باید و نبایدهای اجرای داربست

زمان مطالعه: 4 دقیقه

داربست به سازه فلزی گفته می‌شود که در ارتفاع بیش از دو متر برای نماسازی سازه‌ها استفاده می‌شود؛ همه‌ی ما برای یکبار هم که شده، در حال گذر از ساختمان‌های نیمه کاره، داربست را دیده‌ایم. داربست‌های معمولا از لوله‌های فلزی ساخته می‌شوند و شامل اتصالات مختلفی هستند. اجرای سازه داربست مستلزم رعایت کردن نکات مهم و باید و نبایدهایی که لازم است حتما بدانید. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد باید و نبایدهای اجرای داربست صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

داربست و نکاتی که لازم است در زمان نصب آن بدانید

اجرای داربست
اجرای داربست

لوله داربستی به وسیله اتصالات و بست‌ها ایمن می‌شود. سوال خیلی از افراد این است که چگونه داربست ببندیم؟ برای نصب داربست باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • در مکانی که قرار است لوله‌های داربست نصب شوند، باید لوله‌ها را با پایه‌های عمودی متصل کنید و فواصل عمودی بین تیرها نباید کمتر از 2 متر باشد.
 • نکته مهمی که در مورد لوله‌های انتخاب شده داربست وجود دارد، این است که طول ضخامت لوله انتخاب شده نباید کمتر از 5 سانتی‌متر و همچنین عرض آ‌ن‌ها نباید کمتر از 25 سانتی‌متر باشد.
 • لوله انتخاب شده برای داربست باید کاملا سالم و به هیچ عنوان حتی بخش جزئی آن‌ها دچار زنگ زدگی یا پوسیدگی نباشد.
 • میان لوله‌های استفاده شده در سطح کار، نباید فاصله بیشتر از 5 سانتی‌متری وجود داشته باشد و لوله‌ها باید با سیم‌های ضخیم به هم متصل شده باشند.
 • برای سکوها باید حتما نرده‌های حفاظتی یا گاردیل‌ نصب شود. گاردریل‌های میانی با ارتفاع 55 سانتی‌متر و گاردریل‌های بالایی با ارتفاع 110 سانتی‌متر بالاتر نسبت به سطح سکوی کار، نصب می‌شوند.
 • یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه این است که داربست‌ها علاوه بر وزن خود باید بتوانند تا 4 برابر وزن را تحمل کنند.
 • برای استحکام و مقاومت داربست، باید پایه‌ها به صورت شیبدار نصب شوند؛ به این صورت که باید برای هر 4 متر ارتفاع، اندازه 1 متر عقب کشیده شده باشد.

رعایت نکات ایمنی در زمان اجرای داربست

علاوه بر موارد گفته شده، نصب داربست مستلزم رعایت نکات ایمنی است که لازم است حتما در زمان اجرای نصب آن‌ها را در نظر بگیرید تا حین استفاده با مشکل مواجه نشوید:

 • تخته‌هایی که روی داربست نصب می‌شوند باید حتما از ضخامت یکسانی برخوردار باشند.
 • سعی کنید برای اجرای داربست از مهار استفاده کنید؛ این کار از تکان‌ و حرکات شدید داربست جلوگیری می‌کند.
 • برای بالارفتن از داربست، از نردبان‌های دست‌ساز استفاده نکنید.
 • در شرایط آب و هوایی نامناسب به هیچ عنوان روی داربست کار نکنید.
 • فاصله بین داربست و خطوط برق کمتر از 300 ولت، باید حداقل یک متر باشد. این فاصله برای خطوط برق 300 ولت تا 50 کیلو ولت باید 3 متر باشد.
 • دقت داشته باشید که به هیچ وجه از بست‌های چُدن برای نصب داربست استفاده نکنید.
 • هیچ کدام از اتصالات و قطعات داربست نباید کوچکترین زنگ زدگی داشته باشند، برای این منظور می‌توانید از ضد زنگ‌ها استفاده کنید.
 • بار باید به طور مساوی و یکنواخت روی سکو تقسیم شده باشد.
 • دقت داشته باشید که نصب داربست به اخذ مجوز نیاز دارد که باید حتما قبل از اقدام کار، این مجوز گرفته شود.

داربست سازه فلزی است که برای ایمنی بیشتر کارگران روی سازه‌های در حال ساخت نصب می‌شود؛ لوله داربستی نصب شده از اتصالات و انواع لوازم داربستی تشکیل شده که باید در نهایت دقت و ایمنی نصب شوند تا هیچ مشکلی پیش نیاید!

لباس کار مناسب اجرای داربست فلزی

لباس کار مناسب نصب داربست

یکی از مهمترین مواردی که باید در زمان نصب داربست، در نظر گرفت، انتخاب لباس مناسب برای کار است. نوع لباسی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود باید صرفا راحت باشد تا برای انجام کار دچار مشکل نشوید! بهتر است حتما از لباس مخصوص استفاده کنید که علاوه بر راحتی، ایمنی شخص نصب‌کننده را لحاظ می‌کند.

کفش مناسب اجرای داربست فلزی

علاوه بر لباس مناسب، برای نصب سازه باید حتما از کفش‌های مناسب استفاده شود. انتخاب کفش معمولی ممکن است برای نصاب خطرآفرین باشد؛ چرا که افتادن لوله یا لوازم داربستی در زمان نصب امری اجتناب ناپذیر است و برای جلوگیری از این کار، باید حتما از کفش مخصوص استفاده شود.

دستکش مناسب اجرای داربست فلزی

استفاده از دستکش‌های مخصوص با جنس برزنت برای سهولت کار و امنیت دستان نصاب، امری مهم و ضروری است. دستکش مناسب باعث می‌شود که کارگران به راحتی بتوانند اجزای داربست فلزی را در دست بگیرند و کار خود را انجام دهند.

اگر در مورد بست‌ها و لوازم داربست چیزی نمی‌دانید، حتما بخوانید: «همه چیز در مورد لوازم داربست؛ کاربرد و ویژگی آن‌ها»

در این مطلب به معرفی نکات مهم و باید و نبایدهای اجرای داربست پرداختیم. همان‌طور که اشاره کردیم، نصب داربست باید با رعایت موارد مهمی انجام شود؛ چرا که در غیر این، از لحاظ ایمنی مشکلات جبران‌ناپذیر زیادی را برای کارگران ایجاد می‌کند. علاوه بر نکات گفته شده، لباس کار مناسب، کفش کار و همچنین انتخاب دستکش مناسب برای انجام این کار ضروری است. اگر سوالی یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش ارسال نظرات، سوالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.