علت استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

میلگرد یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مقاطع فولادی است که ترکیب آن با بتن نقش مهمی در ساختمان‌سازی ایفا می‌کند. این محصولات می‌توانند مقاومت یک ساختمان را در برابر حوادث طبیعی و بارهای وارد شده بالا ببرند. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که دلایل استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی چیست؟ ما در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم. تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

فایل صوتی

فایل ویدئویی

علت استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی

بتن، مقاومت فشاری بالا و مقاومت کششی ناچیز دارد؛ به‌همین دلیل، استفاده از میلگرد در بتن می‌تواند این ضعف را جبران کند. میلگردهایی که در بتن به کار می‌روند، وظیفه‌دارند تنش‌های کششی اعمال‌شده را تحمل کنند تا بتوانند مقاومت بالایی به ساختمان ببخشند.

استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی

در زمان خرید، علاوه بر توجه به قیمت و روند خرید میلگرد باید به کیفیت آن هم توجه ویژه داشته‌باشید؛ اگرچه این محصول در ظاهر سازه به چشم نمی‌آید، اما به‌عنوان اسکلت اصلی ساختمان می‌تواند از جان افراد حفاظت کند. اگر برای هر سازه متناسب با شرایطی که دارد میلگرد باکیفیت در نظر گرفته شود، باعث افزایش عمر مفید ساختمان و به‌حداقل رساندن خسارت به سازه خواهد شد.

میلگردها معمولا در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند که نوع آجدار به دلیل داشتن برجستگی روی سطح خود به‌راحتی می‌تواند به بتن بچسبد و مقاومت بیشتری را فراهم کند. مهمترین دلائل استفاده از این محصول در بتن موارد زیر هستند:

 • استفاده از این مقطع فولادی باعث افزایش عمر مفید ساختمان می‌شود.
 • میلگردها نسبت به سایر مصالح دیگر مقاومت بیشتری دارند.
 • مواداولیه میلگرد به‌راحتی در دسترس است.
 • سازگاری میلگرد با بتن، یکی دیگر از دلائل استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی است.

میزان استفاده از میلگرد در بتن چقدر است؟

این میزان باتوجه به نوع اسکلت ساختمان تعیین می‌شود. معمولا این مقدار در اسکلت‌های بتنی و فلزی متفاوت است. در اسکلت بتنی مقدار فولاد مصرفی، بدون در نظرگرفتن وزن آرماتور سقف، از 35 تا 70 کیلوگرم متغیر و برای اسکلت‌های فلزی از 40 تا 105 کیلوگرم است.

استفاده از میلگرد در بتن

باتوجه به این موضوع که ساختمان از اسکلت بتنی یا فلزی ساخته‌شده، مقدار آرماتور موردنظر هم متفاوت است. برای ساختمان‌های بتنی به ازای هر متر معکب ستون، به 35 الی 45 و برای ساختمان‌هایی که اسکلت فلزی دارند به چیزی حدود 45 الی 65 کیلوگرم میلگرد احتیاج خواهید داشت.  این فرضیه که هرچقدر آرماتور در ساختمان به کارگرفته شود، استحکام و مقاومت آن بیشتر می‌شود، نادرست است!

چند نوع میلگرد وجود دارد؟

میلگرد یک آلیاژ فولادی است که با عناصری مانند کربن، کروم، نیکل و… ترکیب می‌شود. به‌طور کلی 4 استاندارد برای میلگردها در نظر گرفته می‌شود که عبارتند از:

 • میلگرد A1
 • میلگرد A2
 • میلگرد A3
 • میلگرد A4
دلایل استفاده از میلگرد در ساختمان‌سازی

میلگردهای A1 در دسته میلگردهای ساده و بدون آج  قرار می‎گیرند که ویژگی‌های خاص خود را دارند و معمولا در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. این در حالی است که نوع آجدار این محصول را می‌توان در گریدهای A2 تا A4 دید که هرکدام خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوتی دارند و روی سطح این محصولات برجستگی‌هایی دیده می‌شود.

