تخریب، مکان مناسبی را برای تخلیه این نخاله‌ها در نظر بگیرید. البته بسیاری از این نخاله‌ها دوباره در سازه به کار گرفته می‌شوند.

نکاتی برای جلوگیری از بروز این اشتباهات

اولین نکته‌ای که می‌تواند جلوی بسیاری از اشتباهات هنگام تخریب سازه را بگیرد؛ انجام محاسبات پیش از شروع عملیات است. شما باید بدانید کدام دیوار اصلی یا بارکش است یا کدام دیوار به سازه‌های همسایه تکیه کرده است. همچنین باید از مواردی همچون استحکام، نوع سازه (فلزی، بتنی یا غیره) و خاک اطلاع یابید. این اطلاعات می‌تواند جلوی بروز بسیاری از اشتباهات را بگیرد.

نه تنها تخریب یا بازسازی ساختمان، بلکه هر عملیاتی بهتر است پیش از شروع مجوزها و پروانه‌های لازم را اخذ کند. برای تخریب سازه‌ها نیز به مجوزهایی نیاز دارید. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بنچاق و اصل سند به همراه کپی آن
  2. نقشه تفکیکی ساختمان
  3. نقشه هوایی سازه
  4. اطلاعات و مدارک هویتی مالک یا وکیل قانونی

اگر می‌خواهید هنگام تخریب ساختمان منفجر شوید؛ پیش از تخریب انشعابات آب، برق و گاز را قطع نکنید! هرگونه نشتی در سیستم لوله‌ها می‌تواند سرآغاز بروز مشکلات بسیاری هنگام تخریب و بازسازی باشد.

تخریب اصولی ساختمان

این عملیات برای کارگران بیش همه خطرناک است؛ به خصوص اینکه تخریب از بالاترین طبقه ساختمان آغاز می‌شود. بنابراین توصیه اصفهان آهن به پیمانکاران پروژه‌های تخریب این است که برای کارگران کمربندهای ایمنی بخرند.

پیش از شروع تخریب باید مکان‌هایی که چاه دارند یا به صورت مستقیم روی حوزه‌های آبریز واقع شده‌اند مشخص شود. برای ایمن سازی ساختمان باید چاه‌ها و حوزه‌های آبریز را پر کرد یا ساختمان را با دقت فراوان به روش‌های ضریف‌تر تخریب کرد.

اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان می تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری شود. جلوگیری از بروز این اشتباهات می تواند تضمین کننده جان شما و دیگر کارگران ساختمان باشد. در این مقاله به برسی اصلی ترین غلط هایی که ممکن است در این عملیات مرتکب شوید پرداختیم. در نهایت نیز راه های پیشگیری از بروز این مشکلات را به شما عزیزان معرفی کردیم. اگر در این زمینه سوالی دارید کارشناسان ما آماده ارائه به روز ترین اطلاعات به شما عزیزان هستند؛ کافی است سوالات خود را کامنت کنید.

اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان می تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری شود. جلوگیری از بروز این اشتباهات می تواند تضمین کننده جان شما و دیگر کارگران ساختمان باشد. در این مقاله به برسی اصلی ترین غلط هایی که ممکن است در این عملیات مرتکب شوید پرداختیم. در نهایت نیز راه های پیشگیری از بروز این مشکلات را به شما عزیزان معرفی کردیم. اگر در این زمینه سوالی دارید کارشناسان ما آماده ارائه به روز ترین اطلاعات به شما عزیزان هستند؛ کافی است سوالات خود را کامنت کنید.

چرا باید ساختمان ها را تخریب کنیم؟

بسیاری از سازه های فولادی و بتنی در طی زمان استحکام خود را از دست می دهند. بازسازی این ساختمان ها نیازمند تخریب سازه است.

چگونه می توان ساختمانی را تخریب کرد؟

روش های متفاوتی برای تخریب سازه وجود دارد. یکی از مهم ترین اشتباهاتی که پیمانکاران مرتکب می شوند، استفاده از روش نامناسب است. چرا که علاوه بر افزایش زمان پروژه، هزینه های مربوط به آن را نیز بیشتر می کند.

رایج ترین اشتباهات هنگام تخریب ساختمان کدام اند؟

استفاده از لودر برای جا به جایی نخاله های ساختمانی، تخریب یکباره هر کدام از اجزای ساختمان و توجه نکردن به سازه های کجاور از جمله اصلی ترین اشتباهاتی است که هنگام تخریب ساختمان رخ می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.