میلگرد به کار رفته در ساختمان چه خصوصیاتی باید داشته‌باشد؟

میلگردهای به کاررفته در سازه از نظر روش تولید، شکل رویه، قطر اسمی و جوش‌پذیری باید شرایط زیر را داشته‌‌باشند.

روش تولید

میلگردها در کارخانه‌های متفاوت به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند. این روش‌ها عبارتند از:

 • فولاد نورد شده در حالت گرم
 • نورد سرد
 • روش ترمکس

جوش‌پذیری

فولاد از نظر جوش‌پذیری به سه دسته زیر طبقه‌بندی می‌شود.

 • فولاد نرم
 • فولاد نیمه‌سخت
 • فولاد سخت

شکل رویه

در میلگردهای ساده، اصطکاک کمی وجود دارد؛ برای اینکه اصطکاک بین این محصول و بتن بیشتر باشد، از نوع آجدار در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

قطر اسمی

قطر اسمی در اصل همان سایز این مقطع فولادی است و به‌طور کلی تفکیک این محصولات بر این اساس انجام می‌شود.

کیفیت میلگرد

میلگردی که در سازه استفاده می‌شود، باید کیفیت لازم را داشته‌باشد. این محصولات به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شوند و دیگر کارائی لازم را نخواهند داشت؛ به همین دلیل مهم است که بتوانید نوع باکیفیت آن را خریداری کنید. در زمان خرید، باید برگه آنالیز را از فروشنده درخواست کنید تا مطمئن شوید که آزمایش‌‎هایی مانند آزمایش خم، جوش‌پذیری و کشش روی محصول موردنظر در کارخانه انجام‌شده‌است.

 اگر در مناطق ساحلی که رطوبت زیاد است، از میلگردهای بی‌کیفیت استفاده کنید، خوردگی میلگرد سریع‌تر اتفاق می‌افتد و در نهایت این محصولات دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.

نقش میلگرد در بتن در مناطق نامساعد جوی

میلگردها می‌توانند باعث استحکام سازه در برابر شرایط آب و هوایی مختلف شوند و اگر به صورت اصولی در بتن قرار بگیرند، باعث افزایش مقاومت سازه می‌شوند. بسیاری از عوامل مانند دما، رطوبت هوا، میزان کلر موجود در برخی از شرایط جوی نامناسب، باعث عدم کارائی لازم در میلگردها خواهند شد و باعث تخریب زودتر آن‌ها خواهند شد. قبل از خرید این محصول بهتر است شرایط جوی سازه را مدنظر داشته باشید و بر اساس آن اقدام به خرید کنید.

همان‌طور که گفته شد، میلگردها نقش مهمی در استحکام و دوام سازه دارند که برای افزایش این میزان مقاومت باید با بتن ترکیب شوند. میزان استفاده از میلگرد در ساختما‌ن‌سازی به نوع سازه موردنظر بستگی خواهد داشت. نظر شما در این زمینه چیست؟ اگر تجربه‌ای و یا نظری در این مورد دارید می‌توانید در بخش ارسال نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

کاربردهای میلگرد در بتن چیست؟

از آنجایی که بتن مقاومت کششی پایینی دارد، استفاده از میلگرد در بتن باعث افزایش مقاومت سازه خواهد شد.

هزینه استفاده از میلگرد در بتن طبق چه مواردی تعیین می‌شود؟

برای برآورد این هزینه باید پارامترهای مختلفی مانند نوع میلگرد، طرح و نقشه سازه، کاربرد آن و بسیاری از عوامل دیگر را مدنظر قرار داد.

استفاده از میلگرد در بتن برای چه ساختمان‌هایی است؟

ترکیب میلگرد و بتن در سازه را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و بسیاری از پروژه‌های ساختمانی عظیم و چندطبقه دید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